علماي افغانستان: قدس به عنوان اعتقاد مسلمانان قابل چشم پوشي نيست

دریک عملیات شبانه در ولایت ننگرهار، چهار جنگجوی طالب کشته شدند و یک فرمانده مشهور طالبان، بازداشت شد.

127 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:یکشنبه ۲۶ قوس ۱۳۹۶ - ۲:۰۱ بعد از ظهر
علماي افغانستان: قدس به عنوان اعتقاد مسلمانان قابل چشم پوشي نيست

مولوي «نقيب الله» به عنوان يکي از علماي برجسته افغانستان روز يکشنبه در نشست خبري مجمع علماي شيعه و سني اين کشور گفت که رئيس جمهوري افغانستان در برابر تصميم ترامپ براي قدس موضع در خور شأن ملت مسلمان اين کشور اتخاذ و از ايمان و باور مردم به صورت درست نمايندگي کرد.

«محمد آصف مصباح» رئيس اتحاديه مساجد افغانستان نيز در اين نشست تصميم رئيس جمهوري آمريکا درباره انتقال سفارت کشورش به شهر قدس آن را حرکت تحريک آميز يک سويه اي دانست که به شدت از سوي جامعه جهاني محکوم شده است. مصباح تأکيد کرد که آمريکا نبايد با مسائل حقوق بشري و اعتقادات ديني مردم برخورد دوگانه کند زيرا مردم فلسطين نيز انسان هستند که بايد به حقوق آنها و باور ديني آنها احترام گذاشته شود.

وي گفت که موضوع فلسطين و بيت المقدس موضوع جهان اسلام است و سطحي نگري به اين موضوع باعث بي ثباتي جهان خواهد شد و از طرف ديگر فرصت را براي ظهور گروه هاي تندروي ديگر آماده مي سازد. مصباح افزود که آمريکا بايد راه حلي را در نظر مي گرفت که همه طرف هاي درگيري و مدعي بيت المقدس به آن احترام مي گذاشتند و راه حل دائمي را در اين باره جستجو مي کرد. «سيد حسين محقق زاده» عضو شوراي علماي شيعه افغانستان نيز قدس را اولين قبله مسلمانان جهان برشمرد که جايگاه ويژه اي در باورهاي ديني مردم مسلمان جهان دارد و قداست جدا ناپذير جهان اسلام است. وي تصريح کرد که «دونالد ترامپ» با تصميم يکجانبه خود قلب بيش از يک ميليارد مسلمان را جريحه دار کرد، چنانچه به علاوه مسلمانان آزاد انديشان جهان را نيز با اين تصميم به مخالفان خود تبديل کرد.

وي از مردم افغانستان بابت ابراز احساسات شان در مخالفت با تصميم آمريکا قدرداني کرد و از آنها خواست که روند تظاهرات خود را بدون خشونت ادامه دهند ضمن آن که بايد مانع از وارد شدن زيان به دارايي هاي عمومي و شخصي مردم شوند. محقق زاده اين اقدام ترامپ را برخواسته از استبداد دانست که هيچ کاري از پيش نخواهد برد و مسلمانان با قامت استوار در برابر اين موضع وي خواهند ايستاد. وي اشاره کرد که برخي از رهبران جهان اسلام که مدعي رهبري نيز هستند در نشست استانبول در سطح مشاور وزارت خارجه شرکت کردند که اين سطح براي قدس و به ميزان عمل آمريکا مناسب نيست و جاي انتقاد دارد.

وي از رئيس جمهوري افغانستان که با وجود مشکلات و درگيري هاي زياد داخلي خودش در اين نشست شرکت و سخنراني کرد ، قدرداني نمود. مولوي «شريف صادقي زاده» يکي ديگر از علماي حاضر در اين نشست تأکيد کرد که بيت المقدس شرف و عزت مسلمانان است و مسلمانان از آن نخواهد گذشت. وي تصميم رئيس جمهوري آمريکا درباره بيت المقدس و رسميت بخشيدن به آن را با نام پايتخت رژيم اشغالگر قدس حرکتي محکوم خواند و گفت : رژيم صهيونيستي به رئيسان جمهوري پيشين آمريکا نيز چنين پيشنهادهايي داده بود اما آنها عاقل تر از ترامپ بودند و جرئت چنين اقدامي را در مقابل مسلمانان نداشتند و اين کار نابخردانه را ترامپ انجام داد که هرگز جامه عمل نخواهد پوشيد و آقار منفي آن را خواهد ديد.

صادقي زاده به نمايندگي از علماي افغانستان انزجار و نفرت خود را از تصميم رئيس جمهوري آمريکا اعلام و تأکيد کرد که جهان اسلام بايد در برابر اين اقدام ايستادگي کند. علماي افغانستان حاضر در اين نشست از تمام علماي کشور خواستند که در نمازهاي جمعه و روزانه موضوع قدس را فراموش نکنند و از آن به عنوان عقيده مسلمانان ياد و دفاع کنند و انزجار خود را از اقدام رئيس جمهور آمريکا بيان کنند.

اعتراضات مردم افغانستان به اقدام ترامپ از جمعه ۱۷ آذر ماه جاري در نقاط مختلف اين کشور شروع شده است و هر روز در يکي از شهرهاي افغانستان اقشار مختلف مردم به ويژه جوانان و طلاب علوم ديني دست به تظاهرات مي زنند. دولت افغانستان ساعتي بعد از اعلام تصميم ترامپ در چهارشنبه ۱۶ آذر با صدور بيانيه اي مراتب اعتراض خود را اعلام داشت و اين اقدام را تهديدي براي روند صلح در جنوب غرب آسيا دانست و مجلس سنا و نمايندگان اين کشور نيز با صدور قطعنامه هايي جداگانه مراتب اعتراض خود را به اين اقدام ترامپ بيان داشتند.

۱۳۹۶-۰۹-۲۶ ۱۳۹۶-۰۹-۲۶
کوکچه پرس