جنگ آمریکا با کره شمالی آغاز شد: حرکات خصمانه آتش گرفت

کوکچه پرس88 نمایش هاآخرین بروزرسانی:شنبه ۲۱ اسد ۱۳۹۶ - ۱:۵۸ قبل از ظهر
جنگ آمریکا با کره شمالی آغاز شد: حرکات خصمانه آتش گرفت

ترامپ در نطق تازه گفت که اگر کره شمالی به گوام حمله کند، سریعاً پشیمان می‌شود

وی گفت: «اگر کیم (یونگ اون)، رهبر کره شمالی تهدیدهای آشکار بکند یا اقدامی درباره سرزمین‌های آمریکا انجام بدهد، کاملاً پشیمان خواهد شد و سریع هم پشیمان خواهد شد.»

آقای ترامپ هر روز شدیدتر از روز پیش پیونگ یانگ را تهدید می کند. وی دیروز گفته بود که شاید عبارت پیشین وی و استفاده از واژه های «آتش و خشم» در قبال کره شمالی «به اندازه لازم» کافی و شدید نبوده است.

تهدید و اخطار جدید دونالد ترامپ در حالی است که جیمز ماتیس، وزیر دفاع دولت وی گفته است که جنگ در شبه جزیره کره فاجعه‌بار خواهد بود و واشنگتن همچنان راه حل دیپلماتیک را ترجیح می‌دهد.

جیمز ماتیس در عین حال افزود که آمریکا برای مقابله با هر حرکت خصمانه کره شمالی آماده است.

کره شمالی اخیراً تهدید کرده که طرحی را آماده می کند تا اگر لازم دید جزیره گوام (تحت حاکمیت آمریکا) را هدف بگیرد.

ترامپ همچنین در پاسخ به سوالی درباره توئیت امروزش که گفته بود سلاح‌های آمریکا آماده شلیک به سمت کره شمالی هستند گفت: «امیدوارم که آنها کاملاً جدیت حرفی که زدم را درک کنند.»

تصاویر/ کره‌شمالی می‌خواهد به کجا حمله کند؟

در ادامه جنگ لفظی میان آمریکا و کره شمالی، پیونگ یانگ اعلام کرد که برنامه‌اش برای شلیک چهار موشک به سمت قلمرو آمریکا در جزیره گوام به زودی آماده خواهد شد.

بنا بر اعلام رسانه‌های رسمی کره شمالی، قرار است موشک‌های “هواسونگ 12”  پس از پرتاب، با عبور از آسمان استان‌های شیمانه، هیروشیما و کوایچی در ژاپن در نهایت در دریا و در حدود 30 کیلومتری جزیره گوام فرود آیند. این طرح پیش از اجرا باید به تایید کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی برسد. با این حال این تهدید نام جزیره “گوام” را به صدر اخبار جهان آورده است.

گوام جزیره‌ای است زیبا که اگرچه بخشی از خاک آمریکا محسوب نمی‌شود اما از سال 1898 در قلمرو ایالات متحده قرار گرفته است. مساحت آن تنها 541 کیلومتر مربع است. جمعیت گوام هم در حدود 160 هزار نفر است. این جزیره کوچک اما اهمیتی دیگر دارد، 30 درصد از مساحت آن را پایگاه‌های نظامی آمریکا شکل می‌دهند.

در شمال این جزیره، واشنگتن دارای پایگاهی هوایی است که از آن برای حملات نظامی در دوره جنگ ویتنام هم استفاده می‌کرد. در جنوب نیز پایگاهی دریایی قرار داشته و گارد ساحلی آمریکا نیز فعالیت دارند. در مجموع، حدود 6 هزار نیروی نظامی ایالات متحده در این جزیره کوچک مستقر هستند.

حضور نسبتا گسترده نظامی آمریکا در این شبه‌جزیره ناشی از موقعیت راهبردی آن است. نزدیکی گوام به چین، فیلیپین، ژاپن و شبه‌جزیره کره باعث شده تا آمریکایی‌ها آن را به‌عنوان پایگاهی نظامی برای دفاع از منافع خود در شرق آسیا برگزینند.

فاصله گوام با کره شمالی حدود 3 هزار کیلومتر است بنابراین در برد موشک‌های بالستیک کره شمالی قرار می‌گیرد. کوچکی این جزیره باعث می‌شود که در برابر تعداد بالای موشک‌های کره شمالی با کلاهک‌های غیرهسته‌ای نیز به‌شدت آسیب‌پذیر باشد.

۱۳۹۶-۰۵-۲۱
کوکچه پرس