جانی خیل ولایت پکتیا برای سومین بار سقوط کرد

کوکچه پرس82 نمایش هاآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۱۹ اسد ۱۳۹۶ - ۴:۵۰ بعد از ظهر
جانی خیل ولایت پکتیا برای سومین بار سقوط کرد

در یک و نیم ساله گذشته این سومین باریست که ولسوالی جانی خیل ولایت پکتیا بدست طالبان مسلح سقوط می‎کند.

وزارت دفاع افغانستان می‎گوید که درگیری شدید میان قوای مسلح افغان و طالبان مسلح در اطراف ساختمان این ولسوالی جریان دارد و مرکز ولسوالی به زودی به تصرف قوای مسلح افغان در خواهد آمد. این وزارت می‎گوید که عملیات بزرگ بخاطر تصرف دوباره مرکز ولسوالی مذکور آغاز شده و به زودی آن را تصرف خواهند کرد.

محمد رادمنش معاون سخنگوی این وزارت روز پنجشنبه به رادیو آزادی گفت که نیروهای تازه نفس به منطقه محل رسیده‎اند. رادمنش گفت قوای مسلح افغان به مرکز این ولسوالی نزدیک شده‎اند.

او افزود: “جنگ میان قوای مسلح افغان و دشمنان جریان دارد و ما این جنگ را مدیریت می‎کنیم و تحت نظارت ما به پیش می‎رود، فکر می‎کنم ما به زودی دشمن را شکست خواهیم داد.” سوال اینجاست که چرا این ولسوالی بار بار سقوط می‎کند؟ معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می‎گوید موقعیت کوهستانی این ولسوالی، داشتن سرحد با پاکستان و موجودیت پایگاه‎های نظامیان پاکستانی و مخالفان مسلح دولت در نزدیکی‎های این ولسوالی عامل سقوط چند بار این ولسوالی است.

به گفته رادمنش، طالبان مسلح بخاطر موقعیت ستراتیژیک این ولسوالی می‎خواهند که آن را تصرف کرده و منحیث یک پناهگاه مهم از آن استفاده کنند. در همین حال حفیظ الله مبارز منشی شورای ولایتی پکتیا می‎گوید که این ولسوالی بخاطر بار بار سقوط کرده که نظامیان پاکستانی عملاً طالبان را در میدان‎های جنگ حمایت می‎کنند.

وی برای اثبات این ادعایش چنین گفت: “چند روز پیش در همین جنگ پنجابیان بازداشت شدند که اکنون در اسارت نیروهای امنیتی قرار دارند، آنان در اقرار شان گفته‎اند که تبعه پاکستان اند و از زخمیان شان نیز شناخت کارت‎های پاکستانی بدست آمده و این ثبوت بزرگ است.” هفته گذشته ریاست عمومی امنیت ملی یک مخالف مسلح را در برابر رسانه‎ها قرار داد که به زبان اردو صبحت می‎کرد و به گفته یک منبع امنیتی این فرد از جنگ در ولسوالی جانی خیل بازداشت شده‎است.

فرد بازداشت شده به رسانه‎ها گفت که باشنده ایالت پنجاب پاکستان است و برای جهاد به افغانستان آمده بود. منشی شورای ولایتی پکتیا گفت که اکنون مردم محل با مشکلات رو به رو اند و بسیاری خانواده‎ها به ولسوالی‎های همجوار و یا شهر گردیز مرکز ولایت آواره شده‎اند. از سوی هم شماری از اعضای انستیتوت صلح و جنگ می‎گویند که نا هماهنگی میان قوای مسلح افغان و ضعف مدیریتی در میدان‎های جنگ سبب شده تا مخالفان مسلح در میدان‎های نبرد پیشرفت داشته باشند.

حکمت الله اعظمی یک عضو این انستیتوت به رادیو آزادی گفت: “متاسفانه دولت مصارف زیاد دارد، عساکر زیاد قربانی می‎شوند تا مناطق را از نزد مخالفان مسلح تصرف کنند اما برای حفظ آن پلان و مدیریت موجود نیست تا این مناطق را بگونه دوامدار حفظ کنند.” اعضای شورای ولایتی پکتیا تاکید دارند، تا زمانی‎که برنامه‎های منظم برای تصرف و حفظ ولسوالی‎های سقوط شده بشمول جانی خیل روی دست گرفته نشود، برخی ولسوالی‎های دیگر نیز با سقوط رو به رو خواهد شد.

ذبیح الله مجاهد نیز  کوکچه اعلام کرد: این رویداد طی یک عملیات برق آسا که بامداد دیروز  بالای قوای عملیاتی دشمن ، وپوسته های جدید التأسیس ومرکز ولسوالی متذکره آغاز گردید ونبرد تا عصر ادامه یافت که درنتیجه آن، تمام پوسته ها ومراکز دشمن کاملا فتح گردید وبشمول مقر ولسوالی ، قومندانی امنیه وتمام تاسیسات دولتی وساحات مربوطه آن ولسوالی ازلوث دشمن تصفیه گردید و۱۸ تن پولیس وعسکر دشمن کشته شدند واجساد ۱۲ تن آنان در میدان نبرد باقی مانده است وبشمول قومندان امنیه، قومندان اردو وقومندان نظم عامه پولیس ،۱۹ تن مرگبار زخمی شدند.

۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۱۳۹۶-۰۵-۱۹
کوکچه پرس