رویدادهای مهم خبری روز پنجشنبه درافغانستان

توقف صدور گاز مایع به پاکستان، خواست روسیه برای گسترش روابط با کابل، بازداشت 11 چچنی در «لوگر»، تائید طرح کاهش قیمت مواد نفتی در کابل، سفر عبدالله عبدالله برای شرکت کنفرانس شانگهای به روسیه و کشته شدن 8 تروریست پاکستانی در «ننگرهار»از رویدادهای مهم روز پنجشنبه افغانستان است.

91 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:جمعه ۱۰ قوس ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۴ قبل از ظهر

** توقف صدور گاز مایع از افغانستان به پاکستان دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که صدور گاز مایع از افغانستان به پاکستان را متوقف می سازد تا قیمت گاز در کشور کاهش یابد.در این بیانیه آمده است که صدور گاز مایع به پاکستان بطور موقت متوقف می شود تا بتوان قیمت گاز مایع را در بازارهای کشور کاهش یابد و یا آن را ثابت نگهدارند. افغانستان با وارد کردن گاز مایع از ترکمنستان آن را دوباره به پاکستان صادر می کرد.

** خواست روسیه برای گسترش روابط با افغانستان منابع خبری افغانستان روز پنجشنبه اعلام کردند که روسیه تلاش های خود را برای گسترش روابط با این کشور افزایش داد و مسکو تلاش دارد تا توجه سرمایه داران روسی را برای سرمایه گذاری به افغانستان جلب کند. از طرف دیگر مسکو بازرگانان افغان را تشویق می کنند که روابط تجارتی خود را با روسیه گسترش دهند. زمان شوروی سابق بزرگترین شریک تجارتی افغانستان محسوب می شد و پس از شکست شوروی روابط افغانستان و مسکو متوقف شده بود که از سال ۲۰۰۱ بار دیگر از سرگرفته شده است.

** بازداشت ۱۱ چچنی در «لوگر» دفتر مطبوعاتی ولایت لوگر افغانستان روز پنجشنبه اعلام کرد که نیروهای افغان ۱۱ چچنی عضو داعش را در شهرستان «ازره» این ولایت بازداشت کردند.براساس بیانیه ولایت لوگر این افراد شب گذشته در شهرستان ازره شناسایی و دستگیر شدند و مقدار سلاح و مهمات نیز بدست این نیروها افتاده است.

** تأیید طرح کاهش قیمت مواد نفتی در دولت  دولت افغانستان طرحی را در نشست کابینه تایید کرده است که براساس آن قیمت مواد نفتی کاهش می یابد و همچنین قیمت آن در گمرکات بر اساس نرخ روز می شود.در این پشنهاد محصول گمرکی برای سه ماه زمستان به نصف کاهش یافته و قیمت هر تن ۱۵۱ دلار تعیین و قیمت بنزین و گازوئیل از ۶۰۰ دلار به ۴۵۰ دلار کاهش داده شده است.

** شرکت عبدالله عبدالله در نشست شانگهای جاوید فیصل سخنگوی ریاست اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان اعلام کرد که عبدالله عبدلله رئیس اجرایی دولت برای شرکت در نشست روز جمعه شانگهای در روسیه ، کابل را به مقصد مسکو ترک کرد.قرار است نشست کشورهای عضو شانگهای فردا در شهر ساحلی «سوچی» برگزار می شود، وی پس از آن قرار است عازم هند شود.

** کشته شدن ۸ تروریست پاکستانی در شرق افغانستان  دفتر مطبوعاتی لشگر سیلاب در شرق افغانستان اعلام کرد که هشت تروریست پاکستانی در حمله هوایی نظامیان خارجی در شهرستان «اچین» کشته شدند.این بیانیه افزوده است که این حمله روز چهارشنبه به یک پناهگاه تروریست های پاکستانی که از ایالت «پنجاب» بودند؛ انجام شد که در آن ۸ تن آنها کشته شدند و در این حمله به غیر نظامیان آسیبی نرسیده است.

Advert test
۱۳۹۶-۰۹-۱۰ ۱۳۹۶-۰۹-۱۰
کوکچه پرس