واکنش ها و استقبال از تصویب قطعنامه قدس در مجمع عمومی سازمان ملل متحد

جنبش فتح، تصویب قطعنامه قدس در مجمع عمومی سازمان ملل متحد را به منزله سیلی به ترامپ و نتانیاهو دانست.

79 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۳۰ قوس ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۸ بعد از ظهر

جنبش فتح اعلام کرد که رأی مجمع عمومی سازمان ملل متحد به قطعنامه مخالفت با تغییر وضعیت قدس، سیلی به دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی است.

این جنبش همچنین تصویب این قطعنامه را به منزله پیروزی برای عدالت بین‌المللی و قدس دانست.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد پیش‌نویس قطعنامه مخالفت با تغییر وضعیت قانونی قدس را تصویب کرد.

بر اساس این گزارش، ۱۲۸ کشور به این پیش‌نویس رأی مثبت، ۹ کشور رأی مخالف و ۳۵ کشور نیز رأی ندادند.

این قطعنامه تاکید می‌کند که هرگونه اقدامات با هدف تغییر بافت شهر قدس، باطل و بی‌اثر است.

این قطعنامه همچنین بر ضرورت لغو هرگونه تصمیمی که با هدف تغییر بافت شهر قدس صورت می‌گیرد، تاکید دارد.

این قطعنامه همچنین به‌رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل توسط آمریکا را محکوم می‌کند.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه ۱۵ آذر ماه در یک سخنرانی در کاخ سفید قدس را پایتخت فلسطین اشغالی اعلام کرد و به دولتش دستور داد مقدمات کار برای انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس را فراهم کنند. این تصمیم ترامپ با محکومیت‌های جهانی مواجه شد.

محمود عباس: مجمع عمومي نشان داد که موضع ترامپ در مورد قدس باطل است

 رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين تصويت پيش نويس قطعنامه قدس در مجمع عمومي سازمان ملل را پيروزي‌اي براي مردم فلسطين خواند. رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين در واکنش به تصويب پيش‌نويس قطعنامه قدس در مجمع عمومي سازمان متحد گفت که اين مسئله بيانگر بطلان مواضع رئيس جمهور آمريکا در مورد قدس است. محمود عباس دقايقي پيش بعد از آنکه مجمع عمومي سازمان ملل با اکثريت آراء با تصويب قطعنامه در مورد قدس موافقت کرد، اين اقدام را پيروزي‌اي براي ملت فلسطين خواند. وي افزود: «اينکه ۱۲۸ کشور در سازمان ملل به نفع قطعنامه قدس رأي مثبت دهند، اين يعني اينکه تصميم دونالد ترامپ، [رئيس جمهوري آمريکا] در مورد قدس باطل و مردود است».

حماس: قطعنامه سازمان ملل، شکست غرورترامپ است

سامی ابوزهری سخنگوی جنبش حماس گفت: قطعنامه سازمان ملل متحد در محکومیت تصمیم دونالد ترامپ، پیروزی برای قدس و شکست غرور ترامپ است

فلسطین تنها نیست/زیربار زورگویی آمریکا نمی رویم

«مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل در مورد پیش نویس طرحی در مورد بیت المقدس و حل و فصل اختلافات در خصوص آن اظهار داشت که یکی از اعضای سازمان ملل، بقیه را تهدید می‌کند که با این قطعنامه مخالفت کنید؛ این زورگویی است و ما آن را قبول نمی کنیم.

وی ادامه داد: ما بارها اینجا جمع شدیم و اعلام کرده ایم که فلسطینی‌ها باید حق حیات و لذت بردن از دارایی هایی خود را داشته باشند ولی به زعم این تلاش ما، اشغال غیرقانونی هنوز ادامه دارد.

وزیر خارجه ترکیه افزود: نسل‌های زیادی از فلسطینی‌ها، مورد خشونت و تبعیض سازمان یافته واقع شده‌اند. امروز آمده ایم تا بگوییم که فلسطین تنها نیست و هنوز هم آرمان ماست.

چاووش اوغلو با اشاره به تصمیم آمریکا برای به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی گفت: این تصمیم نقض قوانین بین‌المللی و همه قطعنامه‌های سازمان ملل است. این اقدام حمله به همه ارزش‌های جهان‌ شمول است.

وزیر امور خارجه ترکیه ادامه داد که متأسفانه شورای امنیت سازمان ملل باز هم به خاطر مواجهه با استقاده از حق وتو، نتوانست وظایف ذاتی خود را انجام دهد و حالا وظیفه اجرای عدالت، بر عهده مجمع عمومی است.

وی افزود: یکی از اعضای سازمان ملل، پیش از شروع این جلسه، دیگر اعضا را تهدید کرد که باید به این قطعنامه «نه» بگویند وگرنه با عواقب کار خود روبرو خواهند شد. حتی برخی از ما به قطع کمک‌های توسعه‌ای تهدید شدیم. این رفتار غیرقابل ‌قبول است. این زورگویی است و اعضای سازمان ملل در برابر آن سر خم نمی‌کنند.

چاووش اوغلو گفت: این بر خلاف قواعد اخلاقی است که فکر می‌کنیم شرافت اعضای سازمان ملل، فروشی است؛ بگذارید این‌طور بگویم، شما نمی‌توانید ما را بترسانید، شما می‌توانید قوی باشید اما این برای شما حق نمی‌آورد. ملت ترکیه هیچ‌گاه مردم فلسطین را تنها نمی‌گذارد.

نه بلند و طنین انداز جهانی به ارعاب‌های اوباش مابانه ترامپ

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران  در توییتی در واکنش به تصویب قطعنامه ضد آمریکایی و اسرائیلی درباره قدس شریف در مجمع عمومی سازمان ملل نوشت: یک “نه”محکم جهانی به تهدید و قلدرمابی رژیم ترامپ در سازمان ملل متحد.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد، اشغالگری رژیم صهیونیستی را مرکز کلیه بحران ها و منازعات در خاورمیانه و فراتر از آن دانست.

۱۳۹۶-۰۹-۳۰
کوکچه پرس