افتتاح ­خط ریلی راه ابریشم: از چین تا انگلستان

خط ریلی باکو- تفلیس- قارص در مراسمی با حضور رؤسای جمهوری ترکیه، جمهوری آذربایجان و نخست وزیران گرجستان ، قزاقستان و ازبکستان در بندر بین المللی بازرگانی در حومه باکو به بهره برداری رسید.

کوکچه پرسآخرین بروزرسانی:دوشنبه ۸ عقرب ۱۳۹۶ - ۹:۲۴ بعد از ظهر
افتتاح ­خط ریلی راه ابریشم: از چین تا انگلستان

خط ریلی باکو- تفلیس- قارص امروز در مراسمی با حضور رؤسای جمهوری ترکیه، جمهوری آذربایجان و نخست وزیران گرجستان ، قزاقستان و ازبکستان در بندر بین المللی بازرگانی “الت”در حومه باکو به بهره برداری رسید.

این خط ریلی به طول ۸۴۶ کیلومتر با مشارکت کشورهای جمهوری آذربایجان، ترکیه و گرجستان در مدت ۱۰ سال با صرف بیش از ۶۴۰۰ میلیون دلار احداث و به بهره برداری رسید.

۵۰۴ کیلومتر این خط ریلی در خاک جمهوری آذربایجان، ۲۶۳ کیلومتر در خاک گرجستان و ۷۹ کیلومتر دیگر آن در خاک ترکیه ساخته شده است.

با بهره برداری از این خط ریلی در مرحله اول امکان جابه جایی یک میلیون مسافر و بیش از ۶میلیون تن کالا از طریق این مسیر ریلی از آسیا به اروپا فراهم شد که این میزان در مراحل بعدی قابل افزایش به جابه جایی ۳میلیون مسافر و ۱۷ میلیون تن کالا است.

در مراسم گشایش این خط ریلی الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان در سخنانی اجرای این طرح را نتیجه همکاری های این سه کشور دانست وافزود: این مسیرکوتاهترین مسیر ریلی از آسیا به اروپاست و اجرای آن موجب توسعه همکاری های تجاری در منطقه خواهد شد.

علی اف همچنین با اشاره به مشارکت جمهوری آذربایجان در اجرای دالان ریلی شمال-جنوب گفت: جمهوری آذربایجان در قالب این طرح همه کارهای خود را در خاک خودش انجام داده است و در حال حاضر به دیگر کشورها هم کمک مالی و فنی می کند.

وی افزود :دالان ریلی شمال – جنوب هم کشورهای بزرگ همچون پاکستان ،هند و جمهوری اسلامی ایران را به هم می پیوندد و نزدیک می کند.

رجب طیب اردوغان هم در این مراسم اهمیت این طرح را یاد آور شد و گفت: با بهره برداری از این طرح امکان حمل و نقل کالا از طریق این خط ریلی در ۱۲تا ۱۵ روز فراهم شد.

وی افزود: بااختصاص فقط ۱۰ درصد از محموله های مسیر چین به اروپا از طریق مسیر ریلی باکو-تفلیس-باکو سالانه ۲۴ میلیون تن کالا از این مسیر ریلی جابه جا خواهد شد. نخست وزیران ازبکستان ،گرجستان و قزاقستان هم در این مراسم در سخنانی اهمیت منطقه ای این طرح را یاد آوری کردند.

ویدیو: خبرگزاری آناتولی

افتتاح ­خط ریلی راه ابریشم: از چین تا انگلستان
Short Link
۱۳۹۶-۰۸-۰۸
کوکچه پرس