رویدادهای مهم خبری۲۴ ساعت گذشته افغانستان

ادامه اعتراض مردمی علیه آمریکا در کابل و پروان ؛ آمادگی روسیه برای همکاری با افغانستان، اعتراض به حمایت نظامیان آمریکا از داعش در «ننگرهار»، قربانی شدن ماهیانه 100 تن بر اثر انفجار مین درافغانستان ، مخالفت نمایندگان مجلس با گشایش دفتر طالبان در کابل و پیشروی طالبان در «فاریاب» از رویدادهای خبری طی 24 ساعت گذشته در افغانستان است.

59 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:شنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۸ قبل از ظهر

** هزاران تن در کابل و پروان در اعتراض به آمریکا در مورد قدس تظاهرات کردند

هزاران تن در شهرهای کابل و پروان در اعتراض به تصمیم رئیس جمهوری آمریکا در مورد به رسمیت شناختن این شهر قدس به عنوان پایتخت رژیم اشغالگر قدس دست به تظاهرات زدند و این اقدام را محکوم کردند. دیروز جمعه بار دیگر هزاران شهروند کابل پایتخت افغانستان بعد از اقامه نماز جمعه اعتراض های خود را به تصمیم ترامپ با فریاد زنده باد اسلام، مرگ بر آمریکا و آتش زدن پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی نشان دادند. سمیع الله ستانکزی رییس شورای وکلای ناحیه دوازدهم شهر کابل که در اجتماع شهروندان منطقه احمدشاه بابا مینه سخن می گفت به اعتراض مردم اشاره کرد و گفت : این عملکرد رییس جمهوری آمریکا به هیچ وجه برای مسلمانان قابل قبول نیست و هرگاه وی از تصمیم اش بر نگردد، این اعتراض ها گسترده تر خواهد شد. وی گفت: تصمیمی که هفته قبل رییس جمهوری آمریکا اعلام کرد ؛ کاملاً شخصی بود و مردمش در آن هیچ دخالتی نداشته اند و اهالی این ناحیه آن را به شدت محکوم می کنند. احمد گل طوطاخیل رئیس قوم طوطاخیل نیز در این اجتماع گفت که هزاران شهروند ناحیه دوازدهم کابل در چهارراهی اول احمد شاه بابا مینه جمع شدند تا اعتراض خود را به تصمیم آمریکا اعلام کنند و علاوه بر مخالفت کشورهای اروپایی ، مردم مسلمان افغانستان نیز با تصمیم ترامپ مخالفند. گزارش های حاکی است که همزمان با اجتماع کابل ، شهرندان در پروان نیز اجتماع مشابه ای را بر پا داشته اند.

**آمادگی روسیه برای همکاری با افغانستان

منابع خبری افغانستان اعلام کردند که روسیه از خطرات امنیتی در این کشور نگران است و اعلام آمادگی کرده است که با دولت افغانستان در این رابطه همکاری کند. این منابع به نقل از «ولادیمیرپوتین» رئیس جمهوری روسیه نوشتند که روسیه و آمریکا می توانند در افغانستان همکاری کنند و بطور مشترک و موثر با تروریسم مبارزه کنند. پوتین افزوده است که تروریست ها به مرزهای شمالی افغانستان رسیده اند و هر روز مناطقی را تصرف می کنند و کشورش آماده عادی سازی روابط با آمریکاست در این حوزه است .

**حمایت نظامیان آمریکایی از داعش در «ننگرهار» «لطف الله بابا» عضو مجلس سنای افغانستان نظامیان آمریکایی را در ننگرهار متهم به همکاری با گروه تروریستی داعش کرد و گفت که آنها در شهرستان های «هسکه مینه»، «بتی کوت»، «خوگیانی» و «ده بالا» گروه داعش را حمایت می کنند. وی افزود که افراد داعش از پایگاه های نظامیان آمریکایی سازماندهی می شوند و با حمایت آنان پایگاه های مستحکم برای آموزش و جلب و جذب نیرو آماده کرده اند. لطف الله بابا تأکید کرد که نظامیان آمریکایی عملیات های نمایشی را علیه داعش انجام می دهد و در درگیری بین داعش و طالبان از داعش حمایت می کنند.

