کابولوف: روسیه از گفتگوهای سازنده کابل با مخالفین مسلح حمایت می کند

نماینده رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان ضمیر کابولوف گفت: روسیه از گفتگو های سازنده کابل

50 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:شنبه ۲ جدی ۱۳۹۶ - ۲:۵۰ بعد از ظهر
کابولوف: روسیه از گفتگوهای سازنده کابل با مخالفین مسلح حمایت می کند
ضمیر قبول اف مدیر کل امور آسیایی وزارت خارجه روسیه

به گزارش کوکچه به نقل از  اسپوتنیک، ضمیر کابولوف نماینده رئیس جمهورروسیه در امور افغانستان و رئیس دیپارتمنت دوم آسیایی وزارت امور خارجه روسیه  اعلام کرد که، روسیه طرفدار آن است که کابل گفتگوهای سازنده با مخالفان مسلح افغانستان را آغاز کند و برای این کار آماده ارائه پلت فرم در مسکو می باشد.

کابولوف گفت، “ما می خواهیم که دولت افغانستان در نهایت از گفتگو های سازنده با نمایندگان مخالف مسلح در شرایط قابل قبول برای هر دو طرف اعلام نماید و ما مادگی خود را برای تأمین این امر تایید می کنیم.

نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه برای افغانستان گفت، مسکو پاسخی دقیقی از ناتو درباره هلیکوپترهای ناشناس که برای گروه تروریستی داعش و دیگر گروهای تروریستی کمک می کنند، دریافت نکرده است.

 ضمیر کابلوف نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه و مدیر بخش دوم آسیایی وزارت امور خارجه روسیه گفت:- “ما بارها و بارها نگرانی خود را درباره هلیکوپترهای ناشناس که به گروه تروریستی داعش و دیگر گروه های تروریستی در مناطق مختلف جمهوری اسلامی افغانستان کمک می کنند، ابراز داشته ایم، اما نیروهای خارجی که در افغانستان حضور دارند به این نگرانی ما هیچ واکنشی نشان نداده اند”.به گفته وی، مسکو موضوع هلیکوپترهای ناشناس در افغانستان را در جلسه شورای امنیت سازمان ملل مطرح کرده است و انتظار می رود که یک گزارش جامع را نماینده سازمان ملل متحد در افغانستان در این باره به نشر برساند.

کابلوف تاکید کرد:- “ما به طور منظم از شرکای ناتوی خود که حریم هوایی افغانستان را در اختیار دارند، در این باره پرسیده ایم، اما تا اکنون هیچ پاسخی روشنی را از آن ها دریافت نکرده ایم”.

روز های گذشته در خبرنامه وزارت خارجه روسیه در ارتباط با تصمیم روسیه مبنی بر عدم حضور روسیه در نشست کارشناسان افغانستان، هند، چین، پاکستان و امریکا در چوکات گروه ارتباط نمایندگان خاص بین‌المللی برای افغانستان که در اسلو، پایتخت ناروی برگزار شد، یک خبرنامه نشر کرده بود.

در خبرنامه وزارت امور خارجه روسیه آمده است — «حمایت ما از تلاش‌های بین‌المللی جهت آغاز روند مذاکرات صلح‌آمیز میان حکومت جمهوری اسلامی افغانستان و رهبری گروه طالبان و همچنان حمایت از رسیدن به آشتی ملی در این کشور تحت رهبری خود افغان‌ها، را تائید می‌کنیم.»

وزارت خارجه روسیه همچنان یادآور شده است که با در نظر داشت رشد تهدیدات تروریستی و افراطی از خاک افغانستان به کشورهای همسایه، اشتراک کشورهای آسیای مرکزی در حل و فصل معضله افغانستان ضروری می‌باشد.

۱۳۹۶-۱۰-۰۲
کوکچه پرس