تاجکستان: افغانستان را در ساخت لین های انتقال برق پروژه کاسا-۱۰۰۰ پشتیبانی

149 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۱۵ سرطان ۱۳۹۶ - ۵:۲۴ بعد از ظهر
تاجکستان: افغانستان را در ساخت لین های انتقال برق پروژه کاسا-۱۰۰۰ پشتیبانی

تاجکستان: افغانستان را در ساخت لین های انتقال برق پروژه کاسا-۱۰۰۰ پشتیبانی کنید

رئیس جمهور تاجکستان از کشورهای عضو پروژه خط انتقال برق کاسا-۱۰۰۰ خواست تا افغانستان را در ساخت و ساز لین های انتقال برق پشتیبانی کنند.

امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجکستان امروز در نشست سران کشورهای عضو کاسا-۱۰۰۰ که در آن محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، نواز شریف رئیس جمهور پاکستان و سورنبای جان بیکوف نخست وزیر قرغیزستان شرکت داشتند، گفت:- “من پیشنهاد می کنم که برای ساخت و ساز زودتر لین های انتقال برق پروژه کاسا-۱۰۰۰ دولت افغانستان را کمک کنیم تا این پروژه زودتر به بهره برداری برسد، چرا که فرآیند مناقصه آن تکمیل شده است”.

کاسا یک‌هزار

رحمان گفت: همکاری با یکدیگر و تلاش مشترک برای ساخت این پروژه به روند ساخت و ساز این پروژه سرعت می بخشد.

رحمان گفت:- “بر اساس برخی برآوردها به دلیل تاخیر کشورها در ساخت این پروژه در مجموع اعضای این پروژه سالانه بیش از ۵۰۰ میلیون دالر را از دست می دهند”.

هزینه این پروژه نزدیک به ۱٫۸ میلیون دالر برآورد شده است. خطوط انتقال برق در تمام قلمرو کشورهای عضو به ۱٫۳ هزار کیلو متر می رسد. با ساخت پروژه کاسا-۱۰۰۰ کشورهای تاجکستان و قرغیزستان می توانند سالانه نزدیک به ۱۳۰۰ مگاوات برق به افغانستان و پاکستان صادر کنند.

همچنان این پروژه توسط بانک جهانی، بانک اروپایی برای بازسازی و توسعه، بانک سرمایه گذاری اروپا، آژانس توسعه بین المللی امریکا و وزارت توسعه بین المللی پشتیبانی می شود.

پیش از این روز پنجشنبه سورنبای جان بیکوف نخست وزیر قرغیزستان گفته بود، کارهای ساخت و ساز پروژه کاسا-۱۰۰۰ از سال آینده در این کشور آغاز می گردد.

۱۳۹۶-۰۴-۱۵ ۱۳۹۶-۰۴-۱۵
کوکچه پرس