تحقق آرزوهای ورزشکاران افغان با وجود محدودیت‌ها

با وجود مشکلات امنیتی و رفاهی که در کشور افغانستان هم‌چنان ادامه دارد، دختران و پسران افغان توانستند اخیرا در تورنمنت تکواندو در دهرادون هند ۲۰ مدال طلا کسب کنند.

127 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:یکشنبه ۳ جدی ۱۳۹۶ - ۷:۰۱ بعد از ظهر

تیم تکواندوی افغانستان توانست در مسابقه‌های دهرادرن هند ۲۰ مدال طلا در رده‌های سنی مختلف کسب کند.

نرگس ۱۴ ساله عضو تیم افغانستان هفته گذشته توانست در مسابقه‌های بین‌المللی تکواندو در دهرادون مدال طلا به دست بیاورد. او با حجاب در این مسابقه‌ها ظاهر شد. نرگس ۵ سال است که تکواندو  کار می‌کند. با وجود این که در سال‌های اخیر جنگ و آشوب کشور افغانستان را به هم ریخته است این نوجوان به ورزش حرفه‌یی خود ادامه داده است.

او درباره فعالیت خودش می‌گوید من یک خانواده ۱۰ نفره دارم.  پدرم وکیل است و از من برای ادامه ورزش حمایت می‌کند. دختران افغان معمولا کم‌تر به ورزش روی می‌آورند اما در سال‌های اخیر تعداد ورزشکاران دختر افزایش یافته است.

تکواندو یکی از ورزش‌هایی است که مردم افغانستان به آن علاقه‌مند هستند. روح‌الله نیک پی یکی از قهرمانان تکواندوی افغانستان است که دو مدال برنز المپیک کسب کرده است.

فردوس بخشی، نوجوان ۱۵ ساله افغان تاکنون ۱۹ مدال طلا در تورنمنت‌های مختلف تکواندو  به دست آورد. او ۵ تا ۶ ساعت در روز تمرین می‌کند. او می‌گوید که از زمانی که به یاد دارد صدای بمب را در محل زندگی‌اش می‌شنیده است.

عبدالمتین خادم، سرپرست تیم تکواندوی افغانستان از شرایط ورزش در کشورش رضایت ندارد. او می‌گوید که دولت هیچ حمایتی از ورزشکاران در افغانستان نمی‌کند. حتی ورزشکاران با هزینه شخصی به مسابقه‌های هند رفته‌اند.

تحقق آرزوهای ورزشکاران افغان با وجود محدودیت‌ها
۱۳۹۶-۱۰-۰۳
کوکچه پرس