لطیف پدرام: با گفته های امرالله صالح هم نظرم

161 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:دوشنبه ۴ جدی ۱۳۹۶ - ۲:۱۸ بعد از ظهر
لطیف پدرام: با گفته های امرالله صالح هم نظرم

به گزارش کوکچه لطیف پدرام رهبر حزب کنگره ملی و نماینده کابل در پارمان افغانستان اعلام کرد: «من با توجه به پیچیدگی اوضاع به ویژه بحرانی که حزب جمعیت اسلامی افغانستان به آن گرفتار شده است، نمی خواهم ابراز نظر کنم هرچند اندیشه هایی در این باره دارم. به طور کلی برای این وضعیت خیلی متاسف ام. اما در نهایت این جمعیت اسلامی است که میباید مواضع خود را نهایی کند. به این معنی من در رابطه با جنجال درون حزبی جمعیت اسلامی نظاره کننده هستم چون من عضو این حزب نیستم.»

وی  در ادامه گفت: به هر حال این که جناب آقای امرالله صالح در دفاع از کدام طرف ایستاده است باز به من مربوط نمی شود.نکته ای که می خواهم برآن مکث کنم نظر آقای صالح در باره ی فدرالی بودن افغانستان است.در قرن ۱۹ فریدریک انگلس در باره ی افغانستان نوشته بود: مردم افغانستان ساختار های متمرکز را دوست ندارند به طور کلی از این که یک قانون همه را اداره کند راضی نیستند. طبعیت مردم افغانستان مخالف تمرکزگرایی است. مردم افغانستان می خواهند آزاد باشند و مسایل شان را خود شان مدیریت کنند.(نقل به مضمون).

آقای پدرام تاکید کرد : اگر من درست شنیده باشم آقای امرالله صالح گفته است مردم و محلات به صورت فدرالی کار های خود شان را اداره می کنند و مشکلات شان را حل می کنند بدون آن که حکومت فدرالی باشد. اگر چنین گفته باشد این سخن درستی است. ما هم می خواهیم جغرافیای عملا غیر متمرکز افغانستان را با فدرالی کردن افغانستان قانونآ و رسما به جمهوری دموکراتیک فدرال تغییر بدهیم.

وی اظهار داشت که می شود این بحث را در یک گفتگوی چند جانبه با حضور مخالفان و موافقان به نظر خواهی گذارد و یا رو در روی با هم گفتگو کرد.

به نظر  آقای پدرام  فدارالیزم می تواند تنوع قومی، تنوع زبانی و فرهنگی و نیز روحیه ی تمرکز ستیز مردم افغانستان و جغرافیای افغانستان را بر بتابد.

۱۳۹۶-۱۰-۰۴ ۱۳۹۶-۱۰-۰۴
کوکچه پرس