آمریکا پیش‌نویس قطعنامه درباره بیت‌المقدس را وتو کرد

نماینده دائم ایران در سازمان ملل، وتوی قطعنامه فلسطین در شورای امنیت رانمونه بارز حمایت امریکا از اشغالگری و تجاوز رژیم صهیونیستی دانست.

81 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:دوشنبه ۲۷ قوس ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۸ بعد از ظهر
آمریکا پیش‌نویس قطعنامه درباره بیت‌المقدس را وتو کرد

آمریکا پیش‌نویس یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را وتو کرده که خواستار تجدیدنظر واشنگتن در تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل می‌شد.

همه ۱۴ عضو دیگر شورای امنیت به این قطعنامه که از سوی مصر پیشنهاد شده بود رأی مثبت دادند.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل این سازمان را به دشمنی با اسرائیل متهم کرد.

فلسطینی‌ها امیدوارند که بیت المقدس شرقی که در حال حاضر در اشغال اسرائیل است، روزی به عنوان پایتخت کشور مستقل فلسطین شناخته شود.

آنها که به شدت با تصمیم آقای ترامپ در به رسمیت شناختن بیت المقدس مخالفند، حالا امیدوارند که محکومیت این تصمیم را در نشست اضطراری مجمع عمومی سازمان ملل که خواهان برگزاری آن شده‌اند، به رأی بگذارند.

تصمیم آقای ترامپ در واقع اجرای مصوبه قدیمی کنگره آمریکا مربوط به سال ۱۹۹۵ است که رئیسان جمهور آمریکا پیش از این اجرای آن را به تعویق انداخته بودند.

اسرائیل “بیت المقدس یکپارچه” را پایتخت خود می‌داند، اما مصوبات شورای امنیت قسمت شرقی این شهر را جزو “سرزمین‌های اشغالی” دانسته و خواهان حل و فصل اختلافات فلسطینی‌ها و اسرائیل بر سر بیت المقدس از طریق مذاکره شده است.

آقای ترامپ که در جریان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری وعده داده بود که سفارت آمریکا را به بیت المقدس منتقل کند، در یک سخنرانی در روز ۶ دسامبر دستور داد وزارت امور خارجه آمریکا مقدمات این انتقال را فراهم کند.

این تصمیم آقای ترامپ مخالفت‌های گسترده بین المللی را برانگیخت.

آمریکا در شش سال گذشته از حق وتوی خود در شورای امنیت استفاده نکرده بود.

غلامعلی خوشرو نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، وتوی قطعنامه فلسطین در شورای امنیت رانمونه بارز حمایت امریکا از اشغالگری و تجاوز رژیم صهیونیستی دانست.

وی روز دوشنبه به دنبال رای منفی آمریکا به قطعنامه پیشنهادی مصر درباره قدس، این مطلب را بیان کرد.

در پی فرمان ۶ دسامبر ۲۰۱۷ دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، شورای امنیت سازمان ملل در نشست هفته گذشته به این مساله پرداخت و ۱۴ کشور عضو با این تصمیم مخالفت کردند.

همزمان کشور‌های عضو سازمان همکاری اسلامی و وزیران امورخارجه کشور‌های عربی گرد هم آمدند و نسبت به این حرکت، اعتراض کردند.

بر این اساس مصر که هم اکنون عضو غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد است پیش نویس قطعنامه‌ای را به شورای امنیت ارائه داد که در آن بدون ذکر نام کشور یا محکوم کردن کشوری، هر اقدامی برای تغییر وضعیت قدس را لغو می‌کند و از تمامی کشور‌ها می‌خواهد از انتقال سفارت خود از سرزمین‌های اشغالی به قدس خودداری کنند.

این پیش نویس رای مثبت ۱۴ عضو شورای امنیت را کسب کرد، اما به دلیل مخالفت آمریکا، نتوانست تصویب شود.

خوشرو افزود: برای هفت دهه، جامعه جهانی مساله فلسطین را به عنوان محوری‌ترین مساله خاورمیانه تلقی می‌کند در حالی که دولت امریکا با فریب اذهان عمومی می‌خواهد واقعیت را وارونه جلوه داده و مساله فلسطین را از دستور کار سازمان ملل حذف کند.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد، ادامه داد: اقدام ناعادلانه و مخرب امریکا در شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل خشم جهان اسلام و بلکه جامعه جهانی را برانگیخته است و وتوی قطعنامه امروز شورای امنیت، نمونه دیگری از مقابله امریکا با مسلمانان و بلکه آزادگان جهان است.

خوشرو اضافه کرد: طی چند دهه گذشته، رژیم اسرائیل مسئول تجاوز، کشتار و آوارگی فلسطینی‌ها بوده است و برخلاف نادیده گرفتن مقدسات اسلامی در فلسطین، ایالات متحده با وتو در شورای امنیت سازمان ملل متحد، در انجام هرگونه جنایات و قتل از رژیم اسراییل حمایت و از هیچ تلاشی در تامین تسلیحات مخرب برای این رژیم کوتاهی نکرده است.

وی تاکید کرد: اقدام اخیر دولت آمریکا نشان داد که ایالات متحده تنها به دنبال دستیابی به حداکثر منافع رژیم اسرائیل است و هیچ احترامی برای درخواست‌های قانونی فلسطینی‌ها قائل نیست.

سفیر ایران در سازمان ملل متحد تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران، تصمیم اخیر دولت آمریکا برای شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت خود به قدس را به شدت محکوم می‌کند.

خوشرو یادآور شد: جهان اسلام تصمیم یکجانبه آمریکا در مورد سرنوشت فلسطین و قدس عزیز را ظالمانه می‌داند وتاکید می‌کند که نفی توافقات بین المللی و جامعه بین المللی در مورد فلسطین، پیامد‌های سیاسی زیانباری را به همراه خواهد داشت که ایالات متحده و اسرائیل مسئول آن خواهند بود.

وزير امور خارجه تشکيلات خودگردان فلسطين در کرانه باختري رود اردن اعلام کرد به زودي و بعد از اقدام آمريکا به وتوي پيش نويس قطعنامه پيشنهادي مصر درباره قدس ، برگزاري نشست فوق العاده مجمع عمومي سازمان ملل متحد را خواستار مي شويم.

وزارت خارجه ترکیه نیز  اعلام کرد: وتوی پیش‌نویس قطعنامه درباره قدس در شورای امنیت سازمان ملل از سوی آمریکا، یک بار دیگر نشان داد که این کشور بی‌طرفی خود را از دست داده‌ است.

بهرام‌ قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران هم با اشاره به اقدام آمریکا در وتوی قطعنامه پیشنهادی از سوی مصر در خصوص بیت المقدس گفت: با وجود تلاش کشورهای اسلامی و قطعنامه ارائه شده از سوی مصر به عنوان تنها دولت عربی حاضر در شورای امنیت و با توجه به سیاست های خصمانه و نژادپرستانه آمریکا در حمایت یکجانبه از اشغالگران قدس شریف، تردیدی نسبت به مانع تراشی آمریکا و مخالفت با هر طرحی که پیشبرد تصمیم اخیر آن کشور را با مشکل مواجه سازد، وجود نداشت.

۱۳۹۶-۰۹-۲۷ ۱۳۹۶-۰۹-۲۷
کوکچه پرس