مرکز مطالعات افغانستان: شورای عالی صلح هیچ نقش میانجیگری ندارد

مرکز مطالعات استراتیژیک و منطقوی افغانستان، روز شنبه در یک نشست زیر نام

142 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:شنبه ۱۱ قوس ۱۳۹۶ - ۳:۱۹ بعد از ظهر
مرکز مطالعات افغانستان: شورای عالی صلح هیچ نقش میانجیگری ندارد
شورای عالی صلح افغانستان
در این سروی، با دوهزار تن شامل استادان پوهنتون، صاحب‌نظران و اعضای نهادهای فعال صلح در شش ولایت افغانستان مصاحبه شده است.

عبدالباقی امین، رئیس مرکز مطالعات استراتیژیک و منطقوی افغانستان گفت ۷۶ درصد مصاحبه شوندگان، گفته اند که شورای عالی صلح افغانستان، نمی‌تواند نقش میانجی را بازی کند.

آقای امین افزود “۷۸ درصد می‌گویند که به یک میانجی بی‌طرف ضرورت است تا آنها بتوانند مذاکرات صلح را به پیش ببرند و یا هم در این رابطه کار مؤثری کنند، ۹۰ درصد از کسانی که در پرسش شرکت کردند، می‌گویند که تفاهم بین‌الافغانی ضرورت اساسی صلح در افغانستان است”.

۸۵ درصد اشتراک کننندگان در این سروی، گفته اند که جنگ در افغانستان برنده ندارد و ۶۷ درصد باور داشته اند که اراده حقیقی برای صلح در حکومت افغانستان وجود ندارد.

بربنیاد سروی، ۷۳ درصد پاسخ دهندگان گفته اند که جنگ در افغانستان نیابتی است و ۶۵ درصد باور داشته اند که پاکستان نمی‌تواند برای تأمین صلح در افغانستان کمک کند.

اما شورای عالی صلح افغانستان این سروی، را “ناتمام” می‌خواند.

عبدالخبیر اوچقون، معاون شورای عالی صلح افغانستان در صحبت با رادیو آشنا – صدای امریکا گفت “این سروی، یک سروی ناتمام است. ما اگر بخواهیم در افغانستان صلح بیاید و مالکیت پروسه صلح به دست افغان‌ها باشد، بهتر از شورای عالی صلح که در اینجا شخصیت‌های مهم مختلف کشور به نمایندگی از مردم افغانستان می‌توانند وساطت کند”.

۱۳۹۶-۰۹-۱۱
کوکچه پرس