دختران زیبای تاجیکستان و ممنوعیت های حجاب در این کشور

لباس ملی از پارچه اطلس از نظر زیبایی می تواند با لباس های دیگر رقابت کند.

کوکچه پرس258 نمایش هاآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۲۰ میزان ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۰ قبل از ظهر
دختران زیبای تاجیکستان و ممنوعیت های حجاب در این کشور
دختران زیبای تاجیکستان

بازگشت به سنن  اصیل تاجیکی. مقامات کشور تاجیکستان از زنان خواستند از عناصر اسلامی پوشاک خودداری ورزند  و به سنن اصیل پوشاک تاجیکی  توجه کنند.  در کشور توجه خاصی به  لباس های اطلسی خواهد شد و  حجاب  از مد خواهد افتاد.  این فراخوان دولت  تقاضا برای  ابریشم  رنگین را بشدت افزایش داده است. تقاضا برای پوشش اسلامی سیر نزولی می پیماید.  عالم فصح الدینوف  خبرنگار رادیو « سپوتنیک» از  تاجیکستان گزارش می دهد.

به کارمندان دولت، دانشجویان و  محصلان پیشنهاد می شود یا لباس های ملی از اطلس را بپوشند و یا لباس های  اروپایی به تن کنند. به گفته کارشناسان  پس از چنین اعلامیه ای تقاضا برای  پارچه اطلسی افزایش خواهد یافت که هم اکنون  مشاهده می شود. کارشناسان پیشنهاد می کنند برای تبلیغ این نوع لباس باید زمینه خوبی  آماده شود:  انتشار مجلات مد،  برگزاری فستیوال پارچه های اطلسی،  احیای کارخانه های تولید  اطلس.  با اجرای این طرح ها، دیگر نیازی به صدور دستور و فرمان نخواهد بود و دختران و زنان تاجیک خودشان  با مد روز پیش خواهند رفت.

زرینه  دینارشایوا  پروفسور دانشگاه  اسلامی روسیه — تاجیکستان در این خصوص گفت: این ایده خوبی است و لباس ملی اگر از پارچه اطلس و یا « ادرس»  دوخته شود  از نظر زیبایی  می تواند با لباس های دیگر رقابت کند. می توان از گرایشات مد روز نیز بهره گرفت  تا نظر خانم ها بهتر به این نوع لباس جلب شود،  نتیجه  خیلی خوب خواهد بود.

لباس های خنک  و سبک اطلسی  در  تاجیکستان باید در رقابت با دیگر پوشاک  قوی باشند.  زمان نشان خواهد داد که آیا لباس ملی زنان تاجیک می تواند چادرهای سیاه  را  عقب براند یا نه.  مطابق با پژوهش های انجام شده، در تاجیکستان  لباس  حالت ایدئولوژیکی به خود گرفته است.  ملاها به نفع لباس اسلامی تبلیغ می کنند. اما  خودشان نمی دانند  که هیچگونه دستورالعمل  خاصی در رابطه با  پوششن زنان و آرایش آنها  در  کتب مقدس  وجود ندارد.

مُکَرَم  قیومووا  طراح مد از دوشنبه دراین خصوص گفت: چندی پیش دیداری با دانشجویان دانشگاه اسلامی  داشتم.  آنها سعی کردند به من بقبولانند که در باره حجاب در اسلام نوشته شده است.  من به آنها گفتم که اسلام  خواهان پنج کار از مسلمانان است-  رفتن به حج ،  نماز خواندن،  روزه گرفتن  و حمایت از  فقرا و مستضعفان.  اما در هیچ کجا نیامده است که زنان باید  دین وایمان خود را در لباس نشان بدهند. در گفتگوی  جدی، آنها صحت این موضوع را قبول کردند.  به آنها قول دادم لباس های زیبایی  مطابق با  فرهنگ   ملت خودمان برایشان بدوزم. فقط کمی وقت خواستم».

همانا از نقطه نظر ایدئولوژیکی در  سالهای حکومت شوروی  مقامات، لباس های اطلسی را تبلیغ می کردند.  این پارچه محبوب ترین پارچه در جمهوری تاجیکستان بود.  کارگاه تولید اطلس  کار می کرد و خیاط خانه ها، لباس های اطلسی می دوختند.  اواسط دهه ۱۹۹۰  همه چیز از هم فرو پاشید. مقامات باید کارخانه ها را احیا کنند و به تولید اطلس بپردازند.  تا آن زمان، زنان تاجیک  برای اجرای دستور مقامات حکومتی مجبور می شوند  پارچه اطلسی را از  ازبکستان ودیگر کشورهای همسایه خریداری کنند.

حجاب اسلامی در بین تاجیک ها نشانه تعلق دینی است.

بازگشت به ریشه ها. مقامات تاجیکستان  از زنان تاجیک خواستند از اجزاء اسلامی پوشاک خودداری ورزند و در کشور  از لباس های اروپایی  یا پیراهن های ملی اطلسی استفاده کنند. برخورد نسبت به این کارزار « پوشاک»ی  در کشور یکسان نیست.  بخشی از جامعه معتقدند که مقامات باید مدتها پیش به این موضوع رسیدگی می کردند  و مخالفان آنها از نظر دیگری برخوردارند و معتقدند که انتخاب لباس  حق شخصی  افراد است. عالم فصح الدینوف خبرنگار « سپوتنیک»  از دوشنبه در این خصوص گزارش  داد.

ثریا دانشجوی  یکی از مراکز  عالی آموزشی دوشنبه است. او گفت  بر پوشیدن لباس اسلامی اصرار می ورزید، اما  او را بر سر دوراهی  قرار دادند یا لباس اسلامی و یا تحصیل.  ثریا ترجیح داد به تحصیلات خود ادامه بدهد.

