امرالله صالح: «بی بی سی» را تحریم کنید/فارسی جغرافیای معنوی ماست

رئیس سابق اداره امنیت ملی افغانستان با درخواست از مردم این کشور برای تحریم شبکه انگلیسی «بی بی سی» تاکید کرد «استعمار کهن» قادر نخواهد بود تا مردم این کشور مرز فرهنگی و زبانی ایجاد کند.

245 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:جمعه ۱۲ عقرب ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۵ بعد از ظهر
امرالله صالح: «بی بی سی» را تحریم کنید/فارسی جغرافیای معنوی ماست
امرالله صالح می گوید شاهنامه اثر شاعر بزرگ فارسی زبان در غزنی نوشته شده است و رودکی نیز شعر معروف خود «بوی جوی مولیان آمد همی» را در افغانستان سروده است.

«امرالله صالح» رئیس سابق اداره امنیت ملی افغانستان در واکنش به اقدام رسانه انگلیسی «بی بی سی»با تغییر عنوان رسمی این رسانه در فیسبوک از «بی بی سی افغانستان» به «بی بی سی دری» از مردم کشورش خواست تا این رسانه را تحریم کنند.

صالح با انتشار پیامی در صفحه فیسبوک خود نوشت که فارسی زبان مشترک مردم ایران، تاجیکستان و افغانستان است و به همین دلیل وی برای گفت‌وگو با مردم این کشورها و همچنین فارسی زبانان شهرستان «کاشغر» در ایالت «سین کیانگ» چین، مردم بخارا و سمرقند نیازی به مترجم ندارد.

وی افزود شاهنامه اثر شاعر بزرگ فارسی زبان در غزنی نوشته شده است و رودکی نیز شعر معروف خود «بوی جوی مولیان آمد همی» را در افغانستان سروده است.

صالح با اشاره به «احمدشاه بابا» پادشاه پشتون و فارسی زبان افغانستان نیز گفت دیوان اشعار وی نیز به فارسی نوشته شده و مقبره‌اش نیز با نوشته‌های به زبان فارسی مزین است.

وی تصریح کرد در طول قرن‌ها هیچ باد و بارانی نتوانسته به بنیاد محکم زبان فارسی صدمه بزند و اکنون نیز برخی افراد دست‌نشانده به دستور «استعمار کهن» قادر نخواهند بود برای مردم افغانستان مرز فرهنگی و زبانی ایجاد کنند و افزود «فارسی جغرافیای معنوی ماست».

صالح در ادامه تصریح کرد: «بی بی سی را تحریم کنید، مصاحبه ندهید، برایش مقاله ننویسید و هرجا نمادی از بی بی سی را دیدید لعنت به آن بفرستید تا بدانند فقر مادی ما معنای فقر فرهنگی و معنوی را نمی‌دهد و ملت ما با شرف هست».

برخی از کاربران فضای مجازی نیز این اقدام بی بی سی را تفرقه‌افکنانه خواندند که موجب راه اندازی کمپین «آنلایک» علیه این رسانه توسط کاربران افغان شد.

این کاربران اظهار داشتند فارسی زبان مشترک آنها است و این اقدام رسانه انگلیسی برای جداسازی نرم و ایجاد تفرقه بین کشورهای حوزه زبان فارسی است.

۱۳۹۶-۰۸-۱۲ ۱۳۹۶-۰۸-۱۲
کوکچه پرس