نمایندگان پارلمان: حکمتیار تروریست است

155 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:سه شنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۶ - ۱:۵۰ بعد از ظهر

رئيس شوراي اجرايي دولت وحدت ملي افغانستان در واکنش به اظهارات «حکمتيار» گفت: تفرقه قومي و مذهبي به نفع منافع ملي اين کشور نيست و اتحاد نياز امروز افغانستان است. به گزارش کوکچه، عبدالله عبدلله رئيس شوراي اجرايي دولت وحدت ملي افغانستان در واکنش به اظهارات «گلبدين حکمتيار» رئيس حزب اسلامي گفت: مسائل تفرقه‌انگيز به ناامني در اين کشور دامن مي زند.

عبدالله عبدالله افزود: تفرقه قومي و مذهبي هيچکدام به نفع افغانستان نيست و باعث خوشحالي دشمنان مي شود.

حکمتيار روز يکشنبه در ميان هواداران خود درشهر «خوست» گفته بود جمعيت شهرستان «زدران» در اين ولايت بيش از ولايت‌هاي پنجشير، دايکندي و باميان است اما هيچ کرسي دولتي در اختيار ندارد.

وي ضمن حمايت از گروه تروريستي حقاني گفته بود که پاکستان از جنگ افغانستان بيشترين زيان را ديده است. «حکمتيار» در اظهارات خود در حالي از سرکرده گروه تروريستي گروه حقاني حمايت کرده که مقامات افغان همواره اين گروه تکفيري را عامل حملات خونين در شهرهاي بزرگ افغانستان مي‌دانند.

اين اظهارات رئيس حزب اسلامي افغانستان واکنش‌هاي صريح مقامات، احزاب و نمايندگان افغان را بدنبال داشته است.

واکنش نمايندگان مجلس افغانستان به اظهارات «حکمتيار»

«عارف رحماني» نماينده مردم غزني در مجلس افغانستان در اين رابطه مي گويد: کساني که روح و روان مردم را هدف قرار مي‌دهند نيز تروريست هستند.

«محمدعلي اخلاقي» عضو ديگر پارلمان افغانستان گفت، رهبران سياسي بايد از ايجاد تنش بين اقوام افغانستان خودداري کنند.

«صادقي زاده نيلي» نماينده ولايت دايکندي نيز گفت: حکمتيار به منظور ايجاد اختلافات قوميتي در افغانستان تلاش مي‌کند تا ولايت‌ها را در برابر هم قرار داده و به برخي اقوام اهانت مي‌کند.

اين نماينده افغان به حکمتيار هشدار داد از اين طريق نمي‌تواند به جايگاه سياسي دست يابد و براي خود شخصيت‌سازي کند.

اين در حالي است که پيش از اين نيز رهبر حزب اسلامي متهم شده بود که از طريق ايجاد اختلافات قومي به دنبال ايجاد پايگاه مردمي و سياسي است.

۱۳۹۶-۰۹-۲۱ ۱۳۹۶-۰۹-۲۱
کوکچه پرس