پارلمان با درج قومیت و ملیت در تذکره ها موافقت کرد

پس از بارها مخالفت پارلمان افغانستان، کمیسیون مشترک پارلمان و سنای این کشور با اکثریت آرا با فرمان تقنینی رئیس جمهور افغانستان برای درج «قومیت» و «ملیت» در شناسنامه‌های جدید الکترونیک موافقت کرد.

114 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:چهارشنبه ۲۹ قوس ۱۳۹۶ - ۱:۲۵ بعد از ظهر

پس از بارها رد شدن فرمان تقنینی «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان برای قانون ثبت احوال توسط پارلمان کشور، کمیسیون مشترک پارلمان و سنا با این طرح موافقت کرد.

بر اساس این قانون ملیت و قومیت در شناسنامه‌های الکترونیک درج خواهد شد.

این درخواست مورد موافقت ۱۲ عضو حاضر کمیسیون مشترک پارلمان و سنای افغانستان واقع شد و چهار نفر از اعضای کمیسیون نیز در این رای گیری غایب بودند.

اخیرا نیز «همایون محتاط» رئیس اداره ثبت احوال نفوس این کشور اظهار داشت در شناسنامه‌های جدید علاوه بر مشخصات افراد، دین، ملیت و قومیت آنان نیز درج خواهد شد.

وی افزود در هفته جاری توزیع شناسنامه‌های جدید آغاز خواهد شد و این نهاد تلاش می‌کند در مدت ۶ ماه به ۵۰۰ هزار تا یک میلیون شهروند افغان شناسنامه‌های جدید ارائه کند.

در حالی با درج واژه‌ «قوم» در شناسنامه‌های موافقت شده که برخی کارشناسان معتقدند درج این واژه در شناسنامه‌های الکترونیکی ممکن است به عنوان ابزاری برای دامن زدن به شکاف‌های قومی در افغانستان مورد استفاده قرار گیرد و نیازی به درج قومیت در شناسنامه‌های جدید وجود ندارد.

۱۳۹۶-۰۹-۲۹ ۱۳۹۶-۰۹-۲۹
کوکچه پرس