**قربانی شدن ۱۰۰ افغان در هر ماه بر اثر انفجار مین منابع خبری افغانستان اعلام کردند که هر ماه در این کشور ۱۰۰ نفر قربانی انفجار مین های جاسازی شده در مناطق مختلف این کشور می شوند. «اسلام الدین محمدی» مسئول یک موسسه پاکسازی مین افزوده است که افغانستان پس از یمن دومین کشور است که بیشترین قربانیان مین را در جهان دارد. به گفته محمدی قربانیان انفجارهای مین و بمب های کنار جاده نسبت به سال گذشته در افغانستان افزایش یافته است. به گفته وی در سال گذشته در سطح جهان ۸ هزارو ۶۰۵ تن قربانی انفجار مین شدند که ۷۸ درصد آنان را غیر نظامیان تشکیل می دهند و ۴۲ درصد از این جمع کودکان هستند. محمدی افزوده است که با وجود فعالیت دهها موسسه مین روبی هنوزهم ۶۰۰ کیلومترمربع خاک افغانستان آلوده به مین است .

**مخالفت نمایندگان مجلس با گشایش دفتر طالبان در کابل

شماری از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان با ابراز نظررئیس شورای عالی صلح که گفته بود حاضر است برای طالبان در کابل دفتر ایجاد کند، مخالفت کردند و افزودند که اگر این دفتر گشوده شود مرکز آموزش انتحاری و فعالیت طالبان خواهد شد. این نمایندگان افزوده اند که گشایش دفتر طالبان در قطر نیز یک اشتباه بزرگ بود و نباید دیگر این اشتباه تکرار شود. «شاه گل رضایی» نماینده غزنی در مجلس تأکید کرد که گشایش دفتر برای طالبان در کابل بطور جدی مطرح است و باید از چنین اشتباهی جلوگیری شود. رضایی تصریح کرد که دفتر کنونی طالبان در قطر به مرکز جذب کمک های سرمایه داران عرب برای طالبان مبدل شده و دفتر کابل مرکز جلب انتحاری خواهد شد.

**تظاهرات ضد آمریکایی در «بامیان»

شماری از شهروندان شهرستان «سیغان» بامیان افغانستان علیه تصمیم ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی تظاهرات کردند و پرچم آمریکا و این رژیم را به آتش کشیدند. آنها با شعارهای ضد آمریکایی خشم و انزجارخود را نسبت به این تصمیم اظهار داشتند و حمایت از فلسطین را وظیفه ایمانی و وجدانی تمام مسلمانان جهان خواندند. دولت، نهادهای مدنی، سیاستمداران، رهبران احزاب و مردم این کشور با تظاهرات های متداوم خشم خود را نسبت به تصمیم نادرست رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده اند.

**تصرف مناطقی در شهرستان «شرین تگاب» «فاریاب» بدست طالبان

منابع محلی فاریاب افغانستان اعلام کردند که گروه طالبان با کشتن یک فرمانده پلیس و تصرف ۲ پاسگاه منطقه «بلوچ» شهرستان شرین تگاب را تصرف کردند. حزب جنبش ملی به رهبری ژنرال «عبدالرشید دوستم» در شیرین تگاب، حکومت محلی را به عوام فریبی و بی پروایی در قبال کشته شدن نیروهای امنیتی و نیروهای مردمی متهم کرده و گفته اند که از سه ماه پیش پاسگاه های منطقه بلوچ از سه سمت تحت محاصره طالبان قرار داشت. این حزب تأکید کرد است با وجود سروصدها و ارسال درخواست ها ، دولت به خواسته های آنها اعتنا نکردند تا این که منطقه سقوط کرد.

۱۳۹۶-۰۹-۲۵
کوکچه پرس