امضای ۷ سند همکاری میان جمهوری آذربایجان و افغانستان

الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان و محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان ۷ تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

74 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:شنبه ۱۱ قوس ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۵ قبل از ظهر
امضای ۷ سند همکاری میان جمهوری آذربایجان و افغانستان

این توافقنامه، در حاشیه هفتمین اجلاس قلب آسیا و پس از مذاکرات روسای جمهوری و هیات های دو کشور، در باکو امضا شد. تفاهمنامه ها شامل گسترش و پشتیبانی سرمایه گذاری مشترک،خدمات هوایی مشترک،امنیت و تقویت قانون مندی،همکاری های حمل و نقل و زیربنایی،اقتصادی و همکاری بارزگانی، فرهنگی و تحصیلی است. الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان پس از امضای اسناد همکاری، سطح روابط سیاسی با افغانستان را رضایت بخش خواند و گفت : باکو و کابل در نهادهای بین المللی همواره از یکدیگر حمایت می کنند. علی اف به کمک های جمهوری آذربایجان در زمینه اجرای حمل و نقل ترانزیتی از طریق حریم هوایی این کشور به افغانستان اشاره کرد و گفت : مصمم هستیم تعداد نظامیان آذربایجانی فعال در ائتلاف بین المللی حفاظت صلح در افغانستان را افزایش دهیم.

در این دیدار که امروز در قصر زاکولبا در شهر باکو پایتخت آذربایجان انجام شد، سران دو کشور در مورد برگزاری موفقانۀ هفتمین نشست وزرای خارجه قلب آسیا- پروسه استانبول، گسترش روابط میان دو کشور در عرصه های مختلف و مسایل منطقوی بحث و تبادل نظر کردند.

همچنان در این دیدار روسای جمهور دو کشور در رابطه به فرصت ها برای تضمین سرمایه گذاری، همکاری ها در عرصه ساختمانی و تولید مواد تعمیراتی و استخراج معادن بخصوص نفت و گاز، سنگ مرمر، آهن، مس و طلا صحبت نمودند.

به همین ترتیب در خصوص همکاری ها در عرصه ترانسپورت، زراعت، تولید پنبه و مشارکت کمپنی های افغانی و آذری بخاطر سرمایه‌گذاری مشترک، بحث و تبادل نظر نمودند و فیصله بعمل آمد تا گروپ های کاری متشکل از نمایندگان هر دو کشور بخاطر تطبیق آن، کارهای خویش را آغاز کنند.

رئیس جمهور آذربایجان گفت که دیدگاه رئیس جمهور افغانستان می تواند اصلاحات را در این کشور تسریع ببخشد و من خرسندم که یک بخش همکاری های ما در زمینۀ اصلاحات بخصوص در عرصۀ سکتور عامه می باشد.

وی از ظرفیت بزرگ هر دو کشور در عرصه های اقتصادی، ترانزیت، ترانسپورت و انرژی یادآوری نموده، افزود که ما دو کشور دوست، همکار و شریک هستیم و در سازمان های بین المللی، از کشورهای همدیگر حمایت می کنیم.

در مقابل، رئیس جمهور غنی ضمن قدردانی از رئیس جمهور و حکومت آذربایجان بخاطر حمایت های بی‌دریغ شان از افغانستان، گفت که از تجارب شما در عرصه های مختلف بخصوص ارایۀ خدمات عامه از طریق برنامۀ “آسان خدمت” که برای ما مهم است، استفاده خواهیم کرد.

در اخیر دیدار سران و هیات های دو کشور، در حضورداشت رئیس جمهور غنی و رئیس جمهور آذربایجان، پنج موافقتنامۀ همکاری میان افغانستان و آذربایجان در بخش های مختلف طی مراسمی به امضاء رسید.

موافقتنامه در بخش اقتصادی و تجارتی را اکلیل حکیمی وزیر مالیه کشور و شاهین مصطفی‌ یف وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان به امضا رساندند.

