با بسته شدن ۸۰۰ شرکت: خرید دارو از ۱۱۳ کارخانه خارجی ممنوع شد

قاچاق بی رویه دارو در افغانستان سبب شد تا 800 شرکت دارویی در این کشور به حالت تعلیق در آمدند.

177 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:یکشنبه ۷ عقرب ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۳ قبل از ظهر
با بسته شدن ۸۰۰ شرکت: خرید دارو از ۱۱۳ کارخانه خارجی ممنوع شد

نورشاه کاموال، رئیس تنظیم دارویی افغانستان امروز، شنبه ۶ عقرب اعلام کرده که خرید دارو از ۱۱۳ کارخانه خارجی در بیش از ۲۰ کشور ممنوع شده است.

افغانستان اکنون بیش از ۹۰ درصد داروی مورد نیاز خود را به ارزش حدود ۶۰۰ میلیون دلار، از کشورهای پاکستان، ایران، هند و کشورهای دیگر وارد می‌کند. پژشکان می‌گویند واردات داروهای با کیفیت نامطلوب، سیستم درمانی را دچار مشکل کرده و بیشتر بیماران از عدم نظارت بر واردات دارو انتقاد می‌کنند.

‘۴۰ درصد داروهای وارداتی نامطلوب است’ اداره تنظیم دارویی افغانستان می‌گوید کمتر از ۴۰ درصد داروهای وارداتی کیفیت قابل قبول ندارد و به شکل قاچاق وارد می‌شود. بخش زیادی از این داروها را شرکت‌های خصوصی وارد می‌کنند. به گفته پزشکان، این شرکت‌ها برای سود بیشتر داروهای با کیفیت پایین‌تر سفارش می‌دهند. دکتر ساغر عرب می‌گوید دواهای بی‌کیفیت، درمان بیماران را پرهزینه و دشوار کرده است. مقام‌های وزارت صحت افغانستان می‌گویند نظارت بر کیفیت دارو دشوار است و نیاز به ایجاد لابراتوار/آزمایشگاه‌ دارد. با وجود “دشواری” نظارت بر ۱۴ هزار و ۵۰۰ دواخانه/داروخانه با پراکندگی زیاد، وزارت صحت افغانستان می‌گوید این کار را شروع کرده است. موضوع امروز برنامه هشتگ شما در بی‌بی‌سی فارسی کارزار مبارزه با قاچاق دارو است. شما همه می‌توانید در این بحث شرکت کنید./ب

۱۳۹۶-۰۸-۰۷ ۱۳۹۶-۰۸-۰۷
کوکچه پرس