احتمال اشغال تاجیکستان توسط داعش

173 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۲۵ عقرب ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۶ بعد از ظهر
احتمال اشغال تاجیکستان توسط داعش
۴۰۰ تاجیک به داعش پیوسته اند

«ایگور فرولوف» سفیر روسیه در دوشنبه در بازدید از رزمایش نیروهای نظامی کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی در تاجیکستان گفت: کشورهای منطقه باید آمادگی پاسخ به تهدیدات احتمالی تروریست‌ها از افغانستان به این منطقه باشند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تهدید مستقیم شبه نظامیان از افغانستان به تاجیکستان وجود ندارد، افزود: اما متاسفانه وضعیت در این کشور نه تنها بهتر نشده بلکه وخیم‌تر شده است.

فرولوف در ادامه گفت: درگیری ها در افغانستان ادامه خواهد داشت زیرا فعالیت طالبان در مناطق شمالی افزایش یافته و علاوه بر این گروه دیگر گروههای تروریستی در این کشور از جمله داعش اقداماتی در این زمینه صورت داده‌اند.

این دیپلمات روس در پاسخ به سوال اینکه احتمال حمله شبه نظامیان داعش از افغانستان به تاجیکستان وجود دارد، تصریح کرد: نباید تهدید آنها را نادیده گرفت، اگرچه در حال حاضر تهدید مستقیم آنها وجود ندارد، اما در آینده چنین تهدیدی بروز خواهد کرد و باید کشورهای منطقه آمادگی پاسخ به این تهدیدات را دارا باشند.

به گفته فرولوف، بر اساس برخی گزار‌ ها در حال حاضر ۳ الی ۴ هزار شبه نظامی در شمال افغانستان حضور دارند که نه تنها برای تاجیکستان بلکه برای تمام کشورهای آسیای مرکزی خطرناک می‌باشد.

این دیپلمات روس در پایان سخنانش رزمایش نیروهای نظامی کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی را که در حال حاضر در پایگاه های تاجیکستان در حال برگزاری است را در پاسخ گفتن به تهدیدات تروریست ها از قلمرو افغانستان به کشورهای منطقه مهم عنوان کرد.

به گزارش کوکچه “یوسف احمدزودا” دادستان کل تاجیکستان، اعلام کرد: بیش از ۴۰۰ تاجیکستانی که ۱۸ تا ۳۵ سال سن داشتند، برای پیوستن به داعش به عراق و سوریه رفته اند که از این تعداد تاکنون ۶۰ تن کشته شده اند.

دفتر رسانه ای دادستانی کل تاجیکستانی با انتشار بیانیه ای، به نقل از وی خاطر نشان کرد: ۴۰ تن از تاجیکستانی هایی که به داعش پیوسته اند، به همراه خانواده هایشان به عراق و سوریه رفته اند.

دادستانی کل تاجیکستان از مسئولان محلی خواست ضمن برخورد با هرگونه نشانه های تندروی در کشور، برنامه هایی جهت افزایش آگاهی عمومی وهوشیار کردن جوانان در قبال خطر این گروه تروریستی تدارک ببنند.

پیش از این در اواخر ماه می گذشته، “گلمراد حلیموف” افسر تاجیک، با انتشار ویدیویی، از پیوستن به داعش خبر داد و گفت که قصد دارد برای اجرای احکام دین، به تاجیکستان برگردد.

گفتنی است که دادگاه عالی تاجیکستان، اخیرا گروه داعش را در فهرست سازمان های تروریستی درج کرد و هشدار داد شهروندانی که به این گروه بپیوندند، به اتهام تروریسم محاکمه خواهند شد.

۱۳۹۶-۰۸-۲۵ ۱۳۹۶-۰۸-۲۵
کوکچه پرس