اسرائیل ۴ فلسطینی را شهید و ۹۲ تن دیگر را زخمی کرد

90 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:شنبه ۱۸ قوس ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۹ بعد از ظهر
اسرائیل ۴ فلسطینی را شهید و ۹۲ تن دیگر را زخمی کرد
جمیل مزهر، عضو دفتر سیاسی جبهه خلق برای آزادی فلسطین در سخنرانی خود در تظاهرات امروز در محکومیت تصمیم رئیس جمهور آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل گفت: تا زمان بیرون راندن آخرین سرباز و شهرک نشین از سرزمین خود به مبارزه ادامه خواهیم داد. کشور فلسطین به پایتختی قدس تشکیل خواهد شد و چشم پوشی از سر سوزنی از خاک آن را نخواهیم پذیرفت. وی خاطر نشان کرد: قدس پایتخت ابدی فلسطین و نماد هویت ملت ماست. به اسیران فلسطینی درود می فرستیم. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه تصمیم خود مبنی بر انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس را نهایی کرد و با این اقدام قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت.

سازمان هلال احمر فلسطین اعلام کرد: در درگیری میان نظامیان اسرائیل با معترضین فلسطینی در قدس شرقی و کرانه باختری اشغالی و همچنین نوار غزه، ۹۲ تن از آنها زخمی شده اند.

عکس از خبرگزاری آناتولی
عکس از خبرگزاری آناتولی

دوازده نفر در جاده صلاح الدین قدس شرقی، ۴۸ تن در شهرهای رام الله، بیت اللحم و طولکرم کرانه باختری و ۳۲ فلسطینی دیگر نیز در مرز نوار غزه و اسرائیل هدف قرار گرفته اند.

ارتش اسرائیل نیز طی اطلاعیه ای اعلام کرده است:

عکس از خبرگزاری آناتولی
عکس از خبرگزاری آناتولی

«نظامیان اسرائیل و فلسطینیان در ۲۰ نقطه کرانه باختری اشغالی و مرز غزه درگیر شده اند. ۶۰۰ نفر آنها اقدام به پرتاب سنگ و آتش زدن لاستیک خودروها کرده اند. ۴۵۰ نفر از آنان در اعتراضات مرز غزه حضور داشته اند. شش فلسطینی بازداشت و دو پلیس اسرائیل بصورت سطحی زخمی شده اند».

عکس از خبرگزاری آناتولی
عکس از خبرگزاری آناتولی

گفتنی است رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه گذشته، علی‌رغم قطعنامه شماره ۴۷۸ شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر غیرقانونی بودن الحاق قدس شرقی به اسرائیل و اعلام آن به عنوان پایتخت این کشور، گفت: “زمان به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل فرارسیده است”.

ترامپ همچنین دستور داده آمادگی لازم برای انتقال سفارت آمریکا به قدس صورت گیرد. اسرائیل در سال ۱۹۶۷ قدس را اشغال و آن را به عنوان «پایتخت ابدی» خود اعلام کرد، اما جامعه بین المللی این تصمیم را به رسمیت نمی شناسد. فلسطینیان قدس را پایتخت کشورشان می دانند.

رسانه‌های فلسطینی از وقوع چند انفجار در شمال نوار غزه خبر دادند که احتمال می‌رود بر اثر حملات هوایی جنگنده‌های صهیونیستی باشد.

برخی رسانه‌ها با اعلام این خبر گزارش دادند که این حملات در شمال نوار غزه واقع در جنوب غربی فلسطین اشغالی رخ داده است.

هنوز علت این انفجار‌ها مشخص نیست، اما احتمال می‌رود بر اثر حملات هوایی جنگنده‌های رژیم صهونیستی رخ داده باشد.

۱۳۹۶-۰۹-۱۸
کوکچه پرس