۲۰ سند همکاری میان ازبکستان و افغانستان امضا شد

در دومین روز سفر «محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان به ازبکستان روز سه شنبه 20 سند همکاری میان دو کشور در تاشکند به امضا رسید .

71 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:چهارشنبه ۱۵ قوس ۱۳۹۶ - ۱:۱۱ قبل از ظهر
۲۰ سند همکاری میان ازبکستان و افغانستان امضا شد

شوکت میرزایف رئیس جمهوری این کشور و محمد اشرف غنی همچنین بیانیه مشترک را امضا کردند. اسناد امضا شده شامل همکاری ازبکستان و افغانستان در حوزه های سیاسی، بازرگانی ، اقتصادی ، سرمایه گذاری، حمل و نقل ، علمی و فرهنگی است .

تاسیس کمیسیون مشترک مسائل امنیتی ، ارایه کمک های حقوقی در مسایل شهروندی، خانوادگی و قضایی ، ساخت خط انتقال برق ‘سرخان – گلی خمری ‘ و نیز احداث خط ریل جدید مزار شریف – شیبیرگان – مایمانا – هرات ، تعامل در حوزه حمل و نقل محموله ها و همکاری در عرصه کمرک از جمله اسناد امضا شده میان دو کشور است.

همچنین در سفر رئیس جمهوری افغانستان به ازبکستان بیش از ۴۰ قرارداد صادراتی به بهای کل ۵۰۰ میلیون دلار میان شرکت های مختلف دو کشور امضا شد.

در دیدار رئیسان جمهوری ازبکستان و افغانستان در خصوص مسائل منطقه ای و بین المللی از جمله مبارزه با تروریسم، افراط گرایی و قاچاق مواد مخدر و نیز تحکیم امنیت در آسیای مرکزی تبادل نظر شد. محمد اشرف غنی و شوکت میرزایف در دیدار با نمایندگان رسانه ها اعلام کردند، مذاکرات انجام شده و اسناد امضا شده موجب تقویت روابط دراز مدت افغانستان و ا زبکستان خواهد شد . رئیس جمهوری افغانستان روز گذشته ( دوشنبه ) برای سفر چند روزه وارد ازبکستان شد .

Advert test
۱۳۹۶-۰۹-۱۵ ۱۳۹۶-۰۹-۱۵
کوکچه پرس