حلقه محاصر ارگ تنگ‌تر می‌شود؛ حامد کرزی خواهان برگزاری لویه جرگه مشورتی شد

کوکچه پرس95 نمایش هاآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۲۰ میزان ۱۳۹۶ - ۳:۵۴ بعد از ظهر
حلقه محاصر ارگ تنگ‌تر می‌شود؛ حامد کرزی خواهان برگزاری لویه جرگه مشورتی شد

حلقه محاصر ارگ تنگ‌تر می‌شود؛ حامد کرزی خواهان برگزاری لویه جرگه مشورتی شد

حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان، خواستار برگزاری لویه جرگه عنعنوی در افغانستان شد. تحلیل و بررسی استراتیژی جدید امریکا درباره افغانستان و آسیای جنوبی، دلیل او برای دایر نمودن لویه جرگه است. اما گفته‌هایی نیز وجود دارد که او به این بهانه، تصمیم دارد، اقدام های بزرگ سیاسی و حکومت‌داری در افغانستان را از سر بگیرد.

آقای کرزی امروز پنجشنبه برای اعلام این تصمیم‌، یک کنفرانس خبری برگزار کرد. او در کنفراس خبری‌اش در کابل گفت: ” من به عنوان یک شهروند افغانستان و یک آدم با تجربه‌ای مسوول، می‌توانم پیشنهاد برگزاری لویه جرگه عنعنوی را داشته باشم”.

به گفته آقای کرزی، تصمیم‌گیری درباره وضعیت افغانستان از صلاحیت افراد و ادارات خارج شده و مسایل مهم افغانستان، جنگ این کشور و چگونگی حضور امریکا باید از طریق لویه جرگه بررسی شود و نمایندگان مردم در لویه جرگه باید در مورد کشور خود و حالات جاری این کشور، تصمیم بگیرند و برای آن راه حلی پیشنهاد کنند.

رییس جمهور پیشین افغانستان، همچنان از گروه تروریستی طالبان خواست که در این لویه جرگه اشتراک کنند و نظریات شان توسط همین میکانیزم ملی و از طریق گفتگو با مردم افغانستان در میان بگذارند.

حامد کرزی گفت که این تصمیم را پس از مشوره با مردم افغانستان گرفته است. او تأکید کرد که به رییس جمهور نامه نوشته و با رییس اجرایی و بزرگان افغانستان مشوره کرده است. کرزی گفت: ” کار من اتحاد و اتفاق است. کار من بی اتفاقی نیست. مه کوشش خوده متواتر از راه اتحاد و اتفاق خواد کردوم. به همراه رییس صاحب جمهور و رییس صاحب اجراییه و بزرگان کشور، از راه مشوره و مصلحت و ضرورت برای این‌که کشور ما وفاق ملی خوده به نمایش بگذارد برای جهان، و اراده ملی خوده تمثیل بکنه و حاکمیت خوده تمثیل کنه. مه مطمئن هستم که این کار می‌شود، اگر امروز نشود، فردا نشود، پس فردا می‌شود”.

مخالفت با استراتیژی جدید امریکا

رییس جمهور پیشین افغانستان در این نشست خبری، بار دیگر با استراتیژی جدید امریکا که در قبال افغانستان و آسیای جنوبی روی دست گرفته شده، مخالفت کرد. او باور دارد که این استراتیژی امریکا پیام جنگ دارد، نه پیام صلح. به همین دلیل او استراتیژی تازه امریکا را دلیل طولانی شدن جنگ در افغانستان می‌داند. جنگی که افغانستان را به میدان نبرد قدرت‌های بزرگ مبدل خواهد ساخت.

آقای کرزی گفت که افغانستان خواهان صلح و روابط خوب با همسایه‌هایش است و نمی خواهد، میدان نبرد قدرت‌های جهانی و قربانی تقابل این قدرت‌ها باشد. او افزود: ” : در زمان جهاد در برابر روسیه، یک رقابت شدید میان روسیه و امریکا در افغانستان جریان داشت. هنوز هم در افغانستان رقابت میان امریکا و برخی کشورهای منطقه جریان دارد.”

