افتتاح گروه دوستان پارلمانی افغانستان-آسترالیا

82 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:جمعه ۱۷ قوس ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۲ بعد از ظهر

کنبرا – آقای حکمت خلیل کرزی، معین سیاسی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی افغانستان در مراسمی که به مناسبت ایجاد گروه دوستان افغانستان در مقر پارلمان آسترالیا دایر شده بود، اشتراک نموده و آنرا رسما افتتاح کرد.

آقای کرزی طی سخنرانی خود در پارلمان آسترالیا درحالیکه سفیر افغانستان آقای وحیدالله ویسی و سایر اعضای این گروه و هیات افغانستان نیز حضور داشتند، ایجاد “گروه دوستان افغانستان در پارلمان آسترالیا” را گام مثبت و ارزشمند برای تعمیق دوستی میان دو کشور و همکاری های بیشتر در عرصه های بین المللی دانسته و از حمایت اعضای گروه جهت فراهم نمودن چنین پلاتفورمی، تشکری و قدردانی کرد.

رییس گروه دوستان افغانستان در پارلمان آسترالیا، آقای انتونی والاس، که از حزب آزادیخواه آسترالیا نماینده گی میکند، طی صحبت خود تاکید کرد که ایجاد این گروه در گسترش روابط دو کشور نقش داشته و در حصه همکاری ها با مردم و حکومت افغانستان کمک میکند. در این گروه بیشتر از بیست عضو پارلمان آسترالیا از احزاب مختلف ثبت نام نموده و علاقمندی برای اشتراک بیشتر اعضای پارلمان موجود است.

آقای کرزی از مشارکت فعال آسترالیا در جنگ با تروریزم و حمایت بین المللی از افغانستان قدردانی کرده گفت، که افغانستان حمایت های سیاسی،‌ نظامی و توسعه یی آسترالیا را فراموش نخواهد کرد. از جانب دیگر، معین سیاسی وزارت امور خارجه تاکید کرد که مردم افغانستان برای سال ها قربانی تروریزم و خشونت اند و این در حالی است که جنگ باتروریزم پایان نیافته است. بنابراین، افغانستان و آسترالیا مسیر طولانی را در جنگ با تروریزم پیش روی دارند.

در این برنامه اعضای گروه پارلمانی دوستان افغانستان طرح ایجاد گروه دوستان افغانستان را قدم مثبت برای ایجاد اجماع سیاسی، تبادله معلومات لازم و مشارکت سالم میان دو کشور ارزیابی نمودند. هریک از اعضای گروه دوستان پارلمانی افغانستان یک یا بیشتر از یک مرتبه به افغانستان سفر نموده اند.

۱۳۹۶-۰۹-۱۷ ۱۳۹۶-۰۹-۱۷
کوکچه پرس