اشرف غنی وارد تاشکند شد

رئیس‌جمهور افغانستان در رأس یک هیأت سیاسی و اقتصادی به دعوت همتای ازبک خود وارد «تاشکند» پایتخت ازبکستان شد.

93 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:دوشنبه ۱۳ قوس ۱۳۹۶ - ۵:۳۱ بعد از ظهر

 «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان در رأس یک هیأت سیاسی و اقتصادی به دعوت همتای ازبک خود وارد «تاشکند» پایتخت ازبکستان شد.

طی این سفر قرار است غنی با «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان دیدار و مسائل مربوط به تعاملات میان دو کشور را مورد بحث و تبادل نظر قرار دهند.

در چارچوب این سفر همچنین اسناد بین دولتی و قراردادهای بازرگانی میان کابل و تاشکند به امضا می رسند.

در دیدارهای دوجانبه در سطح عالی برنامه ریزی می‌شود چگونگی روابط ازبکستان و افغانستان و اولویت‌های گسترش بیش از پیش همکاری‌های متقابل بلندمدت بررسی و درباره موضوعات کلیدی مانند مسائل بین المللی و تأمین امنیت منطقه‌ای تبادل نظر شود.

در پایان مذاکرات انتظار می‌رود بیانیه مشترک رؤسای جمهور تصویب، بسته اسناد بین دولتی و بین اداری مبنی بر تحکیم همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و بازرگانی، سرمایه گذاری، حمل و نقلی، ارتباطی، علمی، آموزشی و دیگر حوزه‌ها و همچنین قراردادهای بازرگانی امضا شود.

رئیس جمهور افغانستان در چارچوب سفر خود از «بخارا» بازدید و در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه دولتی این شهر سخنرانی خواهد کرد.

هم‌اکنون در ازبکستان ۷۰ شرکت با مشارکت سرمایه‌گذاران افغانستان از جمله ۲۰ شرکت با ۱۰۰ درصد سرمایه افغانی در زمینه‌های خدمات و تجارت و همچنین تولید مصالح ساختمانی فعالیت می‌کنند.

ازبکستان به افغانستان برق، میوه، سبزیجات، فرآورده‌های نفتی و کود صادر می‌کند.

افغانستان استقلال ازبکستان را در تاریخ ۲۲ دسامبر سال ۱۹۹۱ میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ ۱۳ اکتبر سال ۱۹۹۲ میلادی بین این ۲ کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

Advert test
۱۳۹۶-۰۹-۱۳ ۱۳۹۶-۰۹-۱۳
کوکچه پرس