رویدادهای خبری برجسته روز چهارشنبه در افغانستان

53 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۱۶ قوس ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۴ قبل از ظهر

**ابراز علاقه ایرانیان برای سرمایه گذاری در افغانستان «عتیق الله نصرت» مدیرعامل اتاق تجارت افغانستان از علاقه مندی سرمایه گذاران ایرانی برای حضور در بخش های باغداری، کشاورزی و ایجاد سردخانه در این کشور خبر داد و گفت که آنها از تجارب خوبی در این بخش ها برخوردارند. نصرت روابط خوب بازرگانان افغان را با طرف های ایرانی یادآوری شد و گفت که در سال های اخیر ایران بزرگترین شریک تجاری با ثبات افغانستان بوده و جایگاه خوبی بدست آورده است.

** آمادگی آمریکا برای ساخت پایگاه جدید در افغانستان منابع خبری افغانستان به نقل از رسانه های پاکستان اعلام کردند که آمریکا تجهیزات جدیدی را به بندر کراچی پاکستان وارد کرده است که نوع تجهیزات بیانگر ایجاد سازه برای یک پایگاه جدید دیگر در افغانستان است. این منابع افغان افزودند که مواد ساختمانی زیادی به این بندر رسیده و تجهیزاتی نیز برای ساخت یک سد برای تولید برق نیز در آن به چشم می خورد. اما در این گزارش ها تاکنون روشن نیست که این پایگاه در کجای افغانستان ساخته خواهد شد. آمریکا در راهبرد جدید خود برای افغانستان و کشورهای جنوب آسیا که اواخر مرداد ماه امسال از آن سخن گفت اعلام کرد که برای مدت نامعلوم در افغانستان باقی خواهند ماند و محدویت زمان را از برنامه خود در این کشور برداشته است.

** به آتش کشیدن بیش از ۹ تن مواد مخدر در کابل مرکز دادگستری و قضایی مبارزه با مواد مخدر در کابل پایتخت افغانستان اعلام کرد که ۹ هزار و ۵۰۰ تن انواع مواد مخدر را امروز با حضور مقامات بلندپایه دولتی و نهادهای مدنی امحا کرده و به آتش کشیده اند. در اطلاعیه مرکز آمده است که بیش از ۸ تن از این مواد از قاچاقچیان بزرگ مواد مخدر بدست آمده بود و عاملان آن دستگیر و هرکدام به بیش از ۲۰ سال زندان محکوم شده اند. در ادامه افزوده شده است که این مقدار مواد طی یک سال گذشته میلادی بدست نیروهای پلیس ضبط شده است که در ارتباط به آن بیش از ۵۰۰متهم دستگیر شده اند. البته میزان تولید مواد مخدر در سال جاری میلادی در افغانستان بیش از ۹ هزار تن برآورد شده است.

** کشته شدن ۲۵ داعشی در «ننگرهار» «حضرت حسین مشرقی وال» سخنگوی پلیس استان ننگرهار افغانستان اعلام کرد که ۲۵ داعشی در حمله هوایی نظامیان آمریکایی در این استان کشته شده اند. وی افزود که این حمله روز سه شنبه در منطقه «دره مامند» در شهرستان «اچین» صورت گرفته است. گروه تروریستی داعش تاکنون در این باره واکنش نشان نداده است.

Advert test
۱۳۹۶-۰۹-۱۶ ۱۳۹۶-۰۹-۱۶
کوکچه پرس