پایان دوره دیوان‌سالاری و بازگشت به دوران مردم سالاری

185 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:دوشنبه ۲۷ قوس ۱۳۹۶ - ۳:۰۳ بعد از ظهر
پایان دوره دیوان‌سالاری و بازگشت به دوران مردم سالاری

بعد از کش و قوس های فراوان سرانجام «عطا محمدنور» والی ولایت بلخ و رئیس حزب جمعیت اسلامی افغانستان از سمتش برکنار شد. وی از منتقدین جدی دولت وحدت ملی این کشور بود و در روزهای گذشته گزارش هایی مبنی بر برکناری وی توسط رهبران دولت وحدت ملی افغانستان به گوش می رسید.

صبح امروز کاخ ریاست جمهوری افغانستان با انتشار خبری اعلام کرد که «محمد اشرف‌غنی» رئیس جمهوری افغانستان استعفای عطا محمد نور را پذیرفته است. در خبر کاخ ریاست جمهوری افغانستان آمده است که این استعفا چندی پیش از سوی نور صورت گرفته بود.

پس از برکناری عطا محمد نور، «محمد داوود» به عنوان والی جدید  بلخ تعیین شده است. محمد داوود شهروند اصلی ولایت بلخ و از فرماندهان حزب جمعیت افغانستان است، وی در حال حاضر  در لندن زندگی می کند.

لازم به ذکر است که خبر  برکناری والی بلخ در حالی منتشر می شود که نور از حامیان اصلی «عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان در انتخابات ریاست جمهوری گذشته بوده است. وی همچنین بعد از انتخابات جنجالی ریاست جمهوری افغانستان بارها از عبدالله حمایت کرده بود.

سکوت معنا دار و حتی همراهی عبدالله با اشرف غنی در خصوص برکناری عطا محمد نور، بسیاری از طرفداران عبدالله را نسبت به وی بدبین کرده است. نور حدود  ۱۵ سال است که به عنوان والی بلخ این مسئولیت را به عهده داشت. ولایت بلخ در شمال افغانستان به دلایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی اهمیت ویژه ای دارد و پایگاه اجتماعی نور نیز محسوب می شود.

اداره مستقل ارگان های محلی با تایید،  منظوری استعفای استاد عطا محمد نور از سوی رئیس جمهوری از خدمات بی شائبۀ، استاد عطاء محمد نور، در عرصه حکومتداری محلی خوب، به حیث والی بلخ، اظهار سپاس کرد و تقرر  محمد داود ولد عبدالفتاح را گامی، برای حضور اشخاص تازه، جهت ادای مسئولیت به مردم در ولایت بلخ توصیف کرد.

اطلاعیه این  اداره ضمن آرزوی کامیابی های بیشتر برای استاد عطا محمد نور، موفقیت مزید را برای انجینر محمد داود، در عرصه حکومتداری محلی خوب در سطح ولایت بلخ خواهان است.

رستگار دهگان در این باره میگوید: خطا و اشتباه یکی از خصایص انکار ناپذیر هر انسان است. استادعطا هم نمیتواند بدون عیب و عاری از خطا و اشتباه باشد؛ اما این حقیقت را نیز باید پذیرفت که در شرایط کنونی استاد عطا یگانه خار چشم فاشیسم است؛ و برکناری او آرزوی هر فاشیست است. از والی یک ولایت نباید انتظاراتی داشت که باید از پوتین داشت. فاشیست ها نه دین و نه عقیده ای دارند؛ نه تعهدی به مردم و کشور؛ هر آنچه که آنها را به قدرت برساند و حاکمیت شان را تضمین کند؛ به آن گردن مینهند.

از جانب دیگر یاران و همسنگران استادعطا کسانی که قهرمان ملی و استاد شهید را از پشت خنجر زدند؛ و بجز سیم و زر به هیچ چیزی نمیاندیشند؛ او را نیز در کارزار رویاریی با فاشیسم و توطئه جهانی تنها گذاشتند. در وضعیت کنونی تخریب استاد عطا آب ادانداختن در آسیاب فاشیسم است.

