آغاز به کار اجلاس کشورهای قلب آسیا

هفتمین اجلاس کشورهای قلب آسیا -روند استانبول با محوریت تقویت امنیت و روابط در افغانستان در باکو آغاز بکار کرد.

75 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:جمعه ۱۰ قوس ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۸ قبل از ظهر
آغاز به کار اجلاس کشورهای قلب آسیا

در این اجلاس یک روزه روسای جمهوری افغانستان ،جمهوری آذربایجان و ۲۵۰ نفر از مقامات مختلف شامل وزرا و معاونان امورخارجه ۱۴کشور عضو این اجلاس از جمله وزیر امور خارجه کشورمان و نمایندگان ۱۷ کشور و ۱۲نهاد و سازمان بین المللی حامی این اجلاس حضور یافته اند.

این اجلاس با سخنرانی الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان شروع وبا سخنرانی اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و دیگر سخنرانان ادامه می یابد. بررسی راهکارهای توسعه اقتصادی،سیاسی،وعلمی فرهنگی افغانستانو مبارزه با تروریسم،افراط گرایی و ایجاد ثبات وصلح در این کشور و استفاده از ظرفیت منطقه ای برای کمک همه جانبه به افغانستان از جمله اهداف برگزاری این اجلاس است.

اجلاس کشورهای قلب آسیا -روند استانبول با هدف کمک های منطقه ای به افغانستان از سال ۲۰۱۱ میلادی تشکیل شده است و تاکنون شش اجلاس آن در کشورهای ترکیه ، افغانستان ،قرقیزستان ،چین ،پاکستان و هند برگزار شده است و امروز جمهوری آذربایجان میزبان هفتمین نشست آن است.

اجلاس قلب آسیا با هدف گسترش همکاری ها برای کمک به حل مسائل و بهبود اوضاع امنیتی افغانستان برگزار می شود. ۱۴ کشور عضو قلب آسیا شامل جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، پاکستان، چین، روسیه ،هند، جمهوری آذربایجان،  قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ترکیه، عربستان سعودی و امارات متحده عربی هستند.

مچنین در جریان این سفر، موافقت‌نامۀ ترویج و حمایت متقابل از سرمایه‌گذاری، موافقت‌نامه در بخش امنیتی، موافقت‌نامۀ همکاری در مورد خدمات هوایی میان افغانستان و آذربایجان، موافقت‌نامۀ همکاری در عرصه های اقتصادی و تجارتی و موافقت‌نامۀ همکاری در عرصه های آموزشی و آموزش عالی میان افغانستان و آذربایجان توسط مقامات مربوطه در حضور سران دو کشور به امضا خواهد رسید.

رئیس جمهوری افغانستان را در این سفر صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه، اکلیل حکیمی وزیر دارایی، محمد شاکر کارگر نماینده ویژه رئیس جمهور در امور کشورهای آسیای‌ میانه و محمدهارونچخانسوری معاون ارتباطات استراتژیک و رسانه‌های ریاست عمومی دفتر مقام عالی ریاست‌ جمهوری همراهی می کنند.

بر اساس اعلامیه وزارت امور خارجه افغانستان نشست روند استانبول فردا اول دسامبر ۲۰۱۷ در باکو برگزار خواهد شد. هدف از برگزاری این نشست دریافت دیدگاه‌ها و پیشنهادات کشورهای حامی جهت تهیه نخستین پیش‌نویس اعلامیه کنفرانس وزرای امور خارجه است.

گفتنی است نخستین نشست روند استانبول در سال ۲۰۱۱ در استانبول و با شرکت وزاری امور خارجه ۱۴ کشور؛ شامل افغانستان، آذربایجان، چین، هند، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، پاکستان، روسیه، عربستان سعودی، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان و امارات متحده عربی برگزار شد.

استرالیا، کانادا، دانمارک، مصر، فرانسه، فنلاند، آلمان، عراق، ایتالیا، ژاپن، نروژ، هلند، اسپانیا، سوئد، انگلیس و آمریکا هم کشورهای حامی این روند هستند. چندین سازمان منطقه‌ای و بین‌المللی نیز از آن پشتیبانی کرده‌اند.

دومین نشست «قلب آسیا-روند استانبول» سال ۲۰۱۲ در افغانستان، سومین دور آن در سال ۲۰۱۳ در قرقیزستان، چهارمین دور آن در سال ۲۰۱۴ در چین، دور پنجم در سال ۲۰۱۵ در پاکستان و ششمین دور آن نیز سال گذشته با حضور نمایندگان ۴۰ کشور در هند برگزار شد.

۱۳۹۶-۰۹-۱۰ ۱۳۹۶-۰۹-۱۰
کوکچه پرس