رویدادهای خبری کوتاه سه شنبه افغانستان

خطرناک خواندن افغانستان برای خبرنگاران، تعهد استرالیا برای وسایل مدرن مقابله با بمب برای پلیس، کشته شدن 7 داعشی در«ننگرهار»، سفر وزیر دفاع آلمان به افغانستان، کشته شدن 3 غیرنظامی بدست طالبان در«غزنی» و افزایش قاچاق انسان در«غور» رویدادهای مهم خبری روز سه شنبه افغانستان است.

75 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:سه شنبه ۲۸ قوس ۱۳۹۶ - ۷:۵۹ بعد از ظهر

** افغانستان از جمله کشورهای خطرناک برای خبرنگاران

منابع خبری افغانستان به نقل از «سازمان گزارشگران بدون مرز» اعلام کردند که در سال ۲۰۱۷ با توجه به این که از۶۵ خبرنگار کشته شده و ۳۲۶ تن دیگر که در جهان زندانی شدند، ۹ مورد کشته شده ها مربوط به افغانستان است. در این گزارش آمده است که در سوریه ۱۲ خبرنگار، در مکزیک ۱۱، در افغانستان ۹، در عراق ۸ و در فلیپین ۴ خبرنگار حین انجام وظیفه کشته شده اند.در این گزارش ، سال ۲۰۱۷ سال خطرناک برای خبرنگاران خوانده شده که علاوه بر آن ۳۲۶ خبرنگار در سراسر جهان در زندان بسر می برند.

** استرالیا وسایل مدرن مقابله با مین به پلیس افغانستان می دهد

«جیم برنز» رایزن نظامی استرالیا در افغانستان در دیدار با «مراد علی مراد» معاون امنیتی وزارت کشور افغانستان اعلام کرد که کشورش وسایل پیشرفته مقابله به مواد منفجره و مین را در اختیار پلیس این کشور قرار خواهد داد. برنز تأکید کرد که امنیت افغانستان برای جهانیان مهم است و او تلاش‌ها و جانفشانی‌های نیروهای امنیتی افغان را در ولایت های «قندهار» و «ارزگان» از نزدیک مشاهده کرده است.وی گفت که این وسایل در سال آینده میلادی به نیروهای افغان تسلیم خواهد شد.

** کشته شدن ۷ داعشی در «ننگرهار»

منابع خبری افغانستان روز سه شنبه اعلام کردند که ۷ عضو گروه تروریستی داعش در شهرستان «خوگیانی» ننگرهار در عملیات نیروهای افغان کشته شدند.این منابع افزوده اند که در عملیات دیگر ۹۶ عدد مین و ۲۰۰ کیلو گرم مواد منفجره را کشف و ضبط کرده اند.

** سفر وزیر دفاع آلمان به افغانستان

«اورزولا فن در لاین» وزیر دفاع آلمان، دوشنبه شب در یک سفر اعلام نشده وارد شهر مزار شریف مرکز «بلخ» شد.وی پس از ورود با نظامیان کشورش در فرودگاه مزارشریف دیدار و از خروج زودهنگام نظامیان خارجی از افغانستان انتقاد کرد و آن را عجولانه خواند.وزیر دفاع آلمان گفت که نیروهای خارجی باید در کنار نیروهای افغان برای همکاری با آنها باقی بمانند تا وضعیت این کشور بهبود یابد.وی از کشورهای عضو ناتو خواست که کمک های خود را به نیروهای افغان افزایش دهند.

**کشته شدن ۳ غیر نظامی بدست طالبان در «غزنی»

«محمد عارف رحمانی» نماینده غزنی در مجلس نمایندگان افغانستان اعلام کرد که حدود ۱۵ فرد غیر نظامی از شهرستان «قره باغ» غزنی روز دوشنبه توسط طالبان ربوده شده اند.وی افزود: طالبان ۳ تن از این افراد را تیر باران کرده و افراد باقی مانده را به مکان نامعلومی منتقل کرده اند که از سرنوشت آنان خبری نیست.

**افزایش قاچاق انسان در «غور»

ریاست دادگستری غور افغانستان از افزایش قاچاق انسان در این ولایت ابراز نگرانی کرد و افزوده است که امسال ۴۵ حادثه قاچاق انسان در این ولایت ثبت شده است.«عبدالجبار راجی» رئیس دادگستری غور گفت که این حوادث بدور از چشم رسانه ها و نهادهای عدلی و قضایی، توسط بزرگان محلی حل و فصل شده که جای نگرانی است. وی گفت که مخالفان ‌دولت، بیشتر کودکان را قاچاق می کنند که برخی ها را در مراکز داخلی و برخی دیگر را نیز به بیرون از کشور، برای آموزش های تروریستی می ‌فرستند.

** ترور یک عالم دینی در «زابل»

«غلام جیلانی فراهی» رئیس امنیت پلیس زابل افغانستان روز سه شنبه اعلام کرد که افراد مسلح ناشناس یک عالم دینی را در این ولایت  ترور کرده اند.وی افزود: ملا«منگل» روز گذشته در شهر «قلات» مرکز زابل توسط افراد مسلح هدف شلیک گلوله قرار گرفت و کشته شد.فراهی گروه طالبان عامل احتمالی این حادثه معرفی کرد ولی طالبان تاکنون در این باره واکنش نشان نداده است.

۱۳۹۶-۰۹-۲۸
کوکچه پرس