رییس جمهور پیشین افغانستان افزود که او خواهان استراتیژی‌ای هست که به گفته او در آن “خیر” مردم افغانستان باشد، نه بدبختی و طولانی شدن جنگ. اما او تأکید کرد: ” ما خواهان روابط خوب با امریکا نیز هستیم ولی نمی خواهیم شکار رقابت امریکا و رقیبانش باشیم”.

 آقای کرزی از سال ۲۰۰۶ میلادی به این‌سو، نسبت به برخی از سیاست‌های امریکا در قبال افغانستان مخالفت نشان داده است. این مخالفت‌ها گاهی به شدت پر تنش بود، تا جایی که مخالفت‌های علنی او، روابط کابل و واشنگتن هم از آن متاثر می‌شد. او حالا هم نسبت به سیاست‌های امریکا به شدت بدبین است و امروز نیز گفت که با وجود امضای پیمان امنیتی امریکا و افغانستان، امنیت در این کشور بدتر شده است.

کرزی افزود: ” چرا رادار امریکایی ها در فضا نمی‌توانند چرخبال‌های مشکوک را که ادعا می شود مخالفان مسلح را اکمال می کند، شناسایی کند ؟”

امریکا و طالبان، هردو رفتارهای تروریستی دارند

با این همه، آقای کرزی تاکید کرد که نمی‌خواهد امریکا از افغانستان خارج شود، بلکه به گفته او این حضور باید به خیر مردم افغانستان باشد. رییس جمهور پیشین افغانستان گفت که جنگ در برابر تروریزم و طالب در افغانستان ۱۵ سال پیش پایان یافت و طالبان در آن زمان تسلیم شدند و رفتند. او سود بردن خارجی‌ها از ادامه جنگ را دلیل طولانی شدن این جنگ و حضور گروه تروریستی خواند.

رییس جمهور پیشین افغانستان، در پاسخ به سوالی که آیا طالبان را یک گروه تروریستی می‌داند یا خیر، گزینه دوم را انتخاب کرد. او گفت که خود گروه طالبان از مردم افغانستان است و تروریست نیستند، اما اعمال شان تروریستی است. چنانچه به گفته او، حملات نیروهای امریکایی هم تروریستی است و هردو دارای وجوه مشترک است.

کرزی گفت: “طالبان امروز زیادتر از ۴۰ درصد تا ۵۰ درصد خاک افغانستان را به گفته امریکایی‌ها در دست دارند، داعش تروریست است، بدون شک، القاعده تروریست است بدون شک. اما طالبان اعمال خشونت قبیح می‌کنند و باید نکنند، و عملی که باعث کشتار فرزند و جوان و طفل افغانستان در شهرها و در اطراف می‌شود و او بدست طالبان اگر شود، او تروریستی است، ولی خود طالبان را ما جزء مردم افغانستان می‌دانیم و به همراه شان به مذاکره می شینیم. اعمال شان را تقبیح می کنیم و اعمال شان را که باعث قتل مردم افغانستان می شود تروریستی می گوییم. “

حامد کرزی، از طالبان خواست که به روند صلح افغانستان بپیوندد. او همچنان از امریکا خواست تا با کشورهای همسایه برای صلح افغانستان کار کند.

صلح در افغانستان به نفع پاکستان است

آقای کرزی، در خصوص گفت‌وگوهای صلح افغانستان به پاکستان اشاره کرد و نقش اسلام آباد را در تحقق صلح برای هردو کشور حیاتی خواند. او دراین بخش هم به امریکا حمله کرد و گفت که یک زمان پاکستان و امریکا هردو یکجا شریک بودند و هر خرابی که از دست شان آمد در افغانستان انجام دادند. او گفت که هیچ‌گاه خط دیورند را به عنوان مرز رسمی نمی‌پذیرد. رییس جمهور پیشین افغانستان اما خواهان دوستی پاکستان با افغانستان شد و گفت که اگر پاکستان یک بار بسوی افغانستان دست دراز کند، افغانستان صدبار دست‌اش را به سوی آن‌کشور دراز خواهد کرد.