محمد ضمیر فروتن  نیز تاکید می کند که اعلان استعفاي استاد عطا محمد نور از سوي ارگ يكجانبه ميباشد تا اذهان عامه را مخشوش بسازند و تلاشي است جهت نا امن ساخت شمال، هر نوع شايعه در مورد استعفاي استاد عطا محمد نور كذب است، شايعاتي نيز مبني بر پيشنهاد انجينر داود از سوي استاد عطا محمد نور وجود دارد كه همچنان بي اساس و دروغ است و انجينر داود به هيچ عنواني مورد تاييد استاد نبوده و نيست ارگ و رياست اجراييه با پخش اين مورد ميخواهند ايشان را در برابر استاد عطا محمد نور قرار بدهند. موقف رسمی جمعیت اسلامی در رابطه به موضع یک جانبه ارگ مبنی بر اعلام استعفای آقای نور تا ساعات دیگر اعلام ميگردد.

بشیر شیوا  ریس عمومی جوانان جمعیت اسلامی زون شمال  هم گفته است به تاسی از وضعیت جاری در کشور و درک حساسیت اوضاع شکننده بخصوص برنامه برکناری (استاد عطأ محمد نور) والی پر افتخار ولایت بلخ ، از سوی حلقات خاص داخل ارگ بویژه ریس جمهور تقلبی و توافقی ، دفتر جمعیت اسلامی زون شمال ، ضمن رد این فرمان حمایت همه جانبه خویشرا از موقف و شخصیت جناب ( استاد عطأ محمد نور) والی پر افتخار ولایت بلخ و ریس اجرائی حزب جمعیت اسلامی افغانستان اعلام نموده و منتظر فرمان و هدایت مقامات عالی این حزب میباشند ،و تا آخرین قطرهٔ خون همه اعضای این دفتر آماده دفاع از آرمانهای حزب جمعیت اسلامی و شخص ( استاد عطأ محمد نور ) خواهند بود .

بیوگرافی انجینر محمد داود، والی جدید ولایت بلخ : انجینر محمد داود، یکی از چهره های درخشان جهاد و مقاومت، وابسته به حزب جمعیت اسلامی، اصالتا از ولایت بلخ و متولد سال ۱۳۳۳ ه.ش می باشند.

وی دوران تعلیم ابتدایی و عالی  خود را در ولایت بلخ سپری نموده و تحصیلات خود در بخش استخراج نفت و گاز در کشور انگلستان به پایان رسانید.

انجینر محمد داود ضمن تسلط کامل به زبانهای ملی کشور، به زبانهای انگلیسی و روسی نیز تسلط دارد. وی، از تجارب کاری متعدد در بخش های استخراج معادن، امور نظامی، مدیریتی و ارتباطات برخوردار است او یکی از چهره های با نفوذ در بین مجاهدین و متنفذین محسوب می شود. تجارب کاری: – کارمند وزارت معادن و صنابع – کارمند تفحصات شمال برای مدت شش سال – مسئول تعلیم و تربیه نظامی مجاهدین در صفحات شمال و حضور در بخش های مختلف جهادی به مدت ۱۲ سال – آمر امنیت ولایت بلخ در بست جنرال

