اردوغان: اداره اقلیم کرد شمال عراق منزوی خواهد شد

رئیس جمهور ترکیه در نشست مشترک خبری با همتای ایرانی خود در تهران تاکید کرد تصمیم برای برگزاری رفراندم در اداره اقلیم کرد عراق با موساد گرفته شده و غیرقانونی است و منجر به انزوای این منطقه خواهد شد.

کوکچه پرسآخرین بروزرسانی:چهارشنبه ۱۲ میزان ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۹ بعد از ظهر
اردوغان: اداره اقلیم کرد شمال عراق منزوی خواهد شد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهوری ایران در خصوص رفراندم غیر مشروغ اداره اقلیم شمال عراق اظهار داشت: «تصمیمی که با موساد گرفته شده است غیرقانونی است. اداره شمال کرد عراق خود را منزوی می کند».

مشروح سخنان رئیس جمهور ترکیه به شرح زیر است:

«ترکیه و ایران به صورت قاطعانه تصمیم گرفتند که مخاطب شان در عراق دولت مرکزی این کشور است. در این باره گام های قاطعانه را بر خواهیم داشت.

به دعوت برادر عزیزم روحانی در تهران هستم. از میهمان نوازی ایشان تشکر می کنم. بار دیگر انتخاب وی به سمت ریاست جمهوری از طرف مردم ایران تبریک می گویم.

از خدا می خواهم ماه محرم را سبب خیر بگرداند. همچنین در هزار و سیصد و هفتاد و هشتمین سالگرد شهادت یاران کربلا، همچنین حضرت حسین و پدر آنها حضرت علی، شاه مردان، امیدواریم تمام آنها سببی برای وحدت جهان اسلام شوند.

در این دیدار مسئله عراق را در اولویت قرار دادیم. رفراندم غیرقانونی شمال عراق را به رسمیت نمی شناسیم. این منطقه ۳۵۰ کیلومتر در شمال با ترکیه مرز دارد و در شرق نیز با ایران و در جنوب نیز با مرکزی عراق و در غرب با سوریه مرز دارد. شمال عراق چه کار می می کند؟ غیر از اسرائیل کسی آن را به رسمیت نمی شناسد.

با ایران در حوزه انرژی همکاری خواهیم کرد. همکاری بین وزارتخانه‌های فرهنگ و گردشگری دو کشور تقویت خواهد شد. مایلیم تجربه خود را در حوزه گردشگری در اختیار ایران بگذاریم.

ایران صاحب یک تمدن قدیمی است و زیادی از شهروندان ما برای بازدید به اینجا خواهند آمد. سرمایه‌گذاران ما در حوزه گردشگری در ایران سرمایه‌گذاری خواهند کرد.

امروز چهارمین نشست شورای عالی همکاری های راهبردی ترکیه و ایران را با موفقیت برگزار کردیم. مذاکرات مفیدی در زمینه های سیاسی، نظامی، گردشگری و فرهنگی انجام دادیم.

افزایش دیدارهای مقامات دو کشور، باعث تقویت روابط دوجانبه خواهد شد. سال هاست خواهان رسیدن حجم تجاری دو کشور به ۳۰ میلیارد دلار هستیم، اما هنوز از ۱۰ میلیارد دلار فراتر نرفته است.

در نشست اخیر ۳۰ میلیارد دلار را به عنوان هدف تعیین کردیم. مهم ترین موضوع مطرح شده نیز همین بود. در زمینه های انرژی، گردشگری و صنایع دفاعی بصورت فشرده همکاری خواهیم کرد.

بانک‌های مرکزی نیز با پول ملی مبادلات انجام خواهند داد. میان بانک‌های دو کشور هماهنگی قابل اعتمادی صورت خواهد گرفت. برای انجام خرید و فروش با پول ملی تصمیم گرفتیم. بدین وسیله از فشار وارده به واسطه ارز خارجی رها خواهیم شد. بانک های مرکزی دو کشور طی هفته جای توافق‌نامه لازم را به امضا خواهند رساند.

در مورد سوریه مذاکرات سه جانبه انجام دادیم. در نشست مذاکرات آستانه به ایجاد مناطق عاری از درگیری دست یافتیم و از آن حمایت می کنیم. مبارزات خود علیه داعش، پ.ک.ک و النصره را ادامه می دهیم. بخاطر تمام مظلومان با گروه های تروریستی مبارزه می کنیم. نیرو های مسلح و استخبارات مان در این بخش کار می کنند».

