سنای افغانستان: باید لویه جرگه را برگزار کند

کوکچه پرس15 نمایش هاآخرین بروزرسانی:چهارشنبه ۱۸ اسد ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۵ بعد از ظهر
سنای افغانستان: باید لویه جرگه را برگزار کند

سنای افغانستان اعلام کرد که با در نظرداشت وضعیت موجود در این کشور، حکومت و بویژه شخص رئیس جمهور باید برای اجرایی شدن طرح برگزاری لویه جرگه تلاش کند.

اعضای سنای افغانستان برای بهبود وضعیت در این کشور و برون رفت از بحران‌های جاری طرحی را برای برگزاری لویه‌جرگه به اشرف غنی ارائه کرده‌اند.

شیرمحمدآخندزاده از اعضای سنای افغانستان گفت: تشدید جنگ‌ها در کشور و سیاست نادرست حکومت وحدت ملی نگرانی سنای افغانستان را برانگیخته است.

وی افزود: به همین دلیل سنای افغانستان طرح مفصلی را برای برگزاری لویه جرگه به منظور مهار بحران تهیه کرده است.

آخنداده تصریح کرد که این طرح مورد تائید اکثریت اعضای سنای افغانستان قرار گرفته و به رئیس جمهور این کشور ارائه شده است.

عبدالله قرلق از حامیان برگزاری لویه جرگه نیز گفت که برای بهبود وضعیت جاری برگزاری لویه جرگه لازم است زیرا برای مدیریت بهتر و تصمیم‌گیری‌های موثر باید در کرسی‌های دولت تغییراتی ایجاد شود.

اعضای سنای افغانستان تاکید کردند که حکومت و بویژه رئیس جمهور باید برای اجرای این طرح با جدیت عمل کنند.

این در حالی است که پیش از این نیز برخی از احزاب سیاسی و نمایندگان افغان خواستار برگزاری لویه جرگه شده بودند اما اشرف غنی تا کنون تمایلی به برگزاری لویه جرگه نشان نداده است.

از سوی دیگر بر اساس توافق نامه سیاسی بین اشرف غنی و عبدالله، رئیس جمهور افغانستان باید پس از گذشت دوسال با برگزاری لویه جرگه و تعدیل قانون اساسی وضعیت تغییر نظام را مشخص کند اما همچنان از برگزاری لویه جرگه امتناع کرده است.

با این حال ارگ ریاست جمهوری هنوز به طرح سنای افغانستان تاکنون واکنشی نشان نداده است.

۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۱۳۹۶-۰۵-۱۸
کوکچه پرس