شبکه سراسری جوانان اندیشمند افغانستان، ماه گذشته همایش تقدیر از سه دهه مبارزات ماندگار استاد عطامحمد نور والی بلخ را با حضور مقامات بلند رتبه حکومت، اعضای مجلس نمایندگان، فرماندهان جهادی و هزاران شهروند کشور، در کابل برگزار کرد. در این همایش که از سوی جوانان برگزار شده بود، از سه دهه مبارزه و خدمت والی بلخ تقدیر شده و سخنرانان همایش او را سیاست‎مدار برجسته خوانده و یکی از وزنه‎های سنگین سیاست در کشور دانستند. حفیظ منصور، عضو مجلس نمایندگان و از چهره‏های نزدیک به عطا محمد نور، از رهبران حکومت می‏خواهد که دسیسه‎سازی علیه استاد عطا محمد نور را کنار بگذارد و از در مفاهمه و همگرایی با او کنار بیاید و به خواست‏های مشروع ایشان پاسخ مثبت دهد. به گزارش خبرگزاری دید، حفیظ منصور می‏گوید، اگر غنی و عبدالله رضایت عطا محمد نور را حاصل نکنند، ضرر کلان خواهند کرد و جبران آن نیز خیلی سنگین خواهد بود. حفیظ منصور که در این همایش سخنرانی کرد، استاد عطامحمد نور را چهره ماندگار در چهار دهه جهاد و مقاومت مردم افغانستان علیه تجاوز بیگانگان خواند و از کارنامه‌های درخشانش تقدیر کرد و همچنان تاکید نمود که عطا محمد نور، ما را سر بلند ساخته است و باید سپاسگزار او باشیم.

عبدالحفیظ منصور عضو مجلس نمایندگان در این همایش گفت که استاد عطا که در آوان جوانی به صف جهاد پیوسته، با مبارزه مداوم و پایدار توانست برجسته‌گی‌های بزرگ جهادی و سیاسی کسب نماید و پس از آن نقش اساسی و تعیین کننده در ثبات و سازندگی کشور ایفا کرده است. آقای منصور، می‏گوید:« استاد عطا، پس از ختم پایان دوران جهاد در صف دولت‌داری پیوسته و با خردمندی توانست بلخ را به نماد ثبات و سازندگی مبدل کند و بلخ یک نمونه از دولت داری خوب در افغانستان است که باقی باید از وی یاد بیگرند.» این نماینده مجلس در خصوص دسیسه‏ها علیه والی بلخ می‏افزاید: «ادامه روند دسیسه‌سازی کشور را به سمت بحران سوق خواهد داد.» در همین حال، عبدالستار مراد وزیر پیشین اقتصاد و از اعضای ارشد جمعیت اسلامی که در همایش حضور یافته بود، استاد عطا را از سیاست‏مداران برجسته توصیف کرد که همواره توطیه‏ها را با زیرکی تمام خنثی کرده است. از سویی هم، زکریا زکریا عضو دیگر مجلس نمایندگان و از سخنرانان این همایش سه دهه کارنامه والی بلخ را به نیکویی یاد کرد و تاکید کرد که عطا محمد نور، پایدار خواهد ماند و « بیدی نیست که از این بادها بلرزد.» عطا محمد نور، والی بلخ، رییس اجرایی جمعیت اسلامی و از اعضای برجسته ایتلاف ملی برای نجات افغانستان، در پیامی از برگزار کنندگان این همایش قدر‏دانی کرده و جوانان را آینده با ثبات کشور خوانده است. آقای نور، در بخشی از پیامش در باره برنامه ایتلاف ملی برای نجات افغانستان اشاره کرده و خاطر نشان کرده است که بزودی این جریان سیاسی اعلام موجودیت خواهد کرد. پیش از این نیز مجلس سنای کشور از حکومت خواسته است که به دسیسه‎سازی علیه عطا محمد نور، پایان دهد که به سود افغانستان نیست. در این همایش بزرگ مردمی، به پاس یک عمر مبارزه و خدمت عطا محمد نور، لوح تقدیری نیز از سوی برگزار کنندگان همایش برای او تفویض شد که از سوی فرهاد عظیمی به نمایندگی از والی بلخ دریافت گردید. عطا محمد نور، یکی از سیاست‎مداران مطرح افغانستان و جدی‎ترین منتقد آنچه که انحصارگرایی و توتالیتریزم در حکومت خوانده می‎شود، است.

۱۳۹۶-۰۹-۲۷
کوکچه پرس