نشست سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه در آستانه برای سوریه آغاز شد

نشست سه جانبه سه کشور ضامن آتش بس در سوریه ، عصر روز پنجشنبه با حضور مذاکره کنندگان ارشد ایران ، روسیه و ترکیه در آستانه پایتخت قزاقستان آغاز شد.

39 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۳۰ قوس ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۶ بعد از ظهر

حسین جابری انصاری معاون وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد ایران در روند آستانه که هیات جمهوری اسلامی ایران را در هشتمین دور از نشستهای بین المللی سوریه در پایتخت قزاقستان سرپرستی می کند، امروز عصر، پس از نشستهای دوجانبه با هیاتهای سوری، روسی و ترک، در جلسه سه جانبه کشورهای ضامن آتش بس در سوریه شرکت کرد.

در این دور از کنفرانس آستانه علاوه بر آماده سازی کنگره گفتگوی ملی سوریه که برگزاری آن در نشست روسای جمهور سه کشور ضامن در سوچی به تصویب رسید، تلاش می شود دو سند باقی مانده از ادوار قبلی کنفرانس آستانه در خصوص تبادل بازداشت شدگان و ربوده شدگان و اجساد کشته شدگان دو طرف درگیر در سوریه و مین زدایی از مناطق حفاظت شده میراث فرهنگی در این کشور تصویب شود.

جمهوری اسلامی ایران در طول روند آستانه برای رفع موانع موجود بر سر تصویب این اسناد تلاش کرده است. اجلاس عمومی هشتمین دور « مذاکرات صلح سوریه – روند آستانه » پس از پایان نشست های دو جانبه و سه جانبه ی امروز ، فردا با مشارکت همه طرف ها شامل هیات های کشورهای ضامن (ایران، روسیه و ترکیه)، دولت سوریه و معارضان این کشور، و ناظران روند آستانه (سازمان ملل متحد، آمریکا و اردن) در پایتخت قزاقستان برگزار می شود. تاکنون هفت دوره نشست آستانه برای حل بحران سوریه، با حضور نمایندگان ایران، روسیه و ترکیه برگزار شده است .

مذاکرات آستانه درباره سوریه به ابتکار عمل ‘ولادیمیر پوتین’ رئیس جمهوری روسیه و بر اساس توافق وی با ‘رجب طیب اردوغان’ رئیس‌جمهوری ترکیه در ماه دسامبر سال ۲۰۱۶ و سپس موافقت مقامات جمهوری اسلامی ایران و با مشارکت سه جانبه مسکو-آنکارا-تهران آغاز شد و تاکنون نتایج مثبتی در زمینه کاهش تنش در سوریه داشته است .

۱۳۹۶-۰۹-۳۰
کوکچه پرس