انستیتوت ملی موسیقی افغانستان در جمع صد مکتب برتر جهان

انستیتوت ملی موسیقی افغانستان جایگاه 18 را در میان صد مکتب برتر جهان به دست آورد.

کوکچه پرس171 نمایش هاآخرین بروزرسانی:چهارشنبه ۱۹ میزان ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۷ قبل از ظهر
انستیتوت ملی موسیقی افغانستان در جمع صد مکتب برتر جهان

انستیتوت ملی موسیقی افغانستان را نهاد هندر پس از دو سال پژوهش و بررسی در جایگاه ۱۸ برترین مکتب های جهان قرار داد.

ناصر سرمست مسئول انستیتوت ملی موسیقی افغانستان گفته است، که نهاد غیر دولتی هندر نام انستیتوت ملی موسیقی افغانستان را در جایگاه ۱۸ در بین ۱۰۰ مکتب برتر جهان قرار داده است.

او گفته است، که انستیتوت ملی افغانستان پس از دو سال پژوهش و بررسی پژوهشگران نهاد هند جایگاه ۱۸ را در میان صد مکتب برتر جهان به دست آورده است.

یادآوری می کنیم، که پیش از این انستیتوت ملی موسیقی افغانستان به آریانا سعید تندیس شجاعترین آواز خوان زن را در افغانستان داده بود.

در ادامهء تلاش ها به هدف احیای موسیقی اکادمیک و جلوگیری از تاثیر گذاری موسیقی خارجی در افغانستان، انستیتوت ملی موسیقی برای نخستین بار فعالیت های خود را در کابل آغاز کرد.

انستیتوت ملی موسیقی افغانستان که جای مکتب موزیک را گرفته است، در چهارچوب تشکیلات وزارت معارف این کشور فعالیت می کند و در نظر دارد تا آموزش های مسلکی موسیقی را برای جوانان فراهم کند.

محمد سرور عزیزی معین تعلیمات تخنیکی و مسلکی وزارت معارف افغانستان به روز یکشنبه در مراسم افتتاح این انستیتوت چنین گفت: « یکی از دلایل عمدهء که معینیت تعلیمات تخنیکی و مسلکی و وزارت معارف این پروژه را سر دست گرفته اند، وضع نا به هنجار کنونی موسیقی در افغانستان است. ما معتقد هستیم تا زمانیکه موسیقی در افغانستان به صورت علمی و اکادمیک تدریس نه شود، امکان این وجود نه دارد که ما بتوانیم نیازمندی های موسیقی افغانستان را رفع کنیم. ما برای هر آلهء موسیقی نصاب و مفردات درسی داریم. ما دیگر نمی خواهیم که فقط شاگردان ما به صورت شفاهی موسیقی را بیاموزند، بلکه ما می خواهیم که هم در قسمت حفظ و نگهداشت موسیقی در افغانستان و هم در قسمت انتقال سنت های موسیقی، کار کنیم.»

مسوولین انستیتوت ملی موسیقی افغانستان می گویند که در نظر دارند تا شاخه های این انستیتوت را در قدم نخست در ولایات بلخ و ننگرهار و بعداً در سایر ولایات افغانستان نیز ایجاد کنند.

در انستیتوت ملی موسیقی افغانستان، استادان افغان و خارجی به خصوص از کشورهای هند، بریتانیا و امریکا برای شاگردان تدریس خواهند کرد.

احمد ناصر سرمست یکی از استادان موسیقی افغانستان گفت که تاسیس این انستیتوت پاسخی به نگرانی ها در مورد وضعیت موسیقی در افغانستان است.

وی در ادامه گفت: « دورهء آموزشی این لیسه ۱۰ سال است که از صنف چهارم شاگرد پذیرفته و تا صنف چهاردهم آموزش می دهد، فعلاً ما برای ۱۲۰ تن شاگرد ظرفیت داریم، اما با ایجاد تاسیسات جدید موسیقی، ظرفیت پذیرش شاگردان ما به ۵۰۰ تن خواهد رسید.»

برای نخستین بار مکتب موسیقی در افغانستان در سال ۱۳۵۲ شمسی در کابل ایجاد شد، و تا سال ۱۳۶۰ فعالیت های خود را در چهارچوب نصاب تعلیمی وزارت معارف افغانستان ادامه می داد، اما بعداً با لیسه صنایع یک جا شد و پس از آن با لیسه هنر ها مدغم شد، اما فعالیت های آن هم زمان با آغاز جنگ های تنظیمی دهه هفتاد متوقف شد.

بسیاری از کارشناسان موسیقی افغانستان نگرانی دارند که موسیقی اصیل افغانی در حال از بین رفتن است و تاثیر موسیقی بیگانه و به خصوص موسیقی غربی در کشور بیشتر دیده می شود.

اما مسوولین انستیتوت ملی موسیقی افغانستان می گویند که تلاش می کنند تا موسیقی اصیل افغانی زنده نگهداشته شده و با استفاده از تجارب استادان داخلی و خارجی، روند موسیقی سنتی کشور را نیز احیا کنند.

گزارشگر: فرشته «ندا»

استاد سرمست: جایزه اول ون هویی که برای ابتکارات آموزشی از جانب یونیسکو اعطاء می گردد، امسال به انستیتوت ملی موسیقی افغانستان داده می شود.
۱۳۹۶-۰۷-۱۹ ۱۳۹۶-۰۷-۱۹
کوکچه پرس