حسن روحانی در کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهوری ترکیه اظهار داشت: در جلسه خصوصی امروز با رئیس جمهور محترم ترکیه و همچنین در جلسه مشترک همکاریهای راهبردی راجع به توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور تصمیمات مهمی اتخاذ شد. توسعه روابط بانکی بین ایران و ترکیه و تجارت با پول ملی دو کشور از تصمیمات مهم امروز بود. مقرر شد تصمیماتی که امروز راجع به توسعه روابط بانکی گرفتیم تا پایان هفته آینده نهایی شود.

حسن روحانی در کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهوری ترکیه اظهار داشت: در جلسه خصوصی امروز با رئیس جمهور محترم ترکیه و همچنین در جلسه مشترک همکاریهای راهبردی راجع به توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور تصمیمات مهمی اتخاذ شد. توسعه روابط بانکی بین ایران و ترکیه و تجارت با پول ملی دو کشور از تصمیمات مهم امروز بود. مقرر شد تصمیماتی که امروز راجع به توسعه روابط بانکی گرفتیم تا پایان هفته آینده نهایی شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر رهبر ایران، آیت الله علی خامنه ای در دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه و هیئت همراه وی در تهران، با تأکید بر لزوم افزایش همکاری‌های اقتصادی دو کشور، توافق و همکاری ایران و ترکیه در مسائل مهم دنیای اسلام را بسیار مهم و اثرگذار خواند.

وی با اشاره به مشکلات جدی در جهان اسلام از شرق آسیا و میانمار تا شمال آفریقا افزود: در مقابل این مشکلات، اگر ایران و ترکیه در مسئله‌ای به توافق دست پیدا کنند، آن توافق قطعاً محقق خواهد شد و نفع آن به هر دو کشور و به دنیای اسلام خواهد رسید.

آیت الله خامنه ای با ابراز خرسندی از همکاری‌های ایران و ترکیه در اجلاس آستانه و روند رو به بهبود قضایای سوریه در اثر این همکاری‌ها، افزود: البته مسئله داعش و تکفیری‌ها به این شکل پایان نخواهد یافت و حل این مسئله، نیازمند یک برنامه بلندمدت و واقعی است.

وی برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کرد عراق را خیانت به منطقه و موجب تهدید آینده آن، خواند و با اشاره به عوارض درازمدت این اقدام برای همسایگان تأکید کرد: ایران و ترکیه باید در مقابله با این حادثه، هر اقدام ممکن را انجام دهند و دولت عراق نیز باید در این قضیه به صورت جدی، تصمیم‌گیری و اقدام کند.

رهبر ایران «همکاری، همفکری و تصمیم‌های واحد و جدی سیاسی و اقتصادی» از سوی ایران و ترکیه در مقابله با این قضیه را بسیار مهم دانست و خاطرنشان کرد: نگاه آمریکا و دولت‌های اروپایی به این موضوع با نگاه ایران و ترکیه کاملاً متفاوت است و آمریکا مایل است که همواره یک عامل ایذایی علیه ایران و ترکیه در اختیار داشته باشد، بنابراین به آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها و مواضع آنها به هیچ‌وجه نمی‌توان اعتماد کرد.

وی با اشاره به تلاش دشمنان برای مشغول‌سازی ایران و ترکیه و دور کردن دو کشور از مسائل مهم منطقه افزود: قدرت‌های خارجی و بویژه رژیم صهیونیستی به‌دنبال ایجاد یک «اسرائیل جدید» در منطقه و بوجود آوردن وسیله‌ای برای اختلاف و نزاع هستند.

رهبر ایران تاکید کرد: باید با نگاهی بلندمدت و راهبردی به قضایای اخیر، تصمیمات جدی و سریع گرفت و در قالب اقدام واحد، با این موضوع مقابله کرد.

در ادامه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با تأکید بر لزوم افزایش همکاری‌های اقتصادی دو کشور تا سطح ۳۰ میلیارد دلار افزود: کارهای فراوانی وجود دارد که می‌توانیم با همکاری یکدیگر انجام دهیم اگرچه عده‌ای از گسترش این همکاری‌ها خوشحال نخواهند شد و تلاش خواهند کرد که این گام‌های مثبت را متوقف کنند.

وی ابراز امیدواری کرد با برگزاری سالانه شورای راهبردی در ترکیه و ایران، تصمیمات و توافقات به طور جدی عملیاتی شود.

گفتنی است در این دیدار حسن روحانی، رئیس جمهور ایران نیز حضور داشت.

رهبر ایران در ادامه با تأکید بر لزوم گسترش همکاری‌های اقتصادی دو کشور اظهار داشت: متأسفانه با وجود ظرفیت‌های فراوان، سطح همکاری‌های اقتصادی در چند سال اخیر هیچ پیشرفتی نکرده و باید در این خصوص، بیش از پیش تلاش و فعالیت کرد.

Short Link
۱۳۹۶-۰۷-۱۲
کوکچه پرس