بیش از یک هزار افغان قاچاق در ترکیه دستگیر شدند

ماموران امنیتی ترکیه یکهزار و 159 مهاجر و پناهجوی خارجی را که قصد عبور غیرقانونی به یونان و بلغارستان و سایر کشورهای اروپایی از طریق ترکیه را داشتند، طی هفته گذشته در آب های دریای اژه و شهرهای مختلف این کشور دستگیر کردند.

کوکچه پرسآخرین بروزرسانی:یکشنبه ۲۱ عقرب ۱۳۹۶ - ۱:۴۰ قبل از ظهر

بنا به اعلام خبرگزاری آناتولی، پناهجویان دستگیر شده تبعه کشورهای افغانستان، پاکستان، فلسطین،سریلانکا، هند، نپال، عراق، میانمار، مراکش، کامرون، اریتره، ایران، سوریه، نیجریه، مالی، مصر، سنگال، آفریقای جنوبی و توگو بودند. بنا بر اعلام این رسانه، ماموران پلیس ترکیه مهاجران را در آب های دریای اژه نزدیک ازمیر و شهرهای ادیرنه، کاستامونو و چانکری دستگیر کرده اند.

براساس قرارداد بین ترکیه و اتحادیه اروپا که در سال گذشته میلادی به امضا رسید، مقرر شده است که ترکیه جلوی مهاجرت پناهجویان به سمت اروپا را بگیرد. در سال ۲۰۱۵ و پیش از امضای این قرارداد، بیش از یک میلیون پناهجو از مسیرهای دریایی و زمینی عازم کشورهای اروپایی شدند و صدها نفر از آنها در مسیر مهاجرت در دریا و رودخانه ها غرق شده و جان خود را از دست دادند. سواحل ترکیه در دریای مدیترانه و به خصوص دریای اژه مابین ترکیه و یونان از جمله معابر دریایی انتقال پناهجویان و از محل های عبور غیرمجاز و پرمخاطره مهاجران به سمت اروپا و یونان محسوب می شود. انتقال مهاجران به سمت اروپا در مسیرهای دریایی با استفاده از قایق ها و تجهیزات غیراستاندارد انجام می شود. انتقال مهاجران غیرقانونی به اروپا توسط گروه های قاچاق انسان انجام می شود که با مخاطره غرق شدن در آب دریا و نیز گرفتار شدن در دست قاچاقچیان انسان و دزدان دریایی همراه است.

Short Link
۱۳۹۶-۰۸-۲۱ ۱۳۹۶-۰۸-۲۱
کوکچه پرس