نخستین واکنش ها به تصمیم گستاخانه ترامپ در مورد قدس شریف

84 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۱۶ قوس ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۶ قبل از ظهر
نخستین واکنش ها به تصمیم گستاخانه ترامپ در مورد قدس شریف

به گزارش کوکچه، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس را تأسف بار خواند.

رئیس‌جمهوری فرانسه افزود، وضعیت قدس را اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها از طریق مذاکرات مشخص می‌کنند.

بنیامین نتانیاهو در واکنش به تصمیم رسمی ترامپ در اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، این تصمیم او را «تاریخی» اعلام کرد و گفت: هر توافق صلح با فلسطینیان مشروط به این است که قدس پایتخت اسرائیل شناخته شود.

در مقابل محمود عباسرئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در پی اعلام تصمیم ترامپ  گفت انتخاب قدس به عنوان پایتخت اسرائیل نشانه عدم حمایت از روند صلح و مغایر با اجماع بین المللی است.

عباس تصریح کرد: قدس پایتخت فلسطین است و ماهیت آن هیچگاه تغییر نمی کند و بزرگتر از آن است که تصمیم آمریکا هویت آن را تغییر بدهد.

وی تاکید کرد:  این تصمیم ترامپ به «اسرائيل» مشروعیت نخواهد داد و از موضوع قدس چیزی را عوض نخواهد کرد.

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در واکنش به موضع ترامپ رئیس‌جمهور‌ آمریکا اعلام کرد که تصمیم ترامپ درهای جهنم را به روی آمریکا باز خواهد کرد.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه تصمیم دولت آمریکا برای شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا به این شهر را محکوم کرد.

چاووش اوغلو در حساب توئیتر خود در این مورد نوشت: “نگرانی عمیق خود از تصمیم غیرمسئولانه دولت آمریکا برای شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا به این شهر را اعلام و این تصمیم را محکوم می‌کنیم. این تصمیم نقض آشکار حقوق بین‌الملل و قطعنامه‌های سازمان متحد در این رابطه است”.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اقدام دولت آمریکا در انتقال سفارتخانه خود از تل اویو به بیت المقدس اشغالی و اعلام بیت المقدس بعنوان پایتخت رژیم اشغالگر قدس را به شدت محکوم می کند و آن را نقض آشکار قطعنامه های بین المللی می داند.

سخنگوی نظامی گردان‌های‌ حزب‌الله‌ عراق به ترامپ هشدار داد که ترامپ باید هر چه سریعتر نظامیانش را از منطقه خارج کند.

میشل عون رئیس‌جمهور لبنان، گفت که تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا درباره قدس، روند صلح و ثبات منطقه را تهدید می‌کند.

وزارت خارجه لبنان نیز تصمیم ترامپ در به‌رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل را محکوم کرد.

وزارت خارجه مصر تصمیم ترامپ مبنی بر به رسمیت شناختن قدس اشغالی به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را محکوم کرد.

گفتنی است  دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در واشنگتن اعلام کرد: “تصمیم گرفته‌ام که قدس به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخته شود”.

ترامپ با بیان اینکه معتقد است این تصمیم برای صلح و توافق پایدار در منطقه مفید خواهد بود، گفت: “اسرائیل نیز مانند هر دولت دیگری از حق انتخاب پایتخت خود برخوردار است”.

وی همچنین افزود: “سفارت آمریکا در اسرائیل نیز به قدس منتقل خواهد شد”.

رئیس جمهور آمریکا با بیان اینکه به وزارت امور خارجه این کشور دستور داده‌ تا مقدمات انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس را آغاز کند، طرح به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل را امضا کرد.

وی تاکید کرد: “ایالات متحده آمریکا کماکان از راه حل دو دولتی برای مساله اسرائیل و فلسطین حمایت می کند”

شهر قدس که مسجد الاقصی نخستین قبله مسلمانان را در خود جای داده است، بخش لاینفک فلسطین است و یکی از مهمترین اماکن سه گانه مقدس اسلامی به شمار آمده و از جایگاه و اهمیت ویژه ای نزد مسلمانان برخوردار است. بر کسی پوشیده نیست که این رژیم برای تسلط کامل بر این شهر اقدامات متعددی از جمله اخراج ساکنان اصلی، غصب املاک و زمین های آنان، جایگزین سازی یهودیان با هدف تغییر ترکیب جمعیتی این شهر، ویران کردن آثار و اماکن مقدس اسلامی و همچنین تعرض و هتک حرمت مسجد الاقصی از طریق فراهم کردنِ امکانِ ورود یهودیان تندرو به این مکان اسلامی، ایجاد محدودیت برای مسلمانان جهت زیارت و شرکت در نماز جمعه و پایمال کردن حقوق شهروندی ساکنان فلسطینی را در دستور کار خود قرار داده است.

جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید کرده است که مهمترین علّت بر هم خوردن ثبات و امنیت خاورمیانه تداوم اشغالگری و حمایت های جانبدارانه و بی دریغ دولت آمریکا از رژیم صهیونیستی و محروم ماندن ملت مظلوم فلسطین از حقوق اولیه خود در تشکیل دولت مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شریف است که به رغم تلاش مذبوحانه آمریکا و متحدانش برای تحمیل راه حلی سازشکارانه، نه تنها حداقل آرزوهای ملت فلسطین در قالب قطعنامه های شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل تامین نگردید، بلکه تداوم شهرک سازی و غصب اراضی بیشتر و هتک حرمت اماکن دینی در قدس شریف در سایه حمایت های آمریکا از این رژیم و بی تفاوتی مجامع و سازمانهای بین المللی، مردم فلسطین را از تحقق خواسته های برحق و مشروع شان بیش از پیش دور ساخت.

تصمیم تحریک آمیز و نابخردانه آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن شهر قدس بعنوان پایتخت یکپارچه رژیم صهیونیستی نه تنها به صلح و ثبات این منطقه کمک نخواهد کرد بلکه ضمن رسواسازی نیّات شوم دولت آمریکا و بی اعتبار کردن بیشتر این کشور نزد آن دسته از طرف هایی که هنوز به بیطرفی این کشور در روند سراب گونه مذاکرات صلح باور دارند، باعث تحریک مسلمانان و شعله ور شدن انتفاضه جدید و تشدید تندروی و رفتارهای خشم آلود و خشونت آمیز بیشتر خواهد شد که مسئولیت آن متوجه دولت این کشور و رژیم صهیونیستی است.

با عنایت به اینکه شهر قدس از نظر قطعنامه های سازمان ملل اراضی اشغال شده محسوب می گردد، اقدام آمریکا در به رسمیت شناختن این شهر بعنوان پایتخت رژیم اشغالگر قدس نقض آشکار قطعنامه های بین المللی محسوب می گردد؛ لذا جمهوری اسلامی ایران این اقدام آمریکا را به شدت محکوم می نماید و از همه مجامع بین المللی، کشورهای صاحب نفوذ و بویژه کشورهای اسلامی می خواهد برای حفظ ثبات و استقرار منطقه، مانع اجرا شدن این اقدام آمریکا شوند که تنها به سود رژیم صهیونیستی است.

جمهوری اسلامی ایران ضمن اعلام همبستگی کامل خود با مردم فلسطین، بار دیگر مسئولیت مهم جامعه بین المللی به ویژه سازمان ملل متحد در پایان دادن به اشغال فلسطین و قدس شریف و کمک به مردم این سرزمین جهت دستیابی به حقوق مسلم اساسی شان را مورد تاکید قرار می دهد.

رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد آمریکا فورا اجرای تصمیم دونالد ترامپ درباره شهر قدس را آغاز می کند.

