مهمترین سرشبکه القاعده در افغانستان کشته شد

88 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:سه شنبه ۱۴ قوس ۱۳۹۶ - ۴:۱۸ بعد از ظهر
مهمترین سرشبکه القاعده در افغانستان کشته شد

اداره امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که ارشدترین عضو شبکه القاعده در افغانستان با ۸۰ عضو این گروه در عملیات مشترک نیروهای افغان و بین‌المللی کشته شده است.

به گزارش کوکچه در اعلامیه‌ای که این اداره امروز -سه‌شنبه- به رسانه‌ها فرستاده، آمده که «عمر خطاب» مشهور به «عمر منصور» بعد از «عمر عاصم»، رهبر گروه القاعده در شبه‌جزیره هند، ارشدترین عضو این گروه بود که در افغانستان فعالیت می‌کرد و ارشدترین عضو این گروه بود که در افغانستان کشته شد.

اداره امنیت ملی افغانستان افزوده که عملیات نظامی علیه عمر خطاب و افرادش با شرکت نیروهای ویژه امنیت ملی، ارتش و واحدهای بین‌المللی موسوم به «حمایت قاطعانه» به راه انداخته شده بود.

سازمان امنیت ملی زمان این عملیات را مشخص نکرده اما افزوده است که این عملیات در ولایت‌های غزنی، زابل و پکتیا در جنوب اجرا شد و در جریان آن پنج قرارگاه القاعده ویران شد و ۲۷ عضو این گروه دستگیر شدند.

در اعلامیه سازمان ملی افغانستان از مصطفی، مسئول نظامی گروه القاعده و قاسم معروف به «خرم کیانی»، «حسن حمزه» و «جنید» هم به عنوان اعضای مهم این گروه نام برده شد که در این عملیات کشته شدند.

منابع مستقل هنوز در این مورد اظهار نظری نکرده‌اند.

عناصر شبکه القاعده از سال ۲۰۱۵ در جنگ‌های مستقیم با نیروهای دولتی افغانستان و نیروهای بین‌المللی عملا دخیل بوده‌اند.

بنا بر اعلام اداره امنیت ملی افغانستان، این گروه در راستای ارائه مشورت، تامین ارتباطات و حمایت حرفه‌ای در استفاده از جنگ‌افزارهای سنگین، پرتاب راکت و هاوان و آموزش عملیات در شب برای گروه طالبان نقش داشته است.

از زمان کشته شدن «اسامه بن‌لادن» بنیانگذار و رهبر پیشین شبکه القاعده در تاریخ دوم ماه می سال ۲۰۱۱ در شهرک ایبت‌آباد، واقع در نزدیک اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان، این گروه چندان خبرساز نبوده است.

Advert test
۱۳۹۶-۰۹-۱۴ ۱۳۹۶-۰۹-۱۴
کوکچه پرس