روايت گروگانهاي آزاد شده از وحشت #داطالب

کوکچه پرس12 نمایش هاآخرین بروزرسانی:شنبه ۲۱ اسد ۱۳۹۶ - ۶:۵۸ بعد از ظهر
روايت گروگانهاي آزاد شده از وحشت #داطالب
اتفاقي كه قتل‌روستای میرزااولنگ سه روز پیش و در پی درگیری‌های شدید میان نیروهای امنیتی افغانستان از یک سو و پیکارجویان طالبان و داعش از سوی دیگر روز جمعه به دست شورشیان اسلام‌گرا افتاد.عام بيش از 50نفر از شيعيان هزاره اين روستا و گروگانگيري 235نفر ديگر را به‌دنبال داشت.

گروگان‌های آزاد شده در روستای میرزا اولنگ افغانستان، با استقبال آشنایان خود به شهر سرپل رسیدند.

سخنگوی والی سرپل افغانستان روز گذشته اعلام کرده بود که طالبان ۲۳۵ گروگان را در روستای میرزا اولنگ در پی مذاکرات ریش‌سفیدان محلی و مقام‌های دولتی با اعضای طالبان آزاد کرده است.

یکی از اهالی روستای میرزا اولنگ که در میان استقبال کننده‌ها حاضر بود، می‌گوید: «دولت برای ما تابوت و کفن جور نکند. دولت باید امنیت ما را تامین کند. این چه دولتی است؟»

یکی دیگر از اهالی این دره می‌گوید: «پسرم را بردند و کشتند. ۲۶ ساله بود. مشخص نیست جسدش کجاست. این به‌خاطر بی‌کفایتی‌هاست که امنیت منطقه را گرفته است.»

بسیاری از شهروندان افغانستان، از حکومت به‌خاطر تأخیر در انجام عملیات، انتقاد کردند.

یک دختر ۱۲ ساله که همراه با برادر سه ساله‌اش از این حمله جان سالم بدر بردند، به شبکه طلوع گفت: «برادرم زخمی شد. اما نمی‌دانم که پدر و مادرم کجاست؟»

از سوی دیگر، ظاهر وحدت، والی سرپل می‎گوید که نیروهای این ولایت توانایی انجام عملیات ضد تروریستی را ندارند و به تازه‎گی نیروهای امنیتی به مرکز این ولایت رسیده‌اند و قرار است به زودی عملیات پاک سازی شورشیان انجام شود.

به گفتۀ ساکنان سرپل در حدود ۷۰۰ خانواده در میرزا اولنگ زندگی می‌کردند که اکنون همه آواره شده‌اند. اعضای طالبان و داعش بیشتر خانه‌های ساکنان این منطقه را آتش زده‌اند.

طبق نوشته رسانه‌های افغانستان همچنان شماری از ساکنان این دره، در دست شورشیان طالبان گروگان هستند. اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان روز گذشته در واکنش به این حمله، آن را «غیرانسانی» عنوان کرد و وعده داد که «انتقام» خواهد گرفت.

مقام‌های محلی روز شنبه اعلام کردند دست‌کم ۵۰ غیرنظامی در روستای میرزا اولنگ به دست اعضای طالبان و داعش کشته شده اند.

۱۳۹۶-۰۵-۲۱
کوکچه پرس