اولين کاروان نظامی ترکيه وارد ادلب سوریه شد

منابع وابسته به معارضان سوريه از ورود نخستين کاروان نظامي ترکيه به ادلب واقع در شمال سوريه خبر دادند.

کوکچه پرس143 نمایش هاآخرین بروزرسانی:جمعه ۲۱ میزان ۱۳۹۶ - ۲:۴۶ قبل از ظهر
 اولين کاروان نظامی ترکيه وارد ادلب سوریه شد

اولين کاروان نظامي ترکيه پنجشنبه شب وارد ادلب شد. کارشناسان معتفدند که هدف ترکيه از عمليات در ادلب، تبديل بُرد نظامي به دستاورد سياسي است و ترس آنکارا از موقعيت کردهاي سوريه ادامه دارد. ترکيه همچنان نگران موقعيت کردهاي سوريه در شمال اين کشور است، چراکه بيش از ۹۰۰ کيلومتر مرز مشترک با سوريه دارد و به دنبال قطع ارتباط خطوط کردها است. در ادلب هم چنين سناريويي مدنظر آنکارا است؛ چراکه تشکيل و ظهور احتمالي دولت کردي در شمال سوريه خطر جدي براي ترک‌ها قلمداد مي‌شود.

در چارچوب تفاهم‌نامه بین ترکیه، روسیه و ایران مراحل مقدماتی اعزام شماری از نیروهای مسلح ترکیه به ادلب سوریه رو به پایان است و پس از اجرایی شدن انتقال یگان های ارتش ترکیه به منطقه، نقش ترکیه در تامین امنیت ادلب که پیشتر یکی از مناطق درگیری بین رژیم اسد و مخالفان بود، پررنگ‌تر می‌شود.

استان ادلب سوریه که در مرز با ترکیه قرار دارد در چارچوب توافق آستانه بین ترکیه، روسیه و ایران به عنوان منطقه عاری از درگیری اعلام شد و پس از انجام مذاکرات فشرده ترکیه به عنوان ضامن نیروهای مخالف با روسیه به عنوان ضامن رژیم اسد به مرحله اجرا درآمد.

ارتش ترکیه به شورشیان ارتش آزاد سوریه در حملات ضد تروریستی جدید کمک خواهد کرد، آنکارا آغاز رسمی این عملیات در ادلب سوریه را که اکنون در کنترل تروریست‌های جبهه النصره است، اعلام کرد.

ستاد ارتش ترکیه با اعلام آغاز این عملیات در ادلب سوریه گفت، فعالیت‌های شناسایی در دست انجام است و پایگاه‌هایی برای نظارت بر آتش‌بس ایجاد می‌شود. تیم اطلاعاتی ترکیه روز گذشته عملیات اطلاعاتی را در ادلب انجام داد.

ستاد ارتش ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: طبق توافق‌های آستانه درباره ایجاد مناطق کاهش تنش در ادلب، نیروهای مسلح ترکیه به عنوان یکی از کشورهای ضامن آتش‌بس در سوریه یک عملیات شناسایی با هدف ایجاد پایگاه‌هایی برای نظارت بر آتش‌بس هشتم اکتبر را آغاز کرده است.

اعلام رسمی این عملیات پس از آن انجام می‌شود که رجب طیب اردوغان،‌ رئیس‌ جمهوری ترکیه شنبه گفت، آنکارا طرح‌هایی برای استقرار سربازان این کشور در ادلب سوریه، جایی که نیروهای ارتش آزاد سوریه با حمایت آنکارا یک عملیات را آغاز کردند، در دست دارد. یک روز پس از آن، اردوغان گفت: اگر ما تدابیر خودمان را در نظر نگیریم، بمب‌ها شهرهای ما را هدف می‌گیرند.

اکنون ادلب عمدتا در کنترل هیئت تحریر الشام، یک گروه شبه‌نظامی به رهبری گروه تروریستی جبهه النصره است که سابقا شاخه القاعده در سوریه بوده است. این گروه در توافق ایجاد منطقه کاهش تنش در ادلب که حین مذاکرات صلح سوریه در آستانه مورد توافق قرار گرفت، حضور ندارد.

بنعالی ییلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه یکشنبه درباره عملیات ادلب گفت، اقدامات آنکارا در ادلب با هماهنگی مسکو است. وزارت دفاع ترکیه هنوز درباره طرح‌های آنکارا برای انجام عملیات در ادلب اظهارنظر نکرده است. با این حال، سرگئی لاوروف،‌ وزیر امور خارجه روسیه اوایل هفته تاکید کرد، روسیه آماده حمایت از گروه‌های مسلحی است که با جبهه النصره در منطقه کاهش تنش ادلب سوریه می‌جنگند.

این عملیات ادلب، دومین عملیات نظامی ترکیه در خاک سوریه است. از اوت ۲۰۱۶ تا مارس ۲۰۱۷ کمپین سپر فرات از سوی ارتش ترکیه با همکاری نیروهای ارتش آزاد سوریه برای پاکسازی شهر مرزی جرابلس سوریه و نواحی اطراف از گروه تروریستی داعش اجرا شد.

۱۳۹۶-۰۷-۲۱
کوکچه پرس