افغانستان به تهدید ترامپ نسبت به قطع کمک‌های ایالات متحده گوش فرا نداد

91 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:جمعه ۱ جدی ۱۳۹۶ - ۱:۳۸ قبل از ظهر
افغانستان به تهدید ترامپ نسبت به قطع کمک‌های ایالات متحده گوش فرا نداد

به گزارش کوکچه ۱۲۸ کشور  از جمله افغانستان که حدود بیش از پنج میلیارد دالر کمک امریکا را دریافت کرده است به قطعنامه‌اي در مجمع عمومي سازمان ملل رأي دادند که به‌موجب آن هرگونه اقدام براي تغيير بافت شهر قدس باطل است.

دونالد ترامپ با اشاره به رای‌گیری روز پنجشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل درباره وضعیت بیت‌المقدس هشدار داد کشورهایی که خلاف نظر آمریکا رای دهند با قطع کمک‌های ایالات متحده روبرو خواهند شد.  ما حواس‌مان به این رای‌ها هست. بگذارید علیه ما رای دهند، در عوض ما حسابی (در بودجه) صرفه‌جویی خواهیم کرد.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل، هم به کشورهای عضو این سازمان هشدار داد که مراقب رای خود در مورد قطعنامه وضعیت قدس شریف باشند، چرا که دونالد ترامپ، چنین حرکتی را «شخصی» برداشت می‌کند و «اسم آنها را در فهرستی کنار می‌گذارد

ترکیه و تشکیلات خودگردان فلسطینی از آمریکا انتقاد کرده و واشینگتن را به «ارعاب» دیگران متهم کرده‌اند.

افغانستان یکی از  کشورهایی است که مکمن است  با موضع دونالد ترامپ  مورد غضب آمریکا قرار گیرد. 

مهمترین کشورهای دریافت کننده کمک های آمریکا در سال ۲۰۱۵ میلادی افغانستان، اردن، کنیا، تانزانیا، اوگاندا، زامبیا و نیجریه بودند. هر چند دونالد ترامپ و نیکی هیلی در تهدیدات خود تاکنون از کشور خاصی نام نبرده اند اما به استثنای اسرائیل، تنها دو کشور مصر و اردن سالانه بیش از یک میلیارد دلار کمک مالی از آمریکا دریافت می کنند.

مصر نیز تهیه کننده پیش نویس قطعنامه ای بود که در روز دوشنبه با وجود ۱۴ رای موافق به دلیل وتوی آمریکا مورد تصویب قرار نگرفت. ترکیه و یمن نیز به عنوان دو کشوری که پیش نویس قطعنامه مخالفت با تصمیم دونالد ترامپ را به مجمع عمومی ارائه کرده اند می توانند با اقدام تلافی جویانه واشنگتن روبرو شوند.

داده های موجود نشان می دهد که آمریکا در سال ۲۰۱۵ مهمترین ارائه کننده کمک های مالی به کشورهای دیگر بود. ایالات متحده در آن سال بیش از ۱۸ میلیارد دلار کمک اقتصادی به ۹۲ کشور دیگر کرده بود. بیش از ۱۴۰ کشور نیز رقمی مشابه کمک امنیتی از واشنگتن دریافت کردند.

دونالد ترامپ در دوران کارزار انتخاباتی خود تاکید کرده بود که کشورش باید از ادامه کمک به کشورهایی که از آمریکا «نفرت» دارند خودداری کند. به نظر می رسد تهدیدات کنونی رئیس جمهوری آمریکا و سفیر این کشور در سازمان ملل نیز در همین راستا و برای اعمال فشار بر کشورهای عضو مجمع عمومی این سازمان برای تغییر رای آنها صورت می گیرد.

سخنان دونالد ترامپ و نامه اخیر نیکی هیلی این سوال را پیش می آورد که آیا آمریکا می تواند اسباب تغییر رای کشورهای عضو مجمع عمومی را فراهم کند یا خیر؟

واشنگتن به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل را حق مسلم خود می داند. با این حال کشورهای دیگر با توجه به پیامدهای این تصمیم دونالد ترامپ آن را تنها یک موضع گیری ساده از سوی ایالات متحده ارزیابی نمی کنند.

۱۳۹۶-۱۰-۰۱
کوکچه پرس