—   مجبور شدم از پوشیدن لباس اسلامی در دانشگاه خودداری کنم، زیرا می خواهم   مدرک تحصیلات عالی را دریافت کنم. اما خارج از دانشگاه، هر طور که دلم بخواهد لباس می پوشم».

جامعه تاجیسکتان هم اکنون توجه زیادی به دین مبذول می دارد.  لباس  و حجاب اسلامی یکی از طرق نشان دادن تعلق  دینی  شده است.  رواج حجاب اسلامی در بین مردم با این نکته توضیح داده می شود.

زرینه دینارشایووا  پوفسور یکی از مراکز عالی دوشنبه  در این خصوص گفت:  در اینجا تحول خاصی در ارزش های انسانی  رخ داده است.  تغییرات بر اساس  ارزش های دینی جریان دارد.  علایم ظاهری  بصورت حجاب و لباس  ظاهر می شوند.  دختران  از حجاب استفاده می کنند.

در دوران شوروی، زنان و دختران تاجیک یا لباس های  معمولی  به تن می کردند و یا  پیراهن های ملی اطلس و موهایشان را با  روسری های سفید می پوشاندند.  حجاب در دهه ۲۰۰۰ مد شد  که از چند کشور عربی اینگونه لباس های اسلامی وارد کشور شد.  لباس های وارداتی دائما تبلیغ می شد. مقامات تاجیکستان ابتدا برخورد آرامی نسبت به  مد اسلامی نشان دادند  اما در ۶ سال اخیر  آن را بشدت مورد انتقاد قرار می دهند.  زیرا در لباس های اسلامی   سمبلی را مشاهده می کنند   که موازین  زندگی لائیک را  تهدید می کند.  هم اکنون در تاجیکستان  داشتن حجاب در مراکز عالی اموزشی ممنوع اعلام شده است.  زنان ملبس به لباس های اسلامی و  روبنده  نمی توانند در  ادارت دولتی کار کنند.  از سال گذشته  در فروشگاه ها  با حجاب  به مبارزه برخاستند و مغازه های فروش اینگونه لباس های اسلامی  کاهش یافته است.  بخشی از جامعه از این سیاست حمایت می کنند  و معتقدند که مقامات بدین ترتیب از  ارزش های سکولار  و لباس ملی  حمایت می کنند.

مکرم قیومووا  رئیس انجمن  صنعتگران  آسیای مرکزی در این خصوص گفت: کشور باید برای حفظ فرهنگ خود مبارزه کند.  اگر هر ملیتی  قانونی در باره لباس ملی که  تمام  ساکنان را دربر گیرد  به تصویب برساند بهتر خواهد بود.

مکرم قیومووا طراح مد  از دوشنبه،  به سنن  باستانی لباس های تاجیکی توجه می کند.  وی از رنگ های  غنی و زیبای آن لباس ها   لذت می برد.  هر یک از نقش ها  معنای خاصی دارد. آب به معنای  باران است  اگر  عمودی جریان داشته باشد  اما اگر افقی باشد  این خطوط به معنای آتش است.  انگیزه های ایرانی نیز  روی پارچه ها نقش بسته اند.  تمام نقش ها  حاوی اطلاعات هستند.  آنها  حامل انرژی  معینی  هستند که عمدتا از  صاحب لباس حفاظت می کنند.  باید درک آنها بدرستی انجام شود.  هنرمندان، لباس های دوخت آتلیه او را می خرند: هنرپیشگان سینما و  خوانندگان.  در آینده اگر سفارشی دریافت شود،  قیمووا  برای تولید  صنعتی  طرح های خود آماده خواهد بود.

—   می توانم برای هنرپیشگان لباس بدوزم.مدت طولانی روی لباس های صحنه کار کردم تا همه چیز، ملیت، فرهنگ  در آن ها بازتاب یابد و نوعی شناسنامه  انسان باشد.  حالا  باید به فکر محصلان و جوانان بود.  من اعلام کردم که برای دوخت زیباترین لباس ها برای  همه آماده هستم، فقط کمی وقت به من بدهید.

به عقیده کارشناسان نمی توان با ایجاد ممنوعیت  به  توزان بین  نت های مذهبی و سکولار در پوشاک ساکنان رسید.  احتمالا این نوع ممنوعیت ها  توجه  را  به پوشاک عربی داغ تر خواهد کرد.  تاجیکستان  هم اکنون با مسأله کمبود  ایده های جدید در  خصوص پوشاک  ساکنان  روبروست و  به جای لباس های  اسلامی و حجاب  نمی توان چیز دیگری به غیر از لباس های اروپایی  پیشنهاد کرد.  اما این نوع لباس   از طرف  جامعه سنتی  به ویژه در روستاها و قصبات  که دو سوم زنان تاجیک در آنجا زندگی می کنند مورد قبول واقع نمی شود.  تحلیلگران پیشنهاد می کنند  مراکز  مدهای  ملی  احیا شوند و  سبک تاجیکی  لباس ها تبلیغ شود.  اولین گام ها در این جهت برداشته شده اند.  پس از سال ۲۰۱۲  کارخانه های تولید ابریشم  و نساجی در جمهوری احیا شدند  و نمایش مد لباس های ملی برگزار شد.  در  خیابان ها دختران  با  روسرهای زیبای تاجیکی به جای  روسری های سیاه ظاهر شدند.  ناظران این روند را  تغییر  سیاست فرهنگی نامیدند.  اما زمان نشان خواهد داد  که آیا سیاست فرهنگی،  سنن ملی  در مد را  فراتر از  نوع مذهبی  قرار خواهد داد یا خیر.

۱۳۹۶-۰۷-۲۰ ۱۳۹۶-۰۷-۲۰
کوکچه پرس