وزیر دفاع ملی: دفتر طالبان در قطر هیچ فایده‌ای نداشته است

طارق شاه بهرامی، وزیر دفاع افغانستان اظهار داشت: دولت افغانستان انتظار هیچ نتیجه مثبتی از دفتر طالبان نداشته و این دفتر تاکنون نیز هیچ نتیجه قابل توجهی به بار نیاورده است.

86 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:دوشنبه ۴ جدی ۱۳۹۶ - ۱:۵۰ بعد از ظهر
وزیر دفاع ملی: دفتر طالبان در قطر هیچ فایده‌ای نداشته است
طارق شاه بهرامی، وزیر دفاع افغانستان

او خاطرنشان کرد: ما پیشتر دست دوستی خود را به سوی طالبان دراز کردیم و با کسانی که خواهان ثبات بوده و قانون اساسی افغانستان را پذیرفته‌اند، صحبت کرده‌ایم اما هیچ‌گاه به سراغ کسانی که هدفشان طولانی‌تر کردن بحران و اتلاف وقت بود، نرفتیم.

بهرامی درباره روابط افغانستان با ایران تصریح کرد که اخیرا دعوتی از سوی همتای ایرانی خود دریافت کرده تا به این کشور همسایه سفر کند.

او تاکید کرد: من به آنجا سفر نکردم اما باید درک کرد که روابط میان کابل و تهران حساس است. همه دنیا باید درک کنند که این کشور یک شریک راهبردی برای افغانستان است.

او با اشاره به اینکه منتظر پاسخ اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان درخصوص وجود تمایلی برای سفر به ایران است، اظهار داشت: ایران یک کشور همسایه ماست و باید بین آنها نوعی تبادلات تجاری وجود داشته باشد.

او درباره ادعاهای مربوط به اینکه ایران به طالبان‌های ایرانی سلاح داده،‌ گفت: سازمان اطلاعات افغانستان در تلاش برای جمع‌آوری مدارک درخصوص این ادعاهاست.

او تصریح کرد: ما سریع نتیجه نمی‌گیریم اما اجازه نمی‌دهیم هیچ کشوری در امور ما دخالت کند.

او اظهار داشت: منطقه فراه در نزدیکی مرز ایران زمانی یک نقطه گردشگری محسوب می‌شد، اما اکنون شاهد درگیری است.

او با این حال گفت که قطری‌ها برای تفریح و شکار به این منطقه می‌آیند و با تایید دولت افغانستان به آنجا می‌روند.

او با اشاره به قانون افغانستان مبنی بر اینکه هر کسی که برای شکار به آنجا می‌رود به توسعه منطقه کمک کند، گفت: قطری‌ها به توسعه این منطقه کمک و مزارعی را در آنجا تاسیس کردند.

او همچنین گفت که در روابط نظامی میان پاکستان و افغانستان هیچ پیشرفتی حاصل نشده است.

او درباره شرکتش در کنفرانس اخیر در ریاض برای به اصطلاح ائتلاف مبارزه با تروریسم کشورهای مسلمان ادعا کرد: این یکی از موفق‌ترین کنفرانس‌ها بود و به اسلام، مسلمانان و کل بشریت کمک خواهد کرد.

وی افزود: ما باید بر افشای ماهیت واقعی و چهره زشت تروریست‌ها تمرکز کنیم و خطاب به جهان وجهه شکیبای واقعی اسلام را نشان دهیم.

او درباره دیدار اخیرش با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در شهر ریاض گفت: او حمایت کاملش را از دولت افغانستان اعلام کرد.

او گفت: هرگونه حمایت عربستان بدون هیچ گونه پیش شرطی از طریق دولت صورت خواهد گرفت.

وی افزود: ما نیز تاکید کردیم که افغانستان در خط مقدم جنگ با تروریسم قرار دارد و ما در این جنگ صادق هستیم.

چگونگی گشایش “دفتر مذاکرات” طالبان در ۱۳۹۲ در شهر دوحه سر و صدای زیادی را در داخل و خارج افغانستان ایجاد کرد و نگرانی‌هایی را هم در پی آورد.
۱۳۹۶-۱۰-۰۴ ۱۳۹۶-۱۰-۰۴
کوکچه پرس