ختم ماموریت سفیر امریکا در انقره: جان باس به زودی وارد کابل می‌شود

کوکچه پرس186 نمایش هاآخرین بروزرسانی:سه شنبه ۱۸ میزان ۱۳۹۶ - ۱:۰۵ بعد از ظهر
ختم ماموریت سفیر امریکا در انقره: جان باس به زودی وارد کابل می‌شود
جان باس سفیر جدید آمریکا در افغانستان عکس خبرگزاری آناتولی ترکیه

دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا جان بس، سفیر کنونی ایالات متحده در ترکیه را  که به حیث سفیر جدید کشورش به افغانستان نامزد کرده است. او قبل از این سفیر ایالات متحده در عراق نیز بوده است.

جان بس از سال ۲۰۱۴ به این سو سفیر ایالات متحده در انقره است و مناسبات کشورش با ترکیه را در زمانی مدیریت کرده است که ترکیه شاهد یک کودتای ناکام بود و دو کشور در مورد سوریه و حضور فتح الله گولن، واعظ رقیب اردوغان در ایالات متحده، دچار تنش سیاسی بوده اند.

جان بس که قرار است به زودی ماموریت جدید خود را به عنوان سفیر آمریکا در افغانستان آغاز کند، در آخرین کنفرانس مطبوعاتی خود در ترکیه با ابراز نگرانی درباره نحوه پوشش خبری بازداشت یکی از کارکنان ترکی‌ الاصل کنسولگری آمریکا در استانبول توسط رسانه‌های طرفدار دولت گفت: من بسیار ناراحت هستم که برخی در داخل دولت ترکیه ترجیح می‌دهند که به جای پیگیری اجرای عدالت به دنبال انتقام باشند.

جان بس زمانی برای منصب سفارت واشنگتن در کابل ماموریت خواهند کرد که حکومت ترامپ در حال نهایی سازی بازبینی استراتژی در قبال افغانستان است که احتمالاَ فرستادن چند هزار سرباز اضافی را شامل می‌شود.

سفارت واشنگتن در افغانستان از این جهت نیز از اهمیت بیشتری در آینده برخوردار خواهد بود که ریکس تیلرسن وزیر خارجه ایالات متحده در نظر دارد پست فرستاده ویژه در امور افغانستان و پاکستان را لغو کند.

جان باس سفیر آمریکا در آنکارا درباره توقف صدور ویزای غیر مهاجرتی کشورش در ترکیه در رسانه های اجتماعی خود نوشت: این اقدام به منزله عدم صدور ویزا برای شهروندان ترک نیست، بلکه بررسی، درخواست های صدور ویزای جدید تعلیق شده است.

باس در دیدار با گروهی از خبرنگاران رسانه‌های ترکیه که وی آنها را به عنوان نمایندگان رسانه‌های جدی معرفی کرد گفت: من امروز با خبرنگاران اینجا هستم که از رسانه‌های جدی و موثق در این کشور هستند. من به کار رسانه‌های مستقل، قوی و آزاد معتقد هستم که مبنای هر جامعه دموکراتیک و پویا است. من فکر می‌کنم بسیار مهم است که مردم همچون من دسترسی به چنین خبرنگارانی داشته باشند.

وی با اشاره به حضور نداشتن نمایندگان برخی رسانه‌ها به خصوص رسانه‌های طرفدار دولت گفت: من آنها را دعوت نکردم زیرا آنها را خبرنگار نمی‌دانم.

در همین راستا خبرنگار دیلی صباح در پیامی در توئیتر نوشت: اگرچه وی جزء خبرنگارانی بوده که به این کنفرانس خبری دعوت شده بود اما پس از ساعاتی با او تماس گرفته شده و اعلام کردند که این کنفرانس خبری کنسل شده است.

وی در ادامه اظهاراتش به بازداشت یکی از کارکنان کنسولگری آمریکا در استانبول اشاره کرد. این در حالی است که وزارت خارجه ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که این فرد بازداشت شده نه عضو کنسولگری آمریکا بوده و نه مصونیت دیپلماتیک داشته است.

بس در این باره گفت: من معتقدم که اتهامات وارده بدون هیچ سند و مدرکی است.

اگرچه ترکیه در اظهاراتی انتقادآمیز معتقد است که آمریکا چندان برای بازداشت طرفداران فتح الله گولن، مبلغ مقیم آمریکا تلاش نکرده است باس اعلام کرد که دولت وی از تلاش‌های ترکیه برای اجرای عدالت علیه کسانی که مسئول کودتای سال گذشته بودند حمایت می‌کند.

وی ادامه داد: یکی از ویژگی‌های سیستم قضایی ما این است که کمتر درباره این پرونده در انظار عمومی صحبت می‌کند و بیشتر این مساله را جدی می‌گیرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا او معتقد است که گولنیست‌ها پشت کودتای سال گذشته بوده‌اند گفت: هرکس که در شب کودتا در آنکارا بوده است درجه‌ای از ترس، نگرانی و وحشت را تجربه کرده است. من آن اتفاقات وحشتناک را مشاهده کردم. به همین دلیل تمایل برای اجرای عدالت علیه افراد دخیل در کودتای سال گذشته را درک می‌کنم اما نحوه اجرای عدالت بسیار مهم است.

او در بخش دیگری از اظهارتش با انتقاد از زمان طولانی اجرای وضعیت فوق العاده در ترکیه گفت: بسیار غیرمعمول است که در کشوری مانند ترکیه وضعیت فوق العاده تا این حد طولانی ادامه یابد. مانند دیگر متحدان ترکیه ما نیز این مساله را دنبال می‌کنیم و درباره آن نگرانی‌هایی داریم.

وی سپس درباره حملات تروریستی داعش در ترکیه گفت: دیگر داعش قادر نیست حملاتی در ترکیه انجام دهد. در حال حاضر این گروه تروریستی قادر نبوده است که حمله تروریستی قابل توجهی در ۹ ماه گذشته در ترکیه انجام دهد. این مساله به این دلیل نیست که این گروه نخواسته بلکه این گروه توانایی انجام این کار را ندارد.

بس اضافه کرد: در حال حاضر ما در مبارزات خود علیه داعش به دنبال تضمین این مساله هستیم که جایگزینی برای این گروه تروریستی وجود نداشته باشد و این مساله را نیز می‌خواهیم تضمین کنیم که راه حل بحران سوریه و عراق چالش امنیتی بزرگی برای ترکیه فراهم نکند البته برخی اختلافات درباره نحوه حل مشکلات منطقه‌ای وجود دارد.

۱۳۹۶-۰۷-۱۸
کوکچه پرس