شاخه انشعابی حزب جنبش ملی افغانستان اعلام موجودیت کرد/تلاش‌ برای انزوای ژنرال دوستم

به گزارش آژانس خبری بین المللی کوکچه

حزب «جنبش ملی نوین افغانستان» که در حقیقت شاخه انشعابی حزب جنبش برشمرده می‌شود با عضویت «احمد ایشچی» والی سابق ولایت جوزجان امروز با برگزاری یک نشست خبری در کابل اعلام موجودیت کرد.

«محمد عالم ساعی» رهبر این حزب در نشست خبری اظهار کرد: حزب «جنبش ملی نوین» در همین ابتدای فعالیت خود حملات اخیر در کابل و هرات را محکوم کرده و از حکومت افغانستان می‌خواهد تا در نهادهای امنیتی اصلاحات اساسی ایجاد کند.

وی همچنین از حکومت افغانستان خواستار محاکمه عاملان تیراندازی به معترضان تظاهرات ۱۲ خرداد در کابل شد.

رهبر شاخه انشعابی حزب دوستم با حمایت از اشرف‌غنی گفت: حزب جنبش نوین ملی از حکومت تحت رهبری غنی حمایت کرده اما به عقیده ما رئیس‌جمهور باید اصلاحاتی در زمینه مشارکت عادلانه اقوام در حکومت ایجاد کند.

ساعی با تاکید بر اینکه برخی ائتلاف‌های سیاسی با هدف باج‌گیری از دولت تشکیل می‌شوند، عنوان کرد: این ائتلاف‌ها نه تنها موثر نبوده بلکه مشکلات فراوانی در مسیر اداره کشور ایجاد می‌کند.

وی یادآور شد: حزب جنبش ملی نوین افغانستان خواستار ایجاد وحدت ملی میان همه اقشار، اقوام و احزاب در افغانستان است.

این در حالیست که این حزب تازه‌تاسیس متشکل از چهره‌های جوان ترک‌تباران و مخالفان ژنرال دوستم است.

پس ازا ین اعلام موجودیت، حزب جنبش به رهبری پسر دوستم اعلام کرده که این حزب وابسته به حکومت بوده و هیچ خلل و شکافی در حزب جنبش وارد نمی‌سازد.

تنش های سال ۱۳۹۲ میان محمد عالم ساعی والی جوزجان و ژنرال عبدالرشید دوستم رهبر و بنیانگذار حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان تظاهرات گسترده ای مردمی مبنی بر برکناری والی جوزجان در شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان به دنبال داشت.

کشمکش های میان دوستم و ساعی زمانی اوج گرفت که به گفته مسئولان محلی جوزجان عبدالرشید دوستم منزل محمد عالم ساعی را محاصره کرد ودرگیری مسلحانه میان نیروهای ژنرال دوستم و عالم ساعی صورت گرفت.

بعد از این تنش های در چهارمین روز تظاهرات باشندگان ولایت های تخار، سرپل، فاریاب و جوزجان در شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان گردهم آمدند و سردادن شعارهایی بر ضد والی جوزجان خواهان بر کناری او شدند.

 

پاسخی بگذارید

bigtheme