حکومت کابل تماشاگر درگیری طالبان و داعش در جوزجان

پنج روز قبل طالبان مدعی شدند که بنابر هدایت مقامات رهبری شان تصمیم برچیدن پایگاه های داعش در شمال کشور را دارند و به همین منظور جنگجویان تازه نفس با کمیت یکهزار تن را از چندین ولایت تدارک دیده اند که توسط شیخ ندا محمد، مسوول تنظمیه طالبان در شمال کشور رهبری میگردد.

کوکچه پرسآخرین بروزرسانی:چهارشنبه ۳ عقرب ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۴ بعد از ظهر
در نخستین روز عملیات موفق به تصرف قریه چقمه چقور یکی از مهمترین پایگاه های داعش در ولسوالی درزاب گردیده و در حدود ۱۲ تن از جنگجویان داعش را کشته و ۱۵ تن دیگر شان را مجروح ساختند.

افراد نزدیک به قاری حکمت الله، فرمانده ارشد داعش در شمال افغانستان در نخستین روز عملیات طالبان مدعی شده بودند که جنگجویان شان بخاطر جلوگیری از تلفات افراد ملکی قریه چقمه چقور را ترک نموده اند و بزودی حملات تهاجمی شان را بر علیه طالبان آغاز می نمایند.

امرزو، از درگیری طالبان و داعشیان در قوش تپه و درزاب جوزجان پنج روز سپری میگردد و طالبان با متقبل شدن تلفات سنگین از ساحات تحت حاکمیت داعشیان عقب نشینی نموده و در ساحات دشت لیلی در مربوطات ولسوالی های دولت آباد و شیرین تگاب ولایت فاریاب مستقر شده اند.

داعشیان در جریان درگیری با طالبان با گذاشتن ماین، انجام حمله انتحاری، ده مورد جنگ رو در رو و شش مورد کمین به شمول گلبدین آخندزاده ولسوال نام نهاد طالبان در ولسوالی غورماچ و قاری رحمت الله معاون ولسوال نام نهاد طالبان در غورماچ، تلفات سنگین را به طالبان وارد نموده اند.

منابع امنیتی در جوزجان با تائید عقب نشینی طالبانی که بر مواضع داعشیان حمله نموده بودند، ادعا دارند که در جریان درگیری این دو گروه نزدیک به ۱۰۰ تن از طرفین کشته و بیشتر از ۴۰ تن دیگر مجروح گردیده اند.

طالبان و داعشیان با آنکه میپذیرند تلفات دیده اند، اما در مورد آمار تلفات شان جزئیات دقیق ارایه نمی نمایند.

قابل ذکر است که طالبان در حال تجدید قوا در دشت لیلی در مربوطات ولسوالی های شیرین تگاب و دولت آباد اند و احتمال درگیری های بیشتر میان این دو گروه در ساحه وجود دارد.

اما حکومت افغانستان در این ولایت ها برای سرکوب تروریستان داعشی و یا طالبان هیچگونه اقدامی نکرده اند و و تاهنوز جامعه جهانی، نیروهای زمینی و هوایی ناتو نیز هیچگونه برنامه ای عملی ندارند تا داعش را در این مناطق ازبین ببرند.

از سه روز به این‌سو نبرد سختی میان طالبان و داعش در ولسوالی قوش‌تپۀ جوزجان جریان دارد و این گروه‌ها بیش از ۴۰۰ خانواده را جبرأ از این ولسوالی اخراج کرده‌اند.

فقیرمحمد جوزجانی، فرمانده پولیس جوزجان به سلام‌وطندار می‌گوید، در نتیجۀ تشدید درگیری بین طالبان و داعش در ولسوالی قوش‌تپه، صدها خانواده از روستاهای گردن، بیک‌سر، خانقاه و چقمه‌چقور خانه‌های‌شان را ترک کرده‌اند.

شماری از خانواده‌های بی‌جاشده نیز می‌گویند، گروه‌های طالبان و داعش در مناطق زیر کنترل‌شان ایست‌های بازرسی ایجاد کرده و برای متباقی باشنده‌گان محل هشدار داده‌اند که خانه‌های‌شان را ترک کنند.

برخی از این خانواده‌ها که صبح امروز (سه‌شنبه) به مرکز جوزجان آمدند می‌گویند، طالبان و داعش آنان را جبرأ از خانه‌های‌‌شان بیرون کرده‌اند.

بی‌بی خال، یک‌تن از بی‌جاشده‌گان می‌گوید، در محل‌شان جنگ جریان دارد و آنان مجبور به ترک خانه‌های‌شان شده‌اند.

شیرین گل، یکی دیگر از بی‌جاشده‌گان می‌گوید، همه‌روزه شاهد قتل و کشتار افراد بی‌گناه بوده‌اند و از این‌رو مناطق‌شان را ترک کردند.

امین‌الله امین، ولسوال قوش‌تپۀ جوزجان می‌گوید، هم‌اکنون هم درگیری میان گروه‌ طالبان و داعش در روستاهای بیکسر و خانقاه جریان دارد.

قوش‌تپه یکی از نا امن ترین ولسوالی های جوزجان به شمار می‌روند که اخیرأ درگیر ها میان طالبان و داعش بر نا امنی این ولسوالی افزوده است.

افراد داعش با استفاده از لباس زنانه بر طالبان درجوزجان حمله کردند
افراد مسلح گروه داعش با استفاده از “چادری” در ولسوالی قوش تپۀ ولایت جوزجان بر گروهی از طالبان حمله کردند که درنتیجۀ آن ۱۵طالب کشته شدند. امين‎الله ولسوال قوش تپه می‎گوید که این دو فرد مسلح به یک گروهی طالبان که درحومه روستای چقمه چقور گرد آمده بودند، با سلاح کلاشنکوف حمله کردند.
وی افزود، همزمان با اين اقدام، گروه داعش روستای خان آقا ولسوالى قوش تپه را که از روز دوشنبه به اين سو به تصرف گروه طالبان درآمده بود، نيز تصرف کردند. مقام‌ها در این باره جزئیات بیشتر ارائه نکردند. طالبان تاکنون دربارۀ این حمله چیزی نگفته‌‎اند.
مرکز ولسوالی قوش تپه
حکومت کابل تماشاگر درگیری طالبان و داعش در جوزجان
Short Link
۱۳۹۶-۰۸-۰۳
کوکچه پرس