همکاریهای راهبردی ایران و افغانستان برگزار شد

کوکچه پرس110 نمایش هاآخرین بروزرسانی:دوشنبه ۲۹ جوزا ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۴ قبل از ظهر
همکاریهای راهبردی ایران و افغانستان برگزار شد

سرویس سیاسی – مذاکرات تهیه سند جامع همکاریهای راهبردی ایران و افغانستان عصر امروز یکشنبه با حضور یک هیات ٣۵ نفره شامل معاونان وزرا و مدیران کل وزارتخانه ها و بخشهای مختلف دولت افغانستان در تهران و در قالب پنج کمیته مذاکراتی آغاز شد.

بر اساس توافق انجام شده در جریان سفر ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به کابل در اردیبهشت ماه گذشته،  اولین دور مذاکرات تهیه سند جامع همکاریهای راهبردی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان عصر روز یکشنبه ۲۸۸ خرداد ماه با حضور یک هیات سی و پنج نفره شامل معاونان وزرا و مدیران کل وزارتخانه ها و بخشهای مختلف دولت افغانستان در تهران در قالب پنج کمیته مذاکراتی شروع شد.

دستورکار این کمیته ها بررسی راههای گسترش و ارتقاء همکاریهای دوجانبه در حوزه های مختلف امنیتی- دفاعی، اقتصادی و ترانزیت، آب، اتباع و فرهنگی و آموزشی به منظور تهیه موفقتنامه جامع همکاریهایی راهبردی دو کشور است.

در مراسم افتتاحیه این مذاکرات ابراهیم رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه کشورمان ، روابط دوکشور را بسیار صمیمانه و نزدیک خواند و ضمن تسلیت حوادث تروریستی اخیر در کابل ، مزارشریف و سایر شهرهای افغانستان ابراز امیدواری کرد طرفین در این مذاکرات بتوانند سناریوهای برد- برد مناسبی را برای تضمین منافع پایدار دو کشور مورد توافق قرار دهند.

یما کرزی معاون شورای امنیت ملی افغانستان نیز در این مراسم گفت: دو کشور با تهدید مشترک تروریسم ، قاچاق مواد مخدر، جرایم سازمان یافته و استفاده ابزاری از گروههای تروریستی مواجه هستند و باید تلاش کنیم تا با عبور از مسایل کوچک ، به سطح بالایی از همکاریهای راهبردی نائل شویم.

کمیته های مذاکراتی پنجگانه موظف شده اند در ظرف سه تا حد اکثر شش ماه این مذاکرات را به نتیجه برسانند و پیش نویس متن سند جامع همکاریهای راهبردی دو کشور را جهت امضای مقامات ارشد تهیه کنند

Advert test
۱۳۹۶-۰۳-۲۹ ۱۳۹۶-۰۳-۲۹
کوکچه پرس