رویدادهای خبری کوتاه روز یکشنبه افغانستان

ثبت نزدیک به چهار هزار خشونت علیه زنان طی 10 ماه، افزایش ربودن تاجران، ربوده شدن سه چوپان همراه دام هایشان توسط داعش در «جوزجان»، تأکید رئیس جمهوری در مبارزه با خشونت علیه زنان و حمله طالبان به پاسگاه ارتش در «فراه» برخی رویدادهای خبری روز یکشنبه افغانستان است.

93 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:یکشنبه ۵ قوس ۱۳۹۶ - ۹:۴۱ بعد از ظهر
رویدادهای خبری کوتاه روز یکشنبه افغانستان

** ثبت نزدیک به چهارهزار خشونت علیه زنان طی ۱۰ ماه گذشته میلادی 

کمیسیون حقوق بشر افغانستان با انتشار گزارشی اعلام کرد که در ۱۰ ماه گذشته از سال میلادی ۲۰۱۷ نزدیک به چهار هزار خشونت علیه زنان در سراسر این کشور ثبت شده است.سیماسمر رئیس این کمیسیون نیز به رسانه ها گفت که این خشونت ها شامل ۲۳۱ مورد قتل بوده است که ۱۲۰ مورد آن قتل ناموسی است که توسط اعضای خانواده، پدر و شوهر زنان صورت گرفته است.کمیسیون حقوق بشر افزوده است که یک هزار و ۳۵۱ مورد خشونت فیزیکی ؛ بیش از یک هزار خشونت لفظی و ۵۸۹ مورد خشونت‌های اقتصادی و ۵۵۷ مورد هم دیگر انواع مختلف خشونت به ثبت رسیده است.

** افزایش کشته و ربوده شدن بازرگانان افغان 

مسئولان اتاق تجارت افغانستان با ابراز نگرانی از افزایش موارد قتل و ربوده شدن بازرگانان و خانواده آنها اعلام کردند که ۶۰ مورد قتل و اختطاف بازرگانان در شهرهای مهم از جمله کابل در دو ماه گذشته رخ داده است.«سیام الدین پسرلی» با اشاره به اتفاقات رخ داده برای بازرگانان در ولایت های «هرات»، «بلخ»، «قندهار»، «قندوز»، «پکتیا» و کابل اعلام کرد که متاسقانه اوضاع امنیتی برای بازرگانان مساعد نیست و هر روز با تهدید و خطر قتل و ربوده شدن خود و خانواده هایشان روبرو می ‌شوند.

** ربوده شدن سه چوپان و یک هزار و ۸۰۰ رأس دام همراه آنها توسط داعش «محمد رضا غفوری» سخنگوی استاندار جوزجان اعلام کرد که گروه تروریستی داعش در «جوزجان» در شمال افغانستان طی سه روز گذشته سه چوپان را همراه با یک هزارو ۸۰۰ رأس دام همراه آنها ربوده اند.وی افزود که این حادثه در شهرستان «قوش تپه» رخ داده است.

** مبارزه با خشونت علیه زنان از وظایف دولت است

رئیس جمهوری افغانستان در مراسم که به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان در کابل جریان داشت گفت که مبارزه با خشونت علیه زنان و محو آن از زندگی زنان افغان از وظیفه های اصلی دولت است.وی افزود که مبارزه با خشونت علیه زنان از وظایف اسلامی، اخلاقی و ملی ماست که باید برای آن گام های موثر و بنیادی برداشته شود. اشرف غنی تأکید کرد که باید از زشتی و زیان خشونت علیه زنان به تکرار سخن گفت تا آگاهی جمعی و روان عمومی به آن به یک امر جدی توجه کنند.

** حمله طالبان به پاسگاه نیروهای ارتش در «فراه»

منابع خبری افغانستان روز یکشنبه اعلام کردند که گروه طالبان به پاسگاه های نیروهای ارتش در «فراه» حمله کردند که بر اثر آن ۹ سرباز کشته و هفت تن دیگر زخمی شدند.در این خبر به منطقه ای که طالبان حمله کرده است اشاره نشده و از تلفات طالبان نیز گزارش داده نشده است.فراه که در غرب افغانستان واقع است یکی از ولایتهای ناامن است که گروه طالبان در آن حضور گسترده دارد.

** کمک بانک توسعه آسیایی برای نیروگاه برق خورشیدی در کابل

«محمد اکلیل حکیمی» وزیر دارایی افغانستان روز یکشنبه قرارداد کمک ۴۴٫۷۶ میلیون دلاری را با «سمویل تومیوا» رئیس بانک توسعه آسیایی در کابل امضا کرد که از این اعتبار برای ساخت نیروگاه خورشیدی در کابل استفاده خواهد شد.حکیمی گفت که با این پول اولین طرح برق خورشیدی به ظرفیت ۲۰ مگاوات در منطقه «نغلو» در شهرستان سروبی کابل ساخته می شود.در مورد زمان آغاز و مدت اجرای طرح چیزی اعلام نشد و تنها بر مفید بودن این طرح برای جلوگیری از آلودگی هوا اشاره شد.

۱۳۹۶-۰۹-۰۵ ۱۳۹۶-۰۹-۰۵
کوکچه پرس