آقای کرزی گفت: ” برادر عزیزم پاکستان، ما با تو دوستی می خواهیم، بین خود مشکلات تاریخی داریم که او زاده از امپراتوری انگلیس بوده است، ما او را فراموش نمی‌کنیم، اما با تو دوستی را می خواهیم و یک رابطه متمدنی را می خواهیم. این پیام را دوام می دهیم و از این پیام دست نمی‌کشیم”.

او گفت که بدون صلح افغانستان، امنیت در پاکستان نیز تامین نخواهد شد و باید پاکستان این موضوع را درک کند و با افغانستان در این زمینه کمک کند.

حکومت وحدت ملی، میراث آقای کرزی

آقای کرزی اما در نشست خبری امروزش از حکومت وحدت ملی نیز خواسته‌ای داشت و از رهبران این حکومت خواست که دو راه را در پیش گیرد. او در خواسته اول‌اش گفت که در خصوص منافع ملی افغانستان با امریکا و متحدین‌اش جدی باشند و نگذارند سیاست‌های آنان، منافع مردم افغانستان را آسیب برساند. خواست دوم آقای کرزی هم این بود که حکومت وحدت ملی باید مشوره با مردم و بخصوص بزرگان افغانستان را فراموش نکند و مسایل مهم ملی و سرنوشت ساز را با مردم رای‌زنی نماید.

رییس جمهور پیشین افغانستان به رییس جمهور و رییس اجرایی این کشور، گلایه غیر مستقیم و کنایه آمیزی هم داشت. آقای کرزی گفت که رهبران حکومت وحدت ملی، این حکومت را میراث او یاد‌ می‌کنند. اشاره آقای کرزی شاید به مواردی چون فساد است که گاهی رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله رییس اجراییه، از آن به عنوان میراث باقی مانده از دوران حامد کرزی یاد می‌کنند.

امروز اما رییس جمهور پیشین افغانستان، خود آقای غنی و آقای عبدالله را میراث حکومت‌اش خواند. او گفت که: ” این درست که اشرف غنی و عبدالله عبدالله هردو میراث دولت من بوده اند. آقای غنی در دوره من در پُست های مهم از جمله ریاست بورد مشترک انتقال مسئولیت‌های امنیتی، ریاست دانشگاه کابل، وزارت مالیه و جاهای حساسی کار کرده است. آقای عبدالله هم، روزی هم تیمی‌ام و وزیر خارجه من بود. رفیق خوبم است”.

او با این اشاره‌اش به رهبران حکومت وحدت ملی فهماند که هرگونه کمی و کاستی دوره زمامداری او، به خود آنان هم مربوط است و پس از این، تنها او را متهم به کاستی‌های در حکومت‌داری نکنند.

اقدام امروز آقای کرزی، فشار جدی دیگری بر حکومت افغانستان بود. حکومتی که در مقابل رهبران جهادی و سیاست گران پیشین افغانستان قد راست کرده و تقریبا پای همه را از سیاست افغانستان کوتاه ساخته است. اما در این راه بدون درد سر و جنجال نیز نبوده است. در دو سال گذشته، جریان های مختلفی سر بلند کرده اند و هنوز هم در حال ائتلاف با هم اند تا در مقابل رفتارهای رییس جمهور غنی ایستادگی کنند و فشاری باشند برای پیش‌رفت بیشتر او در سیاست های انزواگرایانه اش.

آصف سحر

۱۳۹۶-۰۷-۲۰
کوکچه پرس