مشروح اظهارات ترامپ درباره به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، در سخنرانی در کاخ سفید اعلام کرد، آمریکا به صورت رسمی، قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل (رژیم صهیونیستی) به رسمیت می شناسد و کارهای انتقال سفارت از تل آویو به این شهر بلافاصله شروع خواهد شد. ترامپ گفت زمانی که من به ریاست جمهوری رسیدم، قول داده بودم به چالش های جهانی با چشمی باز و تفکری بسیار جدید نگاه کنم. نمی توانیم با همان دیدگاه های ناکام گذشته مشکلات را حل و همان راهبردهای شکست خورده گذشته را تکرار کنیم. همه چالش ها نیازمند رویکردی جدید هستند. اعلام امروز من، شروعی جدید برای رویکردی جدید برای منازعه بین اسرائیل و فلسطینی هاست. وی در ادامه افزود: در هزار و نهصد و نود و پنج، کنگره قانون سفارت قدس را تصویب کرد که از دولت فدرال می خواست سفارت آمریکا را به قدس منتقل کند و این شهر را به عنوان سفارت اسرائیل به رسمیت بشناسد. این قانون با اکثریت قاطع دو حزبی تصویب و شش ماه بعد با رأی یکپارچه سنا تایید شد ولی در بیست سال اخیر، هر کدام از روسای جمهور پیشین با تعلیق این قانون، از انتقال سفارت آمریکا به قدس و به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل سر باز زدند. روسای جمهور این تعلیق را بر اساس این باور صادر کردند که تاخیر در به رسمیت شناختن قدس به سود صلح است. برخی می گویند آنان جسارت لازم را نداشتند ولی بهترین قضاوت آنان بر اساس درکی بود که در آن زمان داشتند. ترامپ تاکید کرد: بعد از بیش از بیست سال تعلیق، ما به توافق صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها نزدیک نشده ایم و اشتباه است که تصور کنیم تکرار همان فرمول باعث ایجاد نتایجی متفاوت یا بهتر خواهد شد. از این رو، تصمیم من بر این است که زمان آن رسیده است، به صورت رسمی قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسیم. در حالی که روسای جمهور پیشین این وعده بزرگ تبلیغاتی را داده بودند، در اجرای آن کوتاهی کردند. امروز من این وعده را محقق می کنم. از نظر من این اقدام به سود منافع امنیت ملی آمریکا و دنبال کردن صلح بین اسرائیل و فلسطینی هاست. این گامی بود که از مدت ها پیش در فرایند صلح و توافق صلحی پایدار باید برداشته می شد. اسرائیل کشوری مستقل است و مانند هر کشور مستقل دیگری، حق دارد پایتختش را انتخاب کند. قبول این واقعیت، شرطی لازم برای رسیدن به صلح است.

