آیا غنی به تعهد عباسی امیدوار است؟

کوکچه پرس18 نمایش هاآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۱۹ اسد ۱۳۹۶ - ۵:۰۵ بعد از ظهر
آیا غنی به تعهد عباسی امیدوار است؟
آیا غنی به تعهد عباسی امیدوار است؟

اشرف غنی رئیس‌جمهور افغانستان در تماس با نخست‌وزیر جدید پاکستان با ابراز خشنودی از انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در این کشور، انتخاب خاقان‌ عباسی را ریاست دولت تبریک گفته است.

در حالی که مقامات افغان و مقامات ارشد نظامی آمریکا پاکستان را به تفکیک قائل شدن در مبارزه با تروریسم متهم کرده است دفتر نخست‌وزیری پاکستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که خاقان عباسی آماده است تا به صورت مشترک با افغانستان تهدید مشترک تروریسم را از بین ببرد.

عباسی تصریح کرده است که تروریسم تهدید مشترک برای امنیت دو کشور است و اسلام‌آباد و کابل برای حل مشکلات انرژی و رونق اقتصادی با یکدیگر به صورت مشترک تلاش خواهند کرد.

ماه گذشته اشرف غنی رئیس‌جمهور افغانستان طرح عملیات مشترک توسط مقامات پاکستانی را با پادرمیانی هیئت سنای آمریکا پذیرفت. در نتیجه قرار شد دو کشور بر اساس اهداف پیشنهادی یکدیگر عملیات انجام دهند.

اما تنها با گذشت چند روز از توافق عملیات مشترک، وزارت خارجه پاکستان وجود مخالفان مسلح دولت کابل و گروه‌های تروریستی در خاک این کشور را رد کرد. ارتش پاکستان نیز عملا از توافق مشترک شانه خالی کرده و مانور بزرگ عملیاتی را در مرزهای دیورند اجرایی کرد.

وزارت دفاع افغانستان در واکنش به عملکرد پاکستان گفت: در حالی که مراکز آموزشی گروه‌های مخالف مسلح در شهرهای بزرگ قرار دارند عملیات ارتش پاکستان در خط دیورند معنی ندارد.

از سوی دیگر، «فتانه‌گیلانی» کارشناس مسائل سیاسی و رئیس موسسه اجتماع زنان نیز معتقد است که عزل نواز شریف توسط دادگاه پاکستان و روی کار آمدن نخست‌وزیر جدید هیچ تغییری در رویکرد اسلام‌آباد در قبال افغانستان بوجود نخواهد آورد زیرا تعیین و اجرای سیاست اسلام‌آباد در قبال افغانستان توسط نظامیان و بویژه سازمان اطلاعات ارتش پاکستان قرار دارد بنابراین مقامات غیرنظامیان این کشور کمترین صلاحیتی را در تغییر رویکرد این کشور در افغانستان ندارند.

۱۳۹۶-۰۵-۱۹
کوکچه پرس