ترکیه ۱۰۰ مشاور نظامی به افغانستان اعزام می کند

316 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۱۸ عقرب ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۶ بعد از ظهر
ترکیه ۱۰۰ مشاور نظامی به افغانستان اعزام می کند
نورالدین جانیکلی وزیر دفاع ترکیه/ عکس آناتولی

به گزارش کوکچه، نورالدین جانیکلی وزیر دفاع ترکیه طی اظهاراتی در نشست وزرای دفاع کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» گفت: حدود ۱۰۰ نفر کادر مشاوره و آموزشی خود را اعزام خواهیم کرد

به نقل از آناتولی، نورالدین جانیکلی، وزیر دفاع ترکیه طی سخنرانی در نشست وزرای دفاع کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» در بروکسل گفت: “موضوع اعزام نیروی نظامی فعال (رزمی) از ترکیه به افغانستان در دستور کار نیست اما در زمینه اعزام مشاور همکاری خواهیم کرد. حدود ۱۰۰ نفر کادر مشاوره و آموزشی خود را اعزام خواهیم کرد ولی نیروی نظامی فعال نخواهیم فرستاد. به حمایت از افغانستان ادامه خواهیم داد و در این راستا ۱۵۰ میلیون دلار کمک در قالب پروژه های مختلف انجام خواهیم داد”.

جانیکلی با اشاره به امضای تفاهمنامه همکاری دفاعی با وزرای دفاع ایتالیا و فرانسه افزود: “در کنار سیستم دفاعی S400، توسعه سیستم موشک ملی به مدل های بالاتر از طریق همکاری با این شرکت ها و تولید و استفاده از این موشک ها با مشارکت ترکیه جزو این پروژه است. این پروژه به رفع نواقصات موجود و تاسیس سیستم دفاع ملی با استفاده از امکانات و طرفیت های داخلی کمک خواهد کرد”.

وی در مورد تأسیس مراکز نظارت بر روند آتش‌بس توسط نیروهای مسلح ترکیه در منطقه عاری از درگیری در ادلب سوریه اظهار داشت: “هدفمان برقراری صلح، آرامش و ثبات در این منطقه است. قبل از استفاده از سلاح برای این امر، روش های دیگر را به کار می بریم. از نقطه‌ای که هم اکنون در این زمینه بدان دست یافته ایم، راضی هستیم. روند تأسیس مراکز مذکور از این پس تسریع خواهد شد”.

جانیکلی در خصوص سلاح‌های ضبط شده از گروه تروریستی پ.ک.ک در استان حکاری نیز بیان داشت: “ما هم به طور شفاهی و هم با اسناد و تصاویر موضوع یکی بودن ی.پ.گ و پ.ک.ک و این که ی.پ.گ شاخه سوری پ.ک.ک است و آبشخور هر دو یکی است را به مقامات آمریکایی ارائه کردیم. این اسناد را نه تنها در اختیار آمریکا بلکه در اختیار انگلیس، اسپانیا، آلبانی و دیگر کشورها نیز گذاشتیم. در این اسناد به طور واضح تصاویری از موشک‌انداز ضد تانک AT-4 را ارائه کرده‌ایم که به نظر می رسد توسط آمریکا در اختیار ی.پ.گ قرار گرفته است”.

وزیر دفاع ترکیه در پایان با بیان اینکه ۲ هزار و ۳۰۴ عضو گروه تروریستی و تجزیه‌طلب پ.ک.ک از ۱۰ ژانویه امسال تاکنون، از پای درآمده‌اند، تصریح کرد: “این یکی از نتایج مطلوب مبارزه با تروریسم است”.

وزیر دفاع ترکیه این آمار را  یکی از نتایج مطلوب مبارزه با تروریسم دانسته است.

۱۳۹۶-۰۸-۱۸
کوکچه پرس