وی در ادامه افزود: هفتاد سال پیش بود که آمریکا در زمان ریاست جمهوری ترومن اسرائیل را به رسمیت شناخت. از آن زمان، اسرائیل پایتخت خود را به عنوان شهر قدس مشخص کرد. پایتختی که مردم یهود در دوران باستان برای خود ساخته اند. امروز قدس مرکز اسرائیل دوران جدید است. این شهر مقر پارلمان اسرائیل، کنست و دادگاه عالی اسرائیل است. این شهر محل استقرار رسمی نخست وزیر و رئیس جمهور اسرائیل است، مرکز بسیاری از وزارتخانه های دولتی است. ترامپ گفت: دهها سال، روسای جمهور و وزرای خارجه آمریکا و فرماندهان نظامی با همتایان اسرائیلی خود در قدس دیدار کرده اند، همانطور که من نیز در دیدار خود از اسرائیل در اوایل سال جاری انجام دادم. قدس فقط مرکزیت سه دین بزرگ نیست، بلکه امروز مرکزیت یکی از موفق ترین مردم‌سالاری های دنیاست. در هفت دهه گذشته، مردم اسرائیل کشوری ساخته اند که یهودی ها، مسلمانان و مسیحی ها و مردم همه باورها ،آزادانه می توانند زندگی و براساس عقاید و باطن خود عبادت کنند. امروز قدس جایی برای عبادت یهودی ها در دیوار غربی است، جایی که مسیحیان در اطراف آن می گردند و مسلمانان در الاقصی نماز می خوانند و همیشه باید همینطور باشد. با این حال، در طول همه این سالها، روسای جمهوری که نمایندگان آمریکا بودند، نتوانستند به صورت رسمی قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسند. در واقع ما هیچ پایتختی در اسرائیل را به رسمیت نشناختیم. ترامپ گفت: ولی امروز ما به صورت روشن این را به رسمیت می شناسیم که قدس پایتخت اسرائیل است. چیزی کم و بیش از قبول واقعیت نیست. همچنین کار درست نیز همین است، کاری که باید انجام می شد. برای همین، همخوان با قانون سفارت قدس، به وزارت خارجه دستور داده ام تا اقدامات لازم را برای انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس را صورت دهد. این کار بلافاصله با استخدام معمار، مهندسان و طراحان صورت می گیرد تا سفارت جدید در زمان تکمیل، احترامی شایسته به صلح باشد. با این اعلام، می خواهم یک مساله را به صورت کامل روشن کنم، اینکه این تصمیم به هیچ عنوان نشانی از انحراف ما از تعهداتمان برای تسهیل توافق صلح نیست. وی در ادامه افزود: ما توافقی می خواهیم که برای اسرائیلی ها و فلسطینی ها بزرگ باشد. ما درباره وضعیت نهایی، از جمله مرزهای مشخص درباره حاکمیت اسرائیل بر قدس یا حل و فصل مرزهای مورد اختلاف هیچ نوع موضع‌گیری نمی کنیم. اینها مسائلی هستند که طرف های درگیر باید حل و فصل کنند. آمریکا همچنان به شدت برای کمک در رسیدن به توافق صلحی که برای هر دو طرف قابل قبول باشد، متعهد است. من می خواهم هر کاری که در حوزه قدرتم باشد انجام دهم تا چنین توافقی به دست آید. بی شک، قدس یکی از حساس ترین موضوعات این گفتگوهاست. آمریکا با حمایت از راه حل دو کشوری، در صورتی که مورد حمایت هر دو طرف باشد، از همه طرف ها می خواهم وضعیت کنونی را در بخش های مقدس در قدس حفظ کنند که حرم الشریف از جمله آنهاست. بالاتر از همه، عمده ترین امید ما صلح است، خواستی جهانی که در ذات هر انسانی است. رئیس جمهور آمریکا گفت: با اقدامی که امروز صورت گرفت، من بر تعهد دیرباز دولتم برای آینده صلح و امنیت منطقه تاکید می کنم. قطعا اختلاف و نارضایتی هایی درباره این اعلام وجود خواهد داشت ولی ما اطمینان داریم که در نهایت، با همکاری درباره این اختلاف ها، به صلح و موقعیتی می رسیم که فراتر از درک و همکاری است. این شهر مقدس باید برای انسانیت باشد. چشم دوختن به آنچه که ممکن است باعث نمی شود از نبردهای قدیمی عقب بنشینیم، نبردهایی که کاملا قابل پیش بینی هستند. صلح هرگز از دسترس کسانی که مایل به رسیدن به آن هستند، دور نیست. از این روز، من امروز خواستار آرامش برای میانه روی هستم تا صداهای میانه روانه بر نفرت چیره گردند. فرزندان ما باید از ما عشق و نه درگیری به ارث ببرند. وی در ادامه افزود: پیامی را ؛ در نشستی تاریخی و فوق العاده در عربستان سعودی که گفتم تکرار می کنم؛ خاورمیانه (غرب آسیا) منطقه ای غنی از فرهنگ، معنویت و تاریخ است. مردم این منطقه با استعداد، مفتخر و متکثر، پویا و قوی هستند. ولی آینده ای فوق العاده که در انتظار این منطقه است، در گروگان خونریزی، غفلت و تروریسم است. در روزهای آینده، معاون من پنس به منطقه می رود تا بر تعهدات ما برای همکاری با طرف های مختلف در خاورمیانه برای شکست دادن افراط گرایی تاکید کند، چیزی که امید و رویاهای نسل آینده را تهدید می کند. ترامپ گفت: زمان آن رسیده است که بسیاری که صلح می خواهند افراط گرایی را از این میان بیرون رانند. زمان آن رسیده است که همه کشورها و ملل متمدن نه با خشونت که با منطق و گفتگو اختلاف ها را حل کنند و زمان آن رسیده است که صدای جوانان و میانه روها در سراسر خاورمیانه برای خود آینده ای روشن و زیبا را رقم بزنند. از این رو امروز، بار دیگر خود را وقف در مسیر درک متقابل و احترام کنیم. رئیس جمهور آمریکا در پایان گفت: امروز بار دیگر درباره همه گمانه زنی های گذشته فکر کنیم، چشم و ذهن خود را بر روی احتمال و احتمالات باز کنیم. در نهایت، از سران منطقه ای می خواهم، خواه سیاسی و خواه دینی، اسرائیلی و فلسطینی، یهودی و مسلمان و مسیحی که در مسیر روشن رسیدن به صلحی پایدار به ما ملحق شوند. ممنون، خدا نگهدار شما، خدا نگهدار اسرائیل، خدا نگهدار فلسطین و آمریکا باشد.

Advert test
۱۳۹۶-۰۹-۱۶ ۱۳۹۶-۰۹-۱۶
کوکچه پرس