توهين رئيس جمهور آمريکا به مهاجران افغانستان

80 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:یکشنبه ۳ جدی ۱۳۹۶ - ۱:۵۹ بعد از ظهر

يک رسانه آمريکايي در گزارشي اعلام کرد که رئيس جمهور آمريکا از افزايش صدور رواديد براي مهاجران افغانستاني و سفر آنان از «پناهگاه تروريست‌ها» به آمريکا ابراز نارضايتي کرد. به دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا در نشستي با حضور مقامات ارشد واشنگتن درباره سياست مهاجرتي اين کشور اظهارات توهين‌آميزي را عليه مهاجران افغان، هائيتي و نيجريه به کار برد.

چندي قبل، «استفان ميلر» مشاور سياست داخلي ترامپ اسنادي را درباره شمار مهاجراني که رواديد آمريکا را در سال ۲۰۱۷ دريافت کرده بودند در اختيار دونالد ترامپ قرار داده بود. بر اساس اين گزارش، ترامپ در اين نشست از اعطاي بيش از دو هزار و ۵۰۰ رواديد به مهاجران افغان ابراز نارضايتي کرد و افغانستان را «پناهگاه تروريست‌ها» خواند.

وي درباره مهاجران هائيتي که ۱۵ هزار رواديد مهاجرت به آنان داده شده نيز گفت: «همه آن‌ها ايدز دارند».

مقامات حاضر در اين نشست که خواستند نامي از آن‌ها برده نشود، گفتند رئيس جمهور آمريکا درباره مهاجران نيجريه‌اي نيز گفته است: ۴۰ هزار مهاجر از نيجريه آمدند. اگر آن‌ها يک روز آمريکا رو ببينند هرگز به خانه‌هاي خود در آفريقا باز نمي‌گردند.

ژنرال «جان کلي» رئيس وقت وزارت امنيت داخلي آمريکا و «رکس تيلرسون» وزير خارجه اين کشور نيز در اين ديدار تلاش کردند تا توضيح دهند بسياري از اين رواديدها يک بار سفر هستند.

اين منابع افزودند: در حالي که ترامپ به اظهاراتش ادامه مي‌داد «کلي» و «ميلر» تيلرسون مسئول هجوم مهاجران خارجي به آمريکا اعلام شدند. مقامات حاضر در اين نشست افزودند با داغ شدن اين بحث‌ها ژنرال کلي خواستار خروج کارکنان از «اتاق بيضي» شد اما در پشت درهاي بسته نيز اظهارات سرزنش‌آميز ترامپ عليه بالاترين مقامات واشنگتن را مي‌شنيدند.

«سارا هاکابي سندرز» سخنگوي کاخ سفيد در واکنش به اين خبر استفاده اظهارات نادرست توسط رئيس جمهور آمريکا عليه مهاجران را تکذيب کرد.

۱۳۹۶-۱۰-۰۳
کوکچه پرس