سرطان سینه، خطری جدی برای زنان افغان

185 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:جمعه ۲۸ میزان ۱۳۹۶ - ۱:۰۹ قبل از ظهر
سرطان سینه، خطری جدی برای زنان افغان
عکس از آرشیو

وزارت صحت افغانستان برنامه‌یی را برای آگاهی‌دهی از خطرات و راه‌های پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه آغاز کرده است، افغانستان در میان کشورهایی قرار دارد که آمار ابتلا به سرطان سینه در آن‌ها رو به افزایش است.

بر اساس آمار این وزارت، سالانه حدود ۳۵۰۰ مورد ابتلا به سرطان سینه در کشور به ثبت می‌رسد که حدود نیم این واقعات، منجر به مرگ افراد مبتلا به این بیماری می‌شود.

سالانه در افغانستان بیست هزار مورد ابتلا به سرطان ثبت می‌شود که از آن میان سهم سرطان سینه ۱۷٫۵ درصد است. به گفتۀ میهن عبدالله، رییس برنامۀ ملی کنترل سرطان در افغانستان از هر هشت زن در کشور، یک تن آن‌ها با خطر ابتلا به سرطان سینه روبرو است.

تا کنون سه مرکز برای درمان سرطان سینه در کشور ایجاد شده است، این مراکز که دو تای آن در کابل و یکی در ولایت هرات فعالیت دارد به صورت رایگان به کسانی که با این بیماری خطرناک دست و پنجه نرم می‌کنند، خدمات تشخیص و درمان ارایه می‌کنند.

سرطان سینه یکی از بیماری‌های خطرناک برای زنان است که توجه جهانی را به خود معطوف کرده است، نتایج تحقیقات گستردۀ جهانی در این زمینه نشان می‌دهد که استفاده از سبزیجات، رژیم غذایی مشخص، مصرف چای سبز و لبنیات، دوری جستن از غذاهای دارای چربی‌ اشباع شده، ورزش کردن، سگرت نکشیدن و در نهایت مثبت‌اندیشی از عواملی استند که در پیشگیری از سرطان سینه می‌توانند مفید واقع شوند.

۱۳۹۶-۰۷-۲۸ ۱۳۹۶-۰۷-۲۸
کوکچه پرس