به همین ترتیب اکلیل حکیمی وزیر مالیۀ کشور و شاهین مصطفی یف وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان، موافقتنامه همکاری در زمینه ترویج و حمایت متقابل سرمایه‌گذاری را امضا کردند.

همچنان صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه و ایلمار محمد یاروف وزیر امور خارجۀ آذربایجان، موافقتنامه در بخش امنیت و تطبیق قانون را به امضاء رساندند.

موافقتنامۀ همکاری در عرصه های آموزشی و تحصیلات عالی را نیز وزرای خارجه دو کشور به امضاء رساندند.

به همین ترتیب، موافقتنامه در بخش خدمات هوایی میان دو کشور را صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه و ایلمار محمد یاروف وزیر امور خارجه آذربایجان به امضاء رساندند.

پس از امضای موافقتنامه های متذکره، محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان و الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان، در یک کنفرانس مشترک خبری حضور یافتند.

ابتدا رئیس جمهور آذربایجان صحبت کرد و بخاطر اینکه رئیس جمهور غنی دعوت وی را برای اشتراک در نشست قلب آسیا پذیرفت، تشکر کرد و ضمن ستایش از دیدگاه و برنامه های رئیس جمهور غنی در راستای انکشاف افغانستان، گفت: من متیقن هستم اصلاحاتی را که جناب شان بخاطر انتقال و انکشاف افغانستان آغاز کرده اند، نتایج خوبی را در قبال خواهد داشت.

وی گفت: موافقتنامه های که میان دو کشور به امضا رسید و ایجاد گروه کاری بخاطر تطبیق این موافقتنامه ها و همچنان همکاری های اقتصادی و مسایل مربوط به اصلاحات سبب می شود که به اهداف خود نایل شویم.

رئیس جمهور آذربایجان با اشاره بر اینکه آذربایجان منحیث یک دوست و شریک، افتخار می کند که شانه به شانه در کنار افغانستان قرار دارد، گفت که از موضوعات مهمی که با رئیس جمهور غنی روی آن صحبت صورت گرفت، این بود که چگونه می توانیم تجارت دو جانبه را افزایش ببخشیم. همچنان در خصوص سرمایه گذاری کمپنی های دولتی و خصوصی آذربایجان در افغانستان نیز بحث و تبادل نظر نمودیم.

الهام علی اوف ضمن اینکه راه لاجورد را در رشد و انکشاف اقتصادی هر دو کشور و منطقه مهم خواند، گفت که احداث شبکۀ خط آهن میان کشورهای ما، آسیای مرکزی و اروپا مهم است.

در مقابل، رئیس جمهور غنی صحبت کرد و ضمن تشکری از مهمان نوازی حکومت و مردم آذربایجان، گفت که آذربایجان یک شریک مسئول می باشد و با افتتاح راه لاجورد که در اثر تلاش های رئیس جمهور آذربایجان تحقق یافت، دسترسی افغانستان به کشورهای آسیای میانه و اروپا را بیشتر می سازد.

رئیس جمهور روابط دو کشور را دیرینه و حسنه خوانده گفت که افغانستان از موقف و طرح های آذربایجان در عرصه بین المللی حمایت خواهد کرد و از اینکه در کنفرانس بروکسل افزایش تعداد پرسونل آذربایجان در چوکات ناتو را اعلام نمودید، تشکر می کنم.

رئیس جمهور غنی از اعلام آمادگی رئیس جمهور آذربایجان بخاطر سرمایه گذاری در عرصه های مختلف در افغانستان، گفت که مردمان افغانستان و آذربایجان شرکای عمده بوده و به منافع مشترک شان ارزش قایل هستند.

وی افزود که انتقال تجربه های شما در عرصه اشتغال زایی، صنعت و خدمات عامه بخصوص استخراج نفت و گاز برای ما مهم است، زیرا افغانستان در حالتی قرار دارد که آذربایجان پس از جنگ و چالش های ناشی از آن، قرار داشت.

۱۳۹۶-۰۹-۱۱ ۱۳۹۶-۰۹-۱۱
کوکچه پرس