حکمتيار طرح ايجاد حکومت موقت را «نه منم»گفت: انتخابات از سوی کمیسیون کنونی برگزار شود

293 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:شنبه ۱۳ عقرب ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۰ بعد از ظهر
حکمتيار طرح ايجاد حکومت موقت را «نه منم»گفت: انتخابات از سوی کمیسیون کنونی برگزار شود
حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار طرحش را برای برگزاری انتخابات امروز (شنبه) ارایه کرد. در یک نشست خبری که به این منظور برگزار شد، آقای حکمتیار گفت، آنانی که خواهان تشکیل حکومت موقت و تغییر کمشنران انتخاباتی‌اند، وقت را تلف می‌کنند.

گلبدین حکمتیار، با رد طرح ایجاد حکومت موقت در کشور، می گوید بدیلی برای حکومت موقت وجود ندارد و باید روند انتخابات، اصلاح و در زمان معین آن برگزار شود.

رهبر حزب اسلامی، این موضوع را امروز در یک نشست خبری مشترک با رئیس کمیسیون انتخابات، در کابل بیان کرد.

وی گفت: “انتخابات در زمان معین آن برگزار شود و نباید به هیچ بهانه یی به تاخیر انداخته شود؛ انتخابات باید بدون اینکه در کمیسیون انتخابات تغییر ایجاد شود، تحت نظارت حکومت برگزار گردد.” گلبدین حکمتیار افزود: “با توجه به شرایط کنونی، طرح ایجاد حکومت موقت امکان پذیر نیست و حکومت باید دوام کند؛ چون هر تغییری سبب تاخیر انتخابات خواهد شد.”

به تازه گی طرح برگزاری لویه جرگه که به طور معمول در مورد بررسی وضعیت حکومت برگزار می شود، از سوی شماری از چهره های سیاسی از جمله حامد کرزی و اسماعیل خان مطرح شده است.

به گزارش کوکچه به نقل از آژانس خبری پژواک رهبر حزب اسلامی گفت: “برای اینکه از تقلب جلوگیری شود و این روند برای تمام احزاب قناعت بخش باشد، باید تمام احزاب از آن نظارت داشته باشند؛ در هر حوزه انتخاباتی باید ناظرین احزاب حضور داشته باشند، رای در حضور ناظرین احزاب شمارش شود و نتایج باید با دستخط ناظرین به مرکز انتفال شود.”

حکمتیار با تاکید بر اهمیت رای مردم و امکان رای به فهرست معرفی شده از سوی احزاب گفت که هیچ فرد واجد شرایط، چه در داخل کشور باشد و چه از مهاجرین افغان در خارج کشور که شمار آنها به چهار میلیون می رسد، نباید از رای محروم گردد.

این رهبر سابق جهادی گفت: “هر افغان در هر گوشۀ دنیا باید حق رای را داشته باشد؛ کمیسیون باید شرایط را برای حضور آنها در انتخابات مساعد بسازد.

گلبدین حکتمیار در عین حال گفت ناظران خارجی، تنها باید حق نظارت داشته باشند و نباید در امور انتخابات مداخله کنند.

وی در مورد بودجه انتخابات نیز گفت که پرداخت هزینه این روند، از سوی کشورهای خارجی نادرست است و باید بودجه آن، از سوی حکومت افغانستان تامین شود.

در ادامه نشست خبری، نجیب الله احمدزی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات گفت که از سایر احزاب نیز خواسته می شود؛ تا همانند حزب اسلامی، “طرح های اصلاحی” خود را با کمیسیون شریک سازند.

وی با بیان اینکه انتخابات یک روند ملی است، گفت: “دروازه کمیسیون انتخابات، به روی تمام افراد و احزاب باز است و در مطابقت با قانون، می توانند جهت بهبود انتخابات و به میان آمدن شفافیت، طرح های شان را رسماً با ما شریک سازند.”

رئیس کمیسیون انتخابات؛ اما با اشاره به چالش های فرا روی این روند گفت: “حکومت و جامعه جهانی متعهد به پرداخت به موقع بودجه انتخابات کمیسیون و تامین امنیت انتخابات می باشند و هرگاه امنیت تامین نگردد، برگزاری انتخابات ناممکن است.”

به گفته احمدزی، حکومت مکلف است جهت برگزاری انتخابات شفاف و مصوون، بودجه انتخابات و امنیت آن را تامین کند.

وی با تاکید بر بیطرف بودن کميشنران کمیسیون انتخابات افزود: “در حال حاضر ما عملاً وارد روند انتخابات شده ایم و ارزیابی مجدد نزدیک هفت هزار مرکز را در مطابقت به قانون و مشوره مردم محل، به پایان رسانیده ایم و احتمالاً در اواخر هفته نهایی خواهد شد.”

کمیسیون انتخابات، ۱۶ سرطان ۱۳۹۷ را به عنوان روز برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهاى ولسوالی ها تعیین کرده و حکومت نیز تاکید کرده است که برای این کار آمادگی گرفته و انتخابات در زمان معین آن برگزار خواهد شد.

آقای حکمتیار افزود، برای برگزاری انتخابات سالم نباید تجربه‌های ناکام را تکرار کرد و کمیسیون با تشکیلات کنونی باید انتخابات را برگزار کند.

فراهم‌کردن زمینۀ رأی‌دهی پناهجویان در کشورهای همسایه و مناطق ناامن کشور، شامل‌بودن احزاب سیاسی در تمام مرحله‌های انتخابات، تعیین ۲۴۹ حوزۀ انتخاباتی و برگزاری انتخابات حزبی از موارد عمدۀ این طرح است.

در این طرح آمده است، در هزینۀ انتخابات باید صرفه‌جویی شود و نماینده‌گان تمام احزاب و نهادها از این روند نظارت کنند. همچنان تمام گروه‌ها باید متعهد بر پذیرفتن نتیجۀ پایانی باشند.

نجیب‌الله احمدزی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات نیز در این نشست، طرح حزب اسلامی را همه‌جانبه و مفید می‌خواند. او از دیگر احزاب و گروه‌ها نیز می‌خواهد تا برای هرچه بهبود روند برگزاری انتخابات، طرح‌های‌شان را با این کمیسیون در میان بگذارند.

آقای احمدزی از حکومت می‌خواهد، در بودجه و تأمین امنیت انتخابات توجه داشته تا آنان در زمان تعیین‌شده انتخابات مجلس نماینده‌گان و شورای ولسوالی‌ها را برگزار کنند.

قرار است انتخابات مجلس و شوراهای ولسوالی‌ها به تاریخ ۱۶ سرطان/تیر ۱۳۹۷ برگزار شود.

این در حالی است که عطامحمد نور، والی بلخ و رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی نیز چندی پیش پیشنهاداتی برای برگزاری انتخابات داشت. آقای نور، لغو کمیسیون انتخابات، اصلاحات، برنامۀ بدیل در صورت برگزاری انتخابات و نظارت گستردۀ احزاب سیاسی در انتخابات را برای حکومت وحدت ملی پیشنهاد کرده بود. او تأکید کرده بود که نتیجۀ انتخابات بدون در نظرداشت این موارد برای آنان قابل‌قبول نخواهد بود.

۱۳۹۶-۰۸-۱۳ ۱۳۹۶-۰۸-۱۳